Попит на заміську нерухомість в Україні значно змінився за останні роки. Якщо раніше такий тип житла обирали ті, хто не мав достатнього бюджету на житло у великому місті, то сьогодні житло за містом обирають завдяки більшій практичності й безпеці.
КОШТ поспілкувався з рієлторкою зі Львова Оксаною Савулою про тренди на ринку заміського житла та про те, що буде з цінами на неї з огляду на загальне падіння попиту на купівлю нерухомості.
Заміська нерухомість: від соціального житла до безпечної альтернативи
Заміське житло стало особливо популярним ще під час пандемії COVID-19. Карантинні обмеження, робота з дому та бажання уникати тісного міського простору стимулювали інтерес до будинків за містом. Рієлторка Оксана Савула розповідає, що саме в цей період інтерес покупців до таких об’єктів зріс майже вдвічі. Люди шукали безпечний простір, де можна було б проводити час на свіжому повітрі, маючи власний двір. “У той період люди почали розглядати такі будинки не лише для постійного проживання, але й для інвестицій. Купували й здавали їх в оренду тим, хто хотів уникати міста” — пояснює Оксана.
З початком повномасштабної війни на ринку нерухомості відбулися кардинальні зміни. Однак, на відміну від інших регіонів України, де ціни на житло дещо впали через низький попит, Львівщина утримала свої позиції.
Однією з причин цього була велика кількість ВПО, які створили попит як на купівлю, так і на оренду житла на Заході України. Зараз хвиля переселенців вщухла, але ціни не падають – попри всі закони ринку та логіки.
Відсутність різкого здешевшання нерухомості на Львівщині також пояснюється дефіцитом будівельних матеріалів та робочої сили. Через війну будівельна галузь відчуває брак робочої сили, тому деякі проєкти забудовники не завершують вчасно, а вартість будівельних робіт зросла втричі.
Ціни на заміське житло у Львові
Ціни на земельні ділянки в передмістях Львова можуть значно відрізнятися залежно від наявності інфраструктури, рівня доброустрою та розвитку території. При цьому вартість житла одного типу навколо обласного центру приблизно однакова – що у Зимній Воді, що у Винниках. Ціни на заміське житло залежать від його класу та характеристик. За словами Оксани Савули, нині це:
- Економклас: від $850 до $900 за м2,
- Комфорт-клас: близько $1100-1150 за м2,
- Преміумклас: від $1300 до $1400 за м2,
- Елітна нерухомість – від $2500 і більше за м2.
Тренди на ринку у Львові: котеджні містечка та енергоефективність
На ринку заміської нерухомості нині найпопулярнішими є котеджні містечка. Це закриті житлові комплекси з власною інфраструктурою, управлінською компанією та сучасними архітектурними рішеннями. “Зараз покупці обирають заміське житло не лише за місцем розташування, але й за концепцією проєкту”, – говорить Оксана Савула.
Покупці прагнуть не лише комфорту, але й раціональності. Найпопулярніші будинки – площею близько 130-145 метрів. За словами рієлторки, така площа дозволяє оптимально використовувати простір і не переплачувати за зайві метри. Люди відмовляються від великих просторів, що складні у догляді або не використовуються постійно. Натомість у пріоритеті — функціональність, невеликі площі, наявність гардеробних і комфортних санвузлів. Прилеглі зони відпочинку, як-от ліс або водойма, також можуть позитивно вплинути на рішення про покупку.
Під час війни покупці часто звертають увагу на енергоефективні рішення. Популярними стають будинки з тепловими помпами, які можуть забезпечити енергозалежність від традиційних джерел енергії. Як альтернативу, встановлюють каміни або навіть сонячні панелі. Усе це дозволяє власникам будинків бути підготовленими до можливих відключень електроенергії чи інших труднощів.
Перспективи розвитку ринку
На думку Оксани Савули, ринок заміської нерухомості має великий потенціал для розвитку в найближчі кілька років “Я вірю і вважаю, що після війни ми побачимо значне зростання попиту на нерухомість, зокрема заміську. Буде великий приплив інвестицій, особливо з-за кордону, на відновлення інфраструктури та будівництво. Тому ті, хто інвестує зараз, мають чудові шанси отримати прибуток у майбутньому”, — підсумовує рієлторка.
Тож заміська нерухомість продовжує бути привабливою для інвесторів і покупців, які шукають комфортне, безпечне й сучасне житло.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також:
- Немає кому купувати. Що коїться з ринком нерухомості в Києві – розповідає рієлтор
- Забудовники орієнтуються на курс 42-43 грн/$ при ціноутворенні на новому будівництві
- Українська нерухомість vs інші методи інвестицій: де вища дохідність?
- Не купувати кота в мішку: як перевірити новобудову у Львові
- Військовий збір 5%: як це вплине на ринок нерухомості
- Які податки сплачуються при купівлі-продажу квартири – пояснення для всіх ситуацій