Телекомунікаційний холдинг VEON, який є основним власником оператора Київстар, розглядав можливість виходу на біржу одразу в Україні та США. Втім, нині розміщенню акцій в Україні заважають валютні обмеження. Про це розповіли голова правління VEON Огі К. Фабела ІІ та CEO Київстар Олександр Комаров в спільному інтерв’ю.
Холдинг Veon готується до первинного публічного розміщення акцій (IPO) на американській фондовій біржі Nasdaq вже в цьому році. Veon виходить на біржу через об’єднання зі SPAC-компанією Cohen Circle. Цей метод дозволяє вийти на біржу без проведення класичного IPO з довгим підготовчим процесом. Формально все відбудеться через об’єднання бізнесу Veon та Cohen Circle, акції якої вже котуються на Nasdaq і яка навмисно під такий тип IPO створювалась.
При цьому, VEON зацікавлена у розміщенні частини акцій саме на українському фондовому ринку і планує зробити це одразу після зняття валютних обмежень на час війни.
Як розповів Олександр Комаров, компанія шукала подібні механізми, які б дозволяли продавати в Україні розміщені на NASDAQ акції. До повномасштабної війни це можна було зробити через особливу процедуру рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України. Втім, нині такий варіант не спрацює через введені на час воєнного стану валютні обмеження, тому що цінні папери номіновані у валюті.
“Для того, щоб український ринок акцій “Київстар” жив, як живе зовнішній ринок, потрібна постійна можливість платити за кордон, якої зараз нема. Ми звичайно ще раз вивчимо ситуацію, але схоже, що зараз це неможливо. Та як тільки це стане можливим, ми заведемо цінні папери в Україну. Мені здається, це буде символічно мати в Україні цінні папери з тікером “KYIV”, – пояснив Комаров.
Саме за такою процедурою в грудні 2021 року тодішній “Альфа банк України (нині Sens bank) запустив можливість купівлі акцій міжнародних компаній у своєму застосунку. Доступними для купівлі були акції 30 американських компаній з високим рейтингом, які раніше допустили до обігу на українському ринку. Хоча ціни і відображались в гривні, формально всі розрахунки відбувались в доларі.
При цьому, VEON Огі К. Фабела ІІ в інтерв’ю буквально розповів про мрію зробити народне IPO:
“Моя мрія – зробити з “Київстар” народне IPO. Ми маємо регуляторні виклики на шляху реалізації цієї мрії, але ми повною мірою готові до роботи з урядом України, фінансовим сектором, щоб це зробити. Ми б хотіли, щоб інвестиційні можливості були відкриті також і для українців”, – розповів Огі К. Фабела ІІ.
Читайте також