fbpx
КОШТ

Звітування ФОП 1 групи: як подати звітність та сплатити податки

ФОП 1 групи мають право провадити діяльність у невеликих масштабах та самостійно реалізувати товари. Їм заборонено мати працівників та співпрацювати з юридичними особами. Попри це вони, як підприємці, зобов’язані сплачувати податки та подавати звітність до податкової. Тому у матеріалі ми розповімо про розміри їхніх податків та порядок заповнення звітності.

Річний ліміт доходу для ФОП 1 групи становить 1185700 грн. У разі перевищення цієї суми ставка єдиного податку (ЄП) підніметься з 10% до 15% за надлишок, а платник єдиного податку буде переведений на 2 або 3 групу ФОП, або на загальну систему оподаткування (якщо він відмовиться перейти на спрощеній основі до іншої групи). Більше про особливості всіх груп підприємництва читайте за лінком.

Звітність та податки ФОП 1 групи у 2024 році 

Звітний період підприємців 1 групи становить календарний рік і складається лише з річної податкової декларації. ЇЇ необхідно подавати протягом 60 календарних днів з початку наступного року (наприклад, впродовж 1 січня – 1 березня 2025 р. за весь 2024 р.). Додаток №1 стосується ЄСВ, тому за умови несплати “за себе” єдиного внеску його подавати не потрібно.

Фіксований ЄП для ФОПів 1 групи становить 302,80 грн на місяць. Це 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн × 10%). Сплачувати ЄП потрібно необхідно, навіть якщо ФОП не отримує доходу. Зробити це можна двома способами:

  • авансовим внеском за весь звітний період (квартал/рік), але не пізніше кінця поточного року (тобто лише за 2024 рік);
  • щомісячно до 20 числа поточного місяця.

Щоквартально термін сплати може переноситися на 18 або 19 число. Наприклад,  ЄП за лютий та березень потрібно сплатити до 20 числа, а за квітень – вже до 19 числа. Це пов’язано з тим, що чотири рази на рік останній день сплати податку випадає на вихідний, тому гранична дата сплати переноситься на один-два дні раніше. Аби не пропустити такі терміни сплати податків та подання звітності, рекомендуємо користуватися податковими календарями. Детальніше про них читайте наприкінці матеріалу.

Читай ключове для підприємців у Telegram: податки, гранти, сервіси
Підписатися

Крім сплати ЄП ФОП 1 групи може добровільно сплачувати ЄСВ за себе. Термін сплати ЄСВ щоквартальний. Місяці без сплати соціального внеску не зараховуються до страхового стажу для розміру пенсії. У разі несплати заповнювати розділ про ЄСВ (додаток №1) у річній податковій декларації не потрібно. 

У 2024 році розмір мінімальної зарплати збільшуватиметься – з 1 січня це 7100 грн, а з 1 квітня – 8000 грн на місяць. Таким чином мінімальний розмір ЄСВ для ФОПів 1 групи становитиме:

  • 1562 грн на місяць / 4422 грн на квартал до 31 березня; 
  • 1760 грн на місяць / 5280 грн на квартал з 1 квітня.
Звітний періодСумаГраничний термін сплати
за I квартал 2024 р.4686 грн/кварталдо 19.04.2024
за II квартал 2024 р.5280 грн/кварталдо 19.07.2024
за III квартал 2024 р.5280 грн/кварталдо 21.10.2024
за IV квартал 2024 р.5280 грн/кварталдо 20.01.2025
ЄСВ для ФОП 1 групи

Новостворений ФОП 1 групи на спрощеній системі оподаткування до кінця місяця реєстрації перебуває на загальній системі. За перший місяць на загальній системі йому нараховують єдиний внесок з суми доходу, яка оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) – 18%.

У разі якщо новостворений ФОП 1 групи не отримав доходу у звітному періоді або місяці, він може самостійно визначити базу нарахування ЄСВ, але не меншу за 22% від мінзарплати (нині це 1562 грн). 

У таблиці нижче наведені найважливіші дати 2024 року для ФОП 1 групи без працівників. Зокрема, в ній зазначені граничні терміни подання звітності та внесення платежів.

Календарна подіяГранична датаВажливо
Сплата ЄПДо 20 числа поточного звітного місяця авансовим внеском(наприклад, за жовтень – до 20 жовтня)
Або авансовим внеском за весь звітний період (квартал/рік), але не пізніше кінця поточного року
Якщо граничний термін святковий/вихідний день – сплатити необхідно на наступний операційний день
Річна декларація ЄППротягом 60 календарних днів після закінчення минулого звітного рокуЗа 2023 р. здати до 29.02.2024,за 2024 р. здати до 03.03.2025
Сплата ЄСВПротягом 19 днів, наступних за кварталом, за який проводиться оплатаДобровільна

За прострочення або порушення сплати ЄП підприємцям 1 групи нараховуватимуться усі передбачені штрафні санкції. Однак це стосується тільки єдиного податку, оскільки ЄСВ залишається добровільним, за його несплату не передбачається жодного покарання.

Так, до ФОП 1 групи, які несвоєчасно сплачують або сплачують не в повному обсязі єдиний податок, застосовуються штрафні санкції у розмірі 50% від ставки ЄП, яку вони обрали.

Важливо: ФОПи 1 групи, які на дату початку бойових дій або тимчасової окупації мали податкову адресу на таких територіях, мають право не сплачувати ЄП із першого числа місяця, в якому почалися бойові дії або тимчасова окупація, до останнього числа місяця, в якому вони були завершені.

Для запобігання штрафів та пені за прострочення сплати податків або несвоєчасну подачу звітності радимо користуватися оптимізованим календарем для подання звітності та сплати податків. Для прикладу, календар Державної податкової служби, який показує Останній день подання звітності та Останній день сплати податку, збору (платежу). Крім того, на сайті можна знайти актуальну інформацію про зміни в законодавстві щодо кожного з потрібних податків. 

фоп 1 групи календар дпс
Календар ДПС для ФОП

Іншим корисним календарем, який можна налаштувати індивідуально для себе є онлайн-калькулятор Taxer.ua. У ньому можна обрати свою групу ФОПа, систему оподаткування, періодичність сплати податків та інші параметри.

фоп 1 групи календар таксер
Календар податків для ФОП

Більше про те, як уникнути штрафів за несвоєчасно сплачені податки для різних груп ФОПів, читайте за лінком.

Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву 


Читайте також:

Поділитися новиною: