Військовий збір для фізичних осіб гарантовано зросте з 1,5% до 5%. Формально, законопроєкт про збільшення податків Верховна Рада прийняла лише в першому читанні, але ця ставка поза дискусією і зміни можливі лише в оподаткуванні банків і бізнесу. До всього, нові ставки можуть запровадити заднім числом з 1 жовтня, хоча сам закон точно не встигнуть прийняти до цієї дати. Військовий збір сплачується, зокрема і за деяких операцій із нерухомістю. Тож поглянемо, як це вплине на ринок.
Вплив підвищення військового збору на ринок нерухомості
Під час операцій із житловою нерухомістю військовий збір виникає у двох випадках:
- Документам права власності менше 3-х років
- Для власника це другий (і більше) продаж у календарному році.
Відповідно винятком є операції з нерухомістю, коли документи про право власності оформлені понад 3 роки тому і це перший продаж у календарному році.
Відтак зростання військового збору безпосередньо вплине на ринок нерухомості й попит зменшиться ще більше з двох причин:
- Для більшості пріоритетних пропозицій на ринку збільшиться сума податків з 8,5% до 12% (податкові платежі окрім військового збору включають також ПДФО, держмито і пенсійний збір). Відповідно, власники цих квартир, які інвестують в нерухомість, з метою заробітку, отримають менше грошей у чистому еквіваленті. Ці ж власники, які звикли після продажу квартир далі інвестувати в житлову нерухомість, не будуть йти в без того ризиковий і падаючий ринок, де вартість ремонтних робіт і матеріалів зростає (читай “розмиває прибуток”). Отже, ця група покупців або зовсім піде з ринку, або візьме паузу для детального вивчення питання.
- Покупці, які планують купувати для себе (і знають правила щодо 8.5% у разі продажу протягом 3 років), і так сумніваються в необхідності купівлі в наших умовах – ще більше почнуть сумніватися.
Особиста думка щодо спілкування влади з підприємцями
Я на 100% підтримую підняття військового збору, оскільки розумію, що війна – це дуже-дуже-дуже дорого. І ніхто, окрім нас, її не оплатить.
Однак мене обурює, що держава, в обличчі людей, які комунікують, виконує свою роботу на рівні працівника ЖЕКу, якому взагалі не цікава його діяльність. Як можна комунікувати “заднім числом” з аргументацією “ну ви розумієте…”? Підприємці дуже добре розуміють, як саме війна впливає на економіку. Вони це не просто розуміють, а ще і відчувають на собі.
В умовах, коли багато бізнесів закриваються, дуже дивно спостерігати за такою комунікацією. Проте наші підприємці пройшли через безліч викликів – від Януковича до ковіду і широкомасштабного вторгнення. Вони не покинули свою країну, свою рідну землю і своїх людей.
У моїй особистій бульбашці не залишилось людей, які надають послуги чи виробляють продукти й не залучені до підтримки сил оборони у вигляді донатів. Майже в кожній компанії, на кожному підприємстві є люди, які залишили свої місця роботи та долучилися до сил оборони. Українські підприємці усвідомлюють цінність і вартість війни, як ніхто інший у будь-якій іншій війні. Вони готові бути залученими на рівні збільшення податків.
Якщо з ними нормально комунікувати й пояснювати, чому виникла така ситуація, де нам необхідно підняти податки, це може суттєво полегшити сприйняття змін. І, можливо, було б непогано також проговорювати зміни заздалегідь – більше ніж за 13 днів, наприклад. Хоча б по закону – за 30 днів. Ідеально б за квартал, що б бізнес міг підготуватися до цього.
Я сподіваюся, що шановні “комунікатори” знайдуть рішення, і ми не побачимо змін з 1 жовтня 2024.
Текст підготував експерт ринку нерухомості та рієлтор Олексій Гнучіх.
Також за темою: