Як зареєструвати нерухомість у 2023: покрокова інструкція
Як можна зареєструвати нерухомість офлайн та онлайн, і які документи необхідні для цього
Якщо ви придбали або оформили нерухомість, то рекомендуємо зареєструвати своє право власності через державну реєстрацію прав на нерухоме майно. Це забезпечить захист від можливих спорів і шахрайства, а також є обов’язковим для подальшого оформлення документів, пов’язаних із нерухомістю, як-от продаж, дарування, спадщина, іпотека та інші процедури.
Реєстрація прав власності на нерухомість – це офіційна процедура, під час якої людина заявляє, що є законним власником певного об’єкта нерухомості, наприклад квартири або будинку. Після реєстрації людина отримує документ (електронний або паперовий), який підтверджує її право власності на цей об’єкт.
Відразу після придбання нерухомості та підписання договору купівлі-продажу, нотаріус зобов’язаний видати новому власнику нотаріально засвідчену копію цього договору. Цей документ є доказом того, що угода була укладена офіційно і нерухомість тепер має нового власника. Однак, навіть якщо у власника на руках є договір купівлі-продажу, право власності на нерухомість не вважається офіційно визнаним до моменту його державної реєстрації. Тому рекомендуємо зареєструвати своє право власності на квартиру якнайшвидше після її придбання.
Зазвичай, державна реєстрація права здійснюється нотаріусом безпосередньо після укладення договору, якщо умовами договору передбачено, що право виникає безпосередньо після укладення договору. Однак, якщо право виникає через певний строк або після настання певної події, то реєструвати право на нерухомість потрібно окремо.
Існують кілька способів оформлення реєстрації нерухомості:
- Особисте звернення до нотаріуса або реєстратора (паперовий витяг надається, реєструвати можна будь-що).
- Заповнення онлайн-форми через Портал Дія (паперовий витяг не надається, є обмеження у реєстрації).
Варто відзначити, що витяг у електронному форматі має таку ж юридичну силу, як і паперовий варіант. Його можна роздрукувати та використовувати як будь-який інший документ.
Далі розглянемо кожен із цих способів більш детально.
Як зареєструвати нерухомість у нотаріуса або реєстратора: інструкція
Подати заяву на процедуру реєстрації може як власник нерухомості, так і особа, на яку він оформив нотаріальну довіреність.
Для офлайн реєстрації знадобиться паспорт, номер платника податків, правовстановлюючі документи щодо об’єкта нерухомості або їхні копії. Такими документами можуть бути: акт про право власності, договір купівлі-продажу або дарування, свідоцтво про спадщину тощо (див. нижче пункт Правовстановлюючі документи для реєстрації нерухомості).
Ці документи потрібно показати нотаріусу або державному реєстратору (держслужбовець, який обробляє документи для реєстрації нерухомості та бізнесу). Вони сформують письмовий запит до Бюро технічної інвентаризації (БТІ) та нададуть його заявнику для особистого подання. Після цього із письмовим запитом необхідно звернутися до БТІ за територіальною приналежністю щодо нерухомого майна. Якщо таке бюро ліквідоване, потрібно звернутися до БТІ, яке отримало їхні архівні документи.
БТІ має оформити власнику технічний паспорт на об’єкт нерухомості. Це обов’язковий документ для реєстрації нерухомості.
Зареєструвати своє право власності на нерухомість можна, незалежно від того, де вона знаходиться. Наприклад, якщо людина живе у Києві, але купила квартиру у Львові, то вона може зареєструвати своє право власності на цю квартиру у Києві.
Однак для отримання техпаспорта з БТІ потрібно звернутися до БТІ за місцем розташування нерухомості. Тобто, якщо квартира розташована у Львові, потрібно звернутися до львівського БТІ.
Для отримання техпаспорта з БТІ знадобиться:
- Написати письмову заяву.
- Пред’явити паспорт та номер платника податків (оригінали та копії).
- Надати копії правовстановлюючих документів.
- Пред’явити оригінал письмового запиту від нотаріуса (у разі спадщини, продажу, дарування) або реєстратора.
- Забезпечити доступ до нерухомості фахівцю від БТІ для вимірів приміщення/будівлі.
Вартість техпаспорта може становити кілька тисяч грн, це залежить від цінової політики БТІ та загальної площі нерухомості. Також заявнику потрібно буде сплатити державне мито. Важливо зберегти чек – його треба буде пред’явити у БТІ під час оформлення техпаспорту.
Оформлюють техпаспорт близько 3 днів.
Після успішного оформлення техпаспорту потрібно повторно звернутися до нотаріуса або державного реєстратора. Вони перевірять документи на наявність підстав для призупинення розгляду заяви та ухвалять рішення про реєстрацію права власності на нерухомість.
Потім нотаріус/реєстратор внесе відомості до Державного реєстру прав та сформує для власника нерухомості виписку з печаткою і підписом реєстратора.
У разі, якщо в документах, що подаються для реєстрації права власності, виявляться неточності, помилки, виправлення або якщо необхідні документи будуть взагалі відсутні, заявник отримає відмову у реєстрації. Йому надішлють лист із поясненнями причин відмови на адресу, яку вказано під час подання заяви (електронну або фізичну).
Реєстрація нерухомості у Дії: ключові правила та обмеження
Більшість нерухомого майна, яке існує в Україні, було зареєстровано до 2013 року. Інформація про це майно зберігається не в електронному реєстрі, а у паперовій формі в архівах регіональних БТІ. Проте через воєнні злочини росіян та розв’язану ними війну, було знищено, пошкоджено або й викрадено значну кількість архівів БТІ. Тому нині українці мають можливість перереєструвати свою нерухомість онлайн за допомогою Дії. Втім, ця послуга має низку обмежень та доступна лише для тих, хто придбав чи оформив своє нерухоме майно до 2013 року.
Умови держреєстрації нерухомості в Дії:
- Зареєструвати можна лише об’єкти, які розташовані в Дніпропетровській, Закарпатській, Київській, Львівській, Одеській, Рівненській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Чернігівській областях та місті Луцьк.
- Нерухомість для реєстрації має бути придбана / оформлена до створення Держреєстру речових прав у 2013 році.
- Заяву на державну реєстрацію нерухомості має право подавати один із власників майна. Водночас згода інших власників не потрібна.
Для реєстрація майна через Портал Дія потрібно перейти за лінком “Подати заяву” та увійти в систему за допомогою електронного цифрового підпису (Дія.Підпис) і УНЗР*.
УНЗР – це унікальний номер запису в реєстрі, який генерується один раз під час отримання людиною нового біометричного паспорту. Його можна знайти в ID-картці або в біометричному закордонному паспорті в застосунку Дія. Громадяни з паспортами старого зразку не мають такого номеру, тому не зможуть авторизуватися у Дії для перевірки свого профілю.
Після успішної авторизації необхідно заповнити онлайн-форму на Порталі з деталями про тип об’єкта (квартира/житловий будинок тощо), його місцезнаходження та за наявності ввести підтип і номер нерухомості. У разі зміни назви вулиці, району або міста необхідно вказати актуальну адресу об’єкту нерухомості. Реєстратор перевірить інформацію за електронними копіями правовстановлюючих документів та самостійно надішле запит до БТІ. Після отримання відповіді він внесе ці дані до реєстру.
Також потрібно завантажити документи, які підтверджують зареєстровані речові права на об’єкт нерухомості до 1 січня 2013 року у форматі PDF або JPEG. Наприклад, це можуть бути: акт про право власності, договір купівлі-продажу або дарування, свідоцтво про спадщину і т.ін.
Процес державної реєстрації триває до 5 робочих днів.
В електронному форматі витяг має аналогічну юридичну силу з паперовим варіантом. Його можна роздрукувати та використовувати як будь-який інший документ.
Повідомлення про реєстрацію об’єкта надійде на електронну пошту, вказану під час оформлення заяви. Також можна відстежити самостійно статус реєстрації, зателефонувавши до відповідного територіального відділення Мін’юсту, яке відповідає за держреєстрацію в умовах воєнного стану.
Види нерухомого майна, які можна реєструвати
Згідно із Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” обов’язкова державна реєстрація необхідна для таких видів нерухомого майна:
- Земельні ділянки.
- Підприємства як єдині майнові комплекси.
- Житлові будинки.
- Будівлі.
- Споруди, а також окремі їхні частини.
- Квартири.
- Житлові та нежитлові приміщення.
Можна зареєструвати право власності на квартиру, житлове та нежитлове приміщення незалежно від реєстрації права власності на житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини, де розташовані ці об’єкти. Наприклад, якщо людина купила квартиру на другому поверсі п’ятиповерхового будинку, то їй не потрібно мати документи на весь будинок або другий поверх.
Правовстановлюючі документи для реєстрації нерухомості
- Договір про перехід права власності:
- Купівля-продаж, міна, дарування, довічне утримання, лізинг, іпотека, спадковий договір, договір виділу частки, договір поділу нерухомості.
- Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя (при смерті одного з подружжя), видане нотаріусом.
- Свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом.
- Свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів, видане нотаріусом.
- Свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (якщо торги не відбулися), видане нотаріусом.
- Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування.
- Свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень.
- Свідоцтво про право на спадщину та свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя, видане консульською установою України.
- Договір відчуження нерухомого майна з прилюдних торгів, проведених з метою погашення податкового зобов’язання.
- Рішення суду про визнання права власності на об’єкти нерухомого майна, встановлення факту права власності, передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
- Ухвала суду про затвердження мирової угоди.
- Рішення засновника про створення акціонерної компанії та акт приймання-передавання нерухомого майна.
- Дублікат правовстановлювального документа, виданий нотаріусом, органом місцевого самоврядування, органом приватизації, копія архівного правовстановлювального документа, видана державним архівом.
- Свідоцтво про право власності на нерухоме майно творчих спілок колишнього СРСР, видане Фондом державного майна.
- Свідоцтво про право власності, видане Державним управлінням справами на житлові та нежитлові об’єкти учасникам будівництва нового житла.
Читайте також:
Comments are closed.