Податок на нерухоме майно для фізичних та юридичних осіб
Хто має сплачувати податок на нерухомість, як його розрахувати та зекономити на сплаті
Щороку деякі категорії власників квартир, будинків, гаражів, офісів чи магазинів зобов’язані сплачувати податок на нерухомість. Втім, власникам квартир до 60 кв. м та будинків до 120 кв. м сплачувати такий податок взагалі не потрібно. Більше про те, яка нерухомість та категорії осіб підпадають під сплату, як правильно розрахувати та вчасно сплатити цей податок, розповідаємо далі в матеріалі.
Податок на нерухоме майно – це гроші, які власник/власниця нерухомості має сплачувати державі за право володіти цим майном. Податок розраховується на основі такої річної суми, як кадастрова вартість майна.
Кадастрова вартість – це офіційна оцінка вартості майна, яку встановлює держава , згідно із закріпленими правилами. Вона враховує такі чинники, як розмір земельної ділянки, площу будинку або квартири, розташування та інші фактори, що впливають на вартість майна. Нині ставки податку на кожен об’єкт нерухомості встановлює місцева влада.
За яку нерухомість не стягуються податки
В Україні пересічним громадянам не потрібно сплачувати податки на нерухомість за такі об’єкти:
- незавершені будівництва (перелік того, що вважається незавершеним);
- нерухомість, яка офіційно непридатна для проживання;
- будинки, де живуть діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, діти-інваліди, які виховуються одинокими батьками;
- житло, що належить учасникам АТО/ООС та їхнім сім’ям.
Крім цього, від податку на нерухомість звільнені:
- мешканці гуртожитків;
- власники квартир площею до 60 кв. м включно;
- власники приватних будинків загальною площею до 120 кв. м;
- власники квартир і будинків, загальна площа яких не перевищує 180 кв. м.
Плата стягується лише за квадратні метри, що перевищують «ліміт».
Якщо площа квартири перевищує 300 кв. м або площа будинку перевищує 600 кв. м, то сума податку збільшується на 25 тис. грн на рік за кожний із таких об’єктів.
У разі, коли кілька осіб володіють житловою або нежитловою нерухомістю:
- якщо власність на об’єкт є частковою, кожна особа є платником податку за свою частку;
- якщо об’єкт належить до спільної сумісної власності кількох осіб і не був розподілений між ними, платником податку є одна з власників, згідно з їх згодою або визначенням суду;
- якщо об’єкт належить до спільної сумісної власності кількох осіб і був розподілений між ними, кожна особа є платником податку за свою частку.
Термін сплати податку на нерухомість у 2023 році
Для фізичних осіб – потрібно сплатити цей податок до Податкової служби протягом 60 днів після того, як надійде спеціальне повідомлення з інформацією про сплату.
Зробити це можна в особистому кабінеті платника податків або за платіжними реквізитами, які Податкова служба, надішле в податковому-повідомленні рішенні (це паперове/електронне нагадування про сплату податку) за місцем реєстрації.
Для ФОП – вони прирівнюються до юридичних осіб, тому їм потрібно сплачувати авансові внески щокварталу до 30 числа місяця, який настає за звітним кварталом.
ФОП, як і фізичні особи, можуть сплатити податок в особистому кабінеті платника податків або за платіжними реквізитами. Їх Податкова служба, надішле в податковому-повідомленні рішенні (це паперове/електронне нагадування про сплату податку) за місцем реєстрації ФОП.
Потім як фізичним, так і юридичним особам, необхідно скласти річну декларацію з усіма сплаченими податками. Платити податки треба за кожен окремий об’єкт нерухомості, який ви маєте.
Як самостійно розрахувати податок на нерухомість
Місцева влада встановлює ставку податку на кожен квадратний метр, що перевищує граничний розмір звільненої від оподаткування площі. Однак ставка не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, перед тим, як було отримано повідомлення-рішення про податок.
Для 2023 року мінімальна зарплатня становить 6700 грн, відповідно 1,5% = 100,5 грн.
У кожному регіоні України можуть бути різні ставки, проте у 2023 році вони не мають перевищувати 100,5 грн (1,5% від мінімалки) за кожен квадратний метр. Розрахунок суми податку виконується за формулою:
(загальна площа – площа, на яку не нараховується податок) × ставку податку = сума податку.
Наприклад, якщо загальна площа квартири 90 кв. м, а площа, на яку не нараховується податок, складає 60 кв. м, тоді залишається 30 кв. м, за які необхідно сплатити податок.
Якщо максимальна ставка податку становить 100,5 грн, а мінімальна зарплатня на початок 2023 року становила 6,700 грн, тоді сума податку буде розрахована за формулою: (90 кв.м – 60- кв.м) х 100,5 = 30 кв.м x 100,5 грн = 3,015 грн.
Якщо квартира належить декільком членам сім’ї, які володіють різними частинами квартири, наприклад, по 45 кв. м, тоді податок не потрібно платити.
Як зменшити податок на нерухомість: складчина та розділ майна
Складчина. Сімейний та Цивільний кодекси також передбачають можливості зекономити на податку на нерухоме майно.
Якщо площа об’єкта перевищує пільгову квадратуру, то можна купити його у складчину (спільне користування) з іншим членом родини, щоб кожен із покупців отримав частку квартири/будинку тощо. Це особливо корисно для родин із дітьми та подружжів. У такому разі, дані про кожного власника реєструються окремо. Хоча, придбана в шлюбі квартира, вважається спільною власністю, її можна зареєструвати частково між чоловіком та дружиною, щоб отримати пільги.
Наприклад, якщо ви самостійно купуєте квартиру площею 90 кв. м, ви будете зобов’язані щороку сплачувати податок на 30 кв. м, які перевищують пільгову житлову площу. Оформивши собі у власність частку квартири 45 кв. м, а решту 45 кв. м на чоловіка/дружину, ви звільняєтеся від податку, тому що підпадаєте під пільги.
Розділ майна. Також, якщо у вас уже є нерухоме майно, то варто розділити оптимальну частку для кожного власника.
Наприклад, якщо є квартира площею 45 кв. м, а ви купуєте ще одну площею 90 кв. м, то у вас буде 135 кв. м у вашій власності (за 75 кв. м доведеться платити податок). А оформивши собі у власність лише 35 кв. м, а решту 75 кв. м на іншого члена сім’ї, ви не будете зобов’язані платити податок за 75 квадратів.
Покарання за несплату податків
У разі несвоєчасної оплати передбачені штрафи:
- прострочення до 30 днів – 10% від суми заборгованості;
- прострочення понад 30 днів – 20% від суми заборгованості;
- прострочення понад 60 днів – пеня розміром 0,05% від загальної суми боргу за кожен прострочений день (для фізосіб – з першого робочого дня після прострочення/для юросіб – за 90 днів після прострочення);
- за злісне ухилення від податків – 120% річних від суми заборгованості по актуальній на момент застосування санкцій ставкою НБУ.
Важливо: якщо податок не сплачено через дію воєнного або надзвичайного стану, пеня не нараховується, а нарахована сума анулюється.
Якщо ви вважаєте, що сума податку на нерухомість, яку обчислила податкова служба, є неправильною, то ви можете звернутися до податкової служби за місцем вашої реєстрації з вимогою перевірки розрахунків або зателефонувавши до контакт-центру за номером 0 800 501 007, де вас направлять до потрібних спеціалістів.
Особисто звертатися до місцевого відділення податкової варто із письмовою заявою довільної форми, вказавши свої ПІБ, адресу, ідентифікаційний номер, номер телефону та причину виявленої розбіжності. Разом із заявою надайте оригінали документів, які підтверджують розбіжність, на яку ви покликаєтесь (до прикладу, документи на право власності).
Крім цього, ви маєте право оскаржити рішення про розмір податкового повідомлення вищою податковою службою або через суд.
Правова допомога
- Податковий кодекс України (ПКУ) – вичерпний перелік податків та зборів, їхнє адміністрування, права та обов’язки платників податків, компетенція контролювальних органів, повноваження і обов’язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
- Розділ XII ПКУ – законодавча інформація про податок на майно.
- Зміни до Податкового кодексу України – про оподаткування незавершених об’єктів нерухомості.
- Головне управління ДПС у Київській області – про пільги до сплати податків на нерухомість для фізичних осіб.
- Про звірку даних фізичних осіб – пояснення ДПУ звернення із письмовою заявою до регіональної податкової щодо звірки даних на нерухомість.
Post a comment
No Comments