fbpx
КОШТ

Як ракетні обстріли впливають на вартість квартир: дослідження

Цілком логічно, що в містах ближче до лінії фронту чи частих обстрілів ціни на нерухомість падають. Однак чи можна виміряти вплив війни на вартість продажу квартир та оренди?

Вчені з Британії дослідили дані ЛУН і проаналізували як “воєнні інциденти” – ракетні обстріли, авіаудари, роботу ППО та інші бойові дії – впливають на вартість нерухомості.

Згідно з їх даними ціни на житло не лише падають у небезпечних районах, а й зростають у спокійніших регіонах. Щоразу після збільшення небезпеки в одній частині країни в інших – особливо на заході – квартири дорожчають. Далі – деталі дослідження.

Вплив на вартість продажу квартир

Науковці виявили, що кожен новий воєнний інцидент знижує середню вартість житла, особливо в наближених до лінії фронту регіонах. Наприклад:

  • 1-кімнатні квартири дешевшають приблизно на 2 тис. грн
  • 2-кімнатні – на 2,4 тис. грн
  • 3-кімнатні – на 3,1 тис. грн.

Якщо дивитися на вартість квадратного метра, то після обстрілів вона втрачає в середньому 36–47 грн. Дослідники підрахували, що після 6–10 атак ціна на житло знижується на 1%.

Найбільше у вартості втрачають 1-кімнатні квартири. Це пояснюється їхньою меншою безпекою під час обстрілів (правило “двох стін” у таких помешканнях важко дотриматися) та меншим комфортом у порівнянні з більшими квартирами.

Вплив на ринок оренди

На ринку оренди теж помітний вплив війни, хоча він не такий значний. Вчені підрахували, що кожен воєнний інцидент зменшує вартість оренди:

  • 1- та 2-кімнатних квартир – на 10 грн
  • 3-кімнатних квартир – на 6 грн.

Щоб ціна оренди впала на 1% – потрібно 10–20 обстрілів.

Збільшення кількості оголошень

Водночас кількість оголошень про оренду після атак зростає. Це може свідчити про відтік населення – люди виїжджають, звільняючи житло.

Натомість на ринку продажу такого ефекту немає: кількість оголошень не збільшується, оскільки продаж квартири – це довший і складніший процес. Власники часто відкладають рішення про продаж, сподіваючись на стабілізацію ситуації та кращі ціни.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Читайте також:

Поділитися новиною: