Перевірка компаній – конкурентів або потенційних партнерів – потрібна для розвитку бізнесу. Як мінімум, це гарантує безпечну співпрацю.
Для складання детального досьє бізнеси часто користуються послугами спеціалізованих консалтингових агенцій. І зазвичай це недешево. Проте є способи безплатно (або умовно безплатно) перевірити фінансовий стан і законопорядність компанії. Далі розглянемо найкорисніші методи та сервіси.
Перевірка у спеціальних сервісах
Перший етап – дізнатися ЄДРПОУ компанії й загальну інформацію про неї: рід діяльності, чим володіє, де реєстрована тощо.
Такі дані зберігаються у державних базах і реєстрах, доступ до яких можна отримати через безпосередньо державні сервіси, або ж через приватні сервіси зі зручнішим інтерфейсом, додатковою аналітикою тощо.
Важливий момент, що на час воєнного стану державний реєстр юридичних осіб закрито для публічного доступу. Втім, цю інформацію частково пропонують приватні сервіси, хоча і з історичними даними чи зі значно пізнішими оновленнями.
Система складає досьє з відкритих даних на кожну компанію України, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами (людьми, які впливають на ухвалення рішень).
Тут можна безплатно отримати актуальну інформацію про компанію або ФОП з офіційних джерел даних: про статус юридичної особи, бенефіціарів, дату реєстрації, розмір статутного капіталу, види діяльності контактні дані керівництва тощо.
Безплатно доступні 25 досьє компаній та ФОП на добу, із 22 джерел інформації. Щоб шукати більше й одразу у 220 джерелах, потрібно заплатити.
Вартість: 1000 грн/доба або 5600 грн/місяць.
Свого часу розпочав свою діяльність як платформа для перевірки учасників державних закупівель на Prozorro та Prozorro Продажі. Згодом він розширив свої можливості, охопивши всі державні реєстри.
Пропонує також умовно безплатний доступ: вільно можна переглядати основні дані, як-от інформація про засновників, види діяльності борги тощо. Проте для доступу до аналітичних інструментів платформи потрібно заплатити. Після оплати можна бачити актуальні дані з Єдиного державного реєстру, доступ до судової аналітики, таблиці закупівель та аукціонів, а також документи учасників тендерів тощо.
Вартість: 300 грн/доба або 3000 грн/місяць.
Схожий на попередні сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру. Шукає лише за ЄДРПОУ, який можна дізнатися в попередніх сервісах або просто загугливши назву.
Платформа надає зручний інтерфейс для перегляду корпоративної структури та базової фінансової звітності бізнесу. Крім того, користувачі мають доступ до інформації про останні судові справи, в яких фігурує компанія.
Вартість: безплатно можна перевірити 5 компаній, якщо потрібно більше – 400 грн/місяць.
Перевірка керівництва компанії
Пробивши компанію у YouControl чи Опендатаботі, можна дізнатися її директорів та бенефіціарів. Перевірити надійність цих людей дозволяють наступні сервіси.
Інформація про залучення осіб стороною у справі (як фізичних, так і юридичних). Для пошуку потрібно вказати ПІБ потрібної особи чи компанії в полі “Сторона по справі”.
Однак можливі збіги імен у результатах пошуку, і система не дозволяє додатково уточнити фільтри. Для ідентифікації потрібної особи необхідно ретельно вивчити додаткову інформацію, наведену в судових документах.
За наявності справи відображається Єдиний унікальний номер справи та Номер провадження. Саме їх потрібно використовувати для пошуку судових документів у нижчевказаному судовому реєстрі.
Якщо на попередньому порталі знайшлося провадження, що стосується компанії або її керівництва, деталі цієї справи можна дізнатися у Єдиному реєстрі судових рішень.
Варто шукати й за номером справи, і за номером провадження, оскільки можуть бути помилки при внесенні інформації – і за різним запитом видаватиме різні документи. Для звуження пошуку можна вказати регіон, суд тощо.
База даних про людей, які заборгували сплату штрафів, аліментів чи інших стягнень. Для пошуку достатньо ввести ПІБ. Також можливі збіги, і для уточнення можна вказати додатковий фільтр – дату народження особи.
Показує, чи подавала людина (або ФОП) записи про банкрутство. Офіційний реєстр потребує подання запитів, але через Опендатабот можна отримувати інформацію без затримок.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Додаткова перевірка у реєстрах
Додаткову корисну інформацію можна відшукати безпосередньо у самих реєстрах (з яких і беруть інформацію вищенаведені сервіси). Наприклад, тут можемо безоплатно дізнатися про нерухомість, штрафи та санкції.
“Чорний список” Антимонопольного комітету
Перелік компаній, які порушили Закон України “Про захист економічної конкуренції” (зокрема, спотворювали результати тендерів) та отримали за це штраф.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно
На вебсайті “Дія” за 40 грн можна отримати довідку про нерухомість за адресою, реєстраційним чи кадастровим номером, а також про нерухомість конкретної фізичної чи юридичної особи.
Реєстр санкційних компаній РНБО
У реєстрі зібрані всі 7 тисяч компаній, на які наклала санкції Рада з нацбезпеки та оборони України. Також зазначено вид обмежень (блокування активів, анулювання ліцензій тощо), термін їхнього застосування та підстава.
Єдиний державний реєстр судових рішень
На сервісі публікуються всі постанови, ухвали та вироки українських судів. У цих документах імена людей завжди приховуються (наприклад, під грифом “Особа_1”). Інколи можуть приховувати навіть назви компаній (“Назва_1”), але код ЄДРПОУ завжди відображається і можна шукати компанію за ним.
Для прикладу, реєстр містить важливі судові документи, як-от ухвали на проведення обшуків. У них розкривають аргументацію слідства щодо можливої участі компаній у кримінальних справах, на підставі якої суд надає дозвіл на обшук.
Реєстр компаній, що мали власників з РФ
Список юридичних осіб, які станом на 24 лютого 2022 року мали власника або бенефіціара з Росії. Вказано, зокрема, їхні види діяльності, ділянки в оренді та оборот/прибуток.
Також є аналогічні реєстр компаній, що мали власників з Білорусі, та реєстр компаній, що мають власників з Ірану.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Читайте також: