Види страхування авто в Україні: як вибрати страхувальний поліс
Види страхування транспорту: особливості полісів автоцивілки, КАСКО та Зеленої карти
В Україні законом передбачена наявність у водіїв ОСЦПВ (автоцивілки) – обов’язкового виду страхування авто. Однак доступні також два додаткових види страхування транспорту: КАСКО та Зелена карта. У цьому матеріалі розповідаємо про особливості кожного з цих полісів.
Нині в Україні є кілька видів страхування авто:
- Автоцивілка (обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності/ ОСЦПВ) – це обов’язковий страховий полiс гарантує компенсацію шкоди постраждалій стороні в разі ДТП за рахунок коштiв страховика.
- КАСКО – це вид страхування, який надає повний захист автомобіля власника від будь-яких ризиків, які не покриває автоцивілка, як-от: ДТП, пожежа, крадіжка тощо. Цей полiс гарантує виплату за ремонт автомобіля за рахунок коштiв страхової компанії.
- Зелена карта – обов’язковий міжнароджний вид страхування для подорожей за кордон. Цей поліс дозволяє отримати страхове покриття в разі ДТП на території іноземних країн системи Зелена карта, який містить понад 40 країн (перелік держав).
Далі розповідаємо про кожен зі страхових полісів детальніше.
Автоцивілка або ОСЦПВ
Обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності (ОСЦПВ або автоцивілка) – це обов’язковий вид страхування для власників автомобілів в Україні. Вона надає базову компенсацію від наслідків ДТП: покриває лікування постраждалій стороні та ремонт її автомобіля.
Винуватцю ДТП нічого не компенсують. Тож, якщо в аварії винні саме ви, то страховий поліс покриє витрати перед постраждалою стороною (це є стандартним покриттям в автоцивілці), а за потреби страхова компанія відшкодовуватиме потерпілому ще й лікування. Вам же буде доведеться самостійно сплатити власне лікування внаслідок аварії та оплатити витрати на ремонт свого автомобіля.
Автоцивілка потрібна, навіть якщо автомобіль новий і ви їдете на транзитних (тимчасових) номерах до місця реєстрації, адже без неї вам не дозволять проїхати техогляд чи перетнути кордон. Без автоцивілки або з простроченою ви ризикуєте отримати штраф (425-850 грн) і особисто компенсувати шкоду потерпілим у випадку ДТП.
Детальніше про сервіси купівлі автоцивілки та порівняння умов користування нею можна дізнатися, перейшовши за покликанням нижче.
Страховка авто: огляд сервісів оформлення страхування авто
Виплати. З 2022 року максимальні суми виплат потерпілим від ДТП: до 160 000 грн за пошкодження майна (раніше було 130 000 грн) та до 320 000 грн за ушкодження життя чи здоров’я (раніше було 260 000 грн).
Також, автоцивілка передбачає наявність франшизи – суми коштів, які ви маєте покрити потерпілому самостійно. Наприклад, якщо в полісі автоцивілки встановлено франшизу розміром 1000 гривень, а збиток від ДТП становить 5000 гривень, страхова компанія виплатить постраждалій стороні лише 4000 гривень (5000 – 1000).
Розмір франшизи, який ви можете вибрати самі, впливає на ціну страхового полісу: чим вона більша, тим менше ви платите. Проте у разі ДТП ви самостійно покриєте більшу частину збитків.
Терміни. Залежно від потреби, автоцивілку можна укласти на термін від 15 днів (це стосується автомобілів без реєстрації або зареєстрованих за кордоном) до одного року. Найбільш вигідний і поширений поліс – на 12 мiсяцiв.
Вартість. Ціна на оформлення автоцивілки варіюється залежно від типу транспортного засобу, об’єму двигуна, категорії прав та інших параметрів. Ви можете розрахувати та порівняти вартість автоцивілки різних страхових компаній за допомогою сервісів за цим лінком.
Розширена автоцивілка. Добровільне страхування (ДЦПО) – додаткове страхування, яке дозволяє збільшити суми виплат автоцивілки. Цей полiс допомагає покрити більш значну суму потерпілій стороні в ДТП. Якщо ви стали винуватцем у ДТП і заподіяли шкоди більше, ніж покриває обов’язкова страховка (автоцивілка), то ДЦПО допоможе вам сплатити решту грошей потерпілому.
Наприклад, якщо ремонт автомобіля коштує 300 тис. грн, а стандартна сума виплати за автоцивілкою – лише 160 тис. грн, то з додатковим ДЦПО ви отримаєте не тільки 160 тис. грн за законом, а й 140 тис. грн зі страхової компанії. Без додаткового ДЦПО винуватець ДТП мусив би сплатити цю різницю сам.
Таким чином ви не будете доплачувати за ремонт з власної кишені, бо страхова сума за додатковим ДЦПО може досягати одного млн грн, а стандартна автоцивілка має ліміт у 320 або 160 тис. грн залежно від шкоди.
Втім, за даними Моторного транспортного страхового бюро, у більше ніж в 95% страхових подій за ОСЦПВ, розмір шкоди не перевищує 80 тис. грн, то ж випадки, коли розміру автоцивілки не вистачає на покриття збитків, досить рідкісні.
Проте навіть розширена автоцивілка не покриває витрати, якщо ви стали потерпілою стороною в ДТП, а у винуватця немає власної автоцивілки й взагалі страховки авто.
Строк дії договору ДЦПО становить один рік.
Ціна на оформлення ДЦПО варіюється залежно від типу транспортного засобу, об’єму двигуна, категорії прав та інших параметрів. Ви можете розрахувати та порівняти вартість ДЦПО різних страхових компаній за допомогою сервісів за цим лінком.
Зазвичай, ДЦПО оформлюється разом з автоцивілкою і ви можете вибрати опцію “розширена відповідальність”/”ДГО”/”ДЦПО” тощо.
КАСКО
КАСКО – це страхування автомобіля за вашим бажанням від різних небезпек, які можуть трапитися під час користування транспортним засобом.
КАСКО гарантує вам компенсацію в ситуаціях, які не покриває автоцивілка: крадіжка авто, самостійне пошкодження під час паркування, хуліганство, пожежі, природні катаклізми тощо.
Крім того, у разі ДТП за вашої провини страхові гроші на ремонт отримує не лише потерпіла сторона але й ви самi. Це тому що КАСКО покриває пошкодження автомобіля незалежно від того хто чи що їх спровокувало. Проте, якщо збитки перевищують суму покриття КАСКО, то решту доведеться сплатити самостійно.
Важливо: великі страхові компанії не пропонують КАСКО для автомобілів старше 10 років.
Виплати. Точні суми виплат за страховим полісом КАСКО залежать від умов договору, який ви вкладаєте зі страховою компанією. Ви можете вибрати повне або часткове КАСКО, вид франшизи (безумовна – платите самі частину грошей за ремонт завжди або умовна – платите самі тільки тоді, коли ремонт коштує менше за франшизу), територію дії полісу, перелік пошкоджень, за яких необхідне страхування тощо. Все це впливає на розмір виплати в разі страхового випадку.
Страхова компанія виплачує суму за пошкодження, які розраховуються згідно з ринковою вартістю автомобіля та запчастин на момент страхового випадку. Однак ця сума може бути зменшена за певних обставин.
До прикладу, якщо у вашому договорі передбачена франшиза (частка шкоди, яку маєте сплачувати особисто), то в разі незначних пошкоджень автомобіля, ремонтувати доведеться за рахунок власних грошей.
Кількість разів компенсації пошкоджень автомобіля за КАСКО залежить від умов договору страхування. Це може бути обмежено кількістю страхових випадків або сумою страхового покриття.
Завдяки КАСКО також можна отримати виплати за військові ризики: пошкодження, знищення або втрата застрахованого авто загалом або окремих його деталей унаслідок війни. Однак не всі страхові компанії пропонують таке покриття, тому радимо запитувати про цей пункт під час ознайомлення із договором на страхування.
Терміни. Зазвичай, страховий поліс КАСКО діє впродовж одного року, але ви можете обрати інший термін – наприклад, півроку або квартал.
Вартість. Оскільки вартість КАСКО залежить від багатьох факторів, як-от, марка та рік випуску автомобіля, його ринкова вартiсть, вид франшизи, перелiк ризикiв тощо Ви можете скористатися цим онлайн калькулятором, щоб отримати приблизну ціну. Це займає кілька хвилин і не потребує особистих даних. Однак для точного розрахунку вам варто звернутися до страхового агента або брокера.
Ви можете оформити обидва поліси одночасно: автоцивілку та КАСКО. Це забезпечить вам максимальний захист вашого транспортного засобу, але це коштуватиме значно дорожче.
Зелена карта
Зелена карта – це обов’язковий міжнародний страховий поліс, який дозволяє водіям їздити за кордоном на своєму власному транспортному засобі з обов’язковим страхуванням цивільної відповідальності перед третіми особами. По суті, це автоцивілка для іноземних поїздок.
Без неї можуть виникнути проблеми з правоохоронними органами та страховими компаніями в країнах, які ви відвідуєте.
Зелена карта діє в країнах Європейського Союзу, Швейцарії, Норвегії, Ісландії, Туреччині, деяких країнах Балканського півострову, тощо (усі держави дивіться тут).
Більше про те, на яких сервісах вигідніше оформити Зелену карту та що для цього потрібно, читайте в матеріалі за лінком нижче.
Зелена карта онлайн: де оформити та порівняння цін
Виплати. Виплата буде залежати від законодавства країни, де сталася аварія. Наприклад, у Польщі, Литві та Латвії ліміт на життя та здоров’я – 5 млн євро, а на майно – 1 млн євро. У Швейцарії ж обидва ліміти становлять 29 млн євро. Суми покриття в інших країнах дивіться за цим лінком.
Франшиза в цьому страховому полісі не застосовується, оскільки страхова компанія має покрити всі збитки в повному обсязі.
Терміни. Мінімальний термін дії зеленої карти становить 15 днів, а максимальний – 1 рік, після чого вона потребує заміни на нову.
Вартість. Вартість поліса зеленої карти залежить від виду транспорту та тривалості поїздки. Для розрахунку точної суми, скористайтеся спеціальним калькулятором. Введіть регіон перебування, тип транспортного засобу та дати початку та кінця поїздки.
Корисні покликання
- Закон України Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;
- Калькулятори розрахунку цін: ОСЦПВ / КАСКО / Зелена карта;
- МТСБУ про збільшення страхувальних сум.
Читайте також:
Comments are closed.