fbpx
КОШТ

У яких випадках роботодавець виплачує грошову допомогу під час звільнення: деталі

У разі звільнення з ініціативи роботодавця працівникові виплачують вихідну допомогу розміром не менше одного, тримісячного або шестимісячного середнього місячного заробітку. Далі — детальніше про обставини кожної виплати, а також про те, що робити, якщо роботодавець відмовляється її надавати.

Вихідна допомога – це грошова виплата працівникові, звільненому не з власної ініціативи, на період пошуку нової роботи. Її розмір становить не менше середнього місячного, тримісячного, шестимісячного заробітку або двох мінімальних зарплат. Розмір допомоги передбачений Кодексом Законів про працю України.

Вихідна допомога не менше середнього місячного заробітку виплачують у таких випадках:

  • звільнення працівника через його відмову перевестися на роботу в іншу місцевість разом із підприємством чи установою;
  • відмова продовжувати роботу через суттєві зміни умов праці;
  • розірвання трудового договору через ліквідацію, реорганізацію, банкрутство, перепрофілювання підприємства;
  • скорочення чисельності або штату працівників;
  • звільнення через виявлення невідповідності працівника займаній посаді чи виконуваній роботі через недостатню кваліфікацію або стан здоров’я;
  • відмова у наданні допуску до державної таємниці або її скасування, якщо виконання обов’язків вимагає доступу до держтаємниці;
  • розірвання трудового договору через поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

Вихідна допомога не менше тримісячного середнього заробітку виплачується у разі порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного чи трудового договору. Розміром не менше шестимісячного середнього заробітку надходить виплата, якщо звільняють посадову особу.

Вихідну допомогу розміром двох мінімальних заробітків отримають особи, яких призвали або вони самі вступили на військову службу, були направлені на альтернативну (невійськову) службу. Крім випадків, коли за працівником зберігається місце роботи.

Здійснити виплату вихідної допомоги роботодавець зобов’язаний у день звільнення. Якщо працівник цього дня не працював, то сума має бути виплачена не пізніше наступного дня після того, як він вимагатиме розрахунок.

Додатково у разі звільнення працівника, йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної відпустки. Детальніше про надання такої відпустки та суми виплат читайте в нашому матеріалі за лінком нижче.


Щорічна відпустка у 2023 році: що змінилося під час війни


Як розрахувати суму вихідної допомоги при звільненні

Для розрахунку беруться до уваги виплати за останні один, три або шість календарних місяців роботи до звільнення. Якщо пропрацьований час менший, то середня заробітна плата обчислюється з огляду на виплати за фактично відпрацьований час.

Середню зарплату легко визначити, помноживши середньоденний (годинний) заробіток на число робочих днів/годин за розрахунковий період.

  • Середня зарплата = Середньоденний (годинний) заробіток × Число робочих днів/годин за розрахунковий період.

Середньоденну (годинну) зарплату можна визначити, поділивши заробітну плату за фактично відпрацьовані протягом 2 місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів/годин.

  • Середньоденна (годинна) заробітна плата = Загальна зарплата за 2 місяці ÷ Кількість відпрацьованих робочих днів (годин).

Для сезонних працівників вихідна допомога становитиме розмір тижневого середнього заробітку, для тимчасових — триденного середнього заробітку.

Дії у разі відмови виплачувати вихідну допомогу

У разі затримки виплати звільненому працівникові належних сум із вини роботодавця, він зобов’язаний виплатити середній заробіток працівника за весь період затримки, але не більше шести місяців.

За наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум, він може написати заяву до комісії по трудових спорах (КТС). Це комісія, яка розглядає трудові спори між працівником і роботодавцем щодо порушення прав та законних інтересів працівників. КТС утворюється на підприємстві, в установі, організації загальними зборами трудового колективу. До складу комісії входять представники працівників та роботодавця.

Роботодавець має сплатити відшкодування, якщо спір вирішено на користь працівника. У разі часткового вирішення спору на користь працівника, розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору, але не більш як за шість місяців.

Змусити роботодавця виплатити вихідну допомогу можна через суд. Працівник має право звернутися до нього з позовом про стягнення вихідної допомоги. Приклад заяви за посиланням.

У разі задоволення позову суд зобов’язує роботодавця виплатити працівнику суму вихідної допомоги, зазначену в позовній заяві.

Звернутися з позовною заявою до суду можна онлайн через Електронний суд. Детальне пояснення подання електронної заяви за посиланням.


Читайте також:

Поділитися новиною: