Щорічна основна відпустка – це право кожного працівника, яке не залежить від ситуації в країні. Але як отримати це право у 2023 році, коли діє воєнний стан? Які правила встановлено для тривалості та оформлення цієї відпустки? У цій статті ми розповімо про все, що потрібно знати про щорічну основну відпустку у 2023 році.
Оплачувані відпустки: що це та хто має на них право
Оплачувані відпустки – це види відпусток, за які працівник отримує зарплатню або грошову допомогу. Вони регулюються законодавством про працю та надаються роботодавцем за певними умовами.
На оплачувані відпустки мають право ті працівники, які оформлені офіційно і мають трудовий договір із роботодавцем. Першу оплачувану відпустку можна отримати після 6 місяців безперервної роботи в одному місці.
Які види відпусток існують
Закон України Про відпустки передбачає наступні види відпусток:
- щорічні відпустки (основна та додаткові), які надаються працівникам для відновлення здоров’я та працездатності;
- соціальні відпустки, які надаються працівникам за певних обставин (наприклад, у разі народження дитини, смерті близької людини тощо);
- відпустки без збереження зарплатні, які надаються працівникам за їхньою заявою або за розпорядженням керівника;
- додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, які надаються працівникам, які підвищують свою кваліфікацію або отримують освіту;
- творча відпустка, яка надається працівникам, які займаються творчою діяльністю;
- відпустка для підготовки та участі в змаганнях, яка надається спортсменам та тренерам.
Крім цих видів відпусток, законодавство, колективний договір, угода та трудовий договір можуть передбачати інші види відпусток. Зокрема, існують два види неоплачуваних роботодавцем відпусток (відпустки власним коштом), які можна отримати під час воєнного стану. Їх можуть надавати винятково за бажанням працівника. Різниця між цими видами відпусток показана на зображені нижче.
Оскільки щорічна основна відпустка є обов’язковою для всіх працівників, далі розглянемо правила її надання у 2023 році.
Правила надання, оплати та перенесення щорічної основної відпустки
Тривалість відпустки. Під час воєнного стану щорічна основна відпустка не може перевищувати 24 календарних днів за поточний робочий рік.
Якщо у працівника залишилося більш як 24 днів відпустки, які він не взяв під час воєнного стану, то він має право взяти їх після того, як воєнний стан закінчиться або його скасують.
Розподіл відпустки. Щорічна основна відпустка може бути розділена на частини за згодою працівника, але одна частина має бути не менше 14 календарних днів.
Якщо працівник не скористався своєю відпусткою у поточному році, вона переноситься на наступний рік за заявою працівника або за розпорядженням керівника.
Оплата та оформлення відпустки. Протягом відпустки працівник отримує середню заробітну плату за останні 12 місяців. Час виходу на відпустку погоджується з роботодавцем і оформлюється наказом.
Отримати першу відпустку можна після безперервної 6-місячної роботи в компанії чи на підприємстві. Втім, є винятки, яким відпустка може надаватися раніше:
- жінкам – перед декретною відпусткою, а також із двома і більше дітьми до 15 років або з дитиною-інвалідом;
- особам-інвалідам;
- особам до 18 років;
- чоловікам, дружини яких у декретній відпустці;
- особам, прийнятим на роботу протягом трьох місяців після звільнення із військової чи альтернативної служби;
- працівникам-сумісникам – одночасно з відпусткою за основною роботою;
- працівникам-студентам – до іспитів, заліків та інших навчальних робіт;
- працівникам, яким видано путівку (курсівку) для санаторно-курортного лікування;
- батькам – вихователям дитячих будинків сімейного типу;
- в інших випадках за законом, колективним або трудовим договором.
Винятки та обмеження. Роботодавець може відмовити у відпустці працівникам, які залучені до роботи на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо).
Працівник може повернутися з відпустки до її закінчення тільки за його згодою та якщо це потрібно для запобігання або ліквідації надзвичайних ситуацій на роботі або для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства. У разі відкликання працівника з відпустки, йому платять за роботу і за невикористану частину відпустки.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: