fbpx
КОШТ

Повернення до гнучкого курсу – як проходитиме згідно з планами НБУ 

В перший день повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Нацбанк перейшов до практики фіксованого курсу на час воєнного стану. В той день курс встановили на рівні  29,25 грн/$, який в липні 2023 року підвищили до 36,57 грн/$ і він же тримається донині. За цей час стало зрозуміло, що воєнний стан в Україні надовго, тож виникає все більше розмов про потребу відмови від фіксованого курсу і підготовку фінансової системи до роботи в цих умовах. Як буде відбуватися цей процес і коли – Національний банк випустив роз’яснення на основі своєї стратегії пом’якшення валютних обмежень

Як пояснює Нацбанк, він здійснює ґрунтовну підготовку до переходу до гнучкого курсу. Цей процес відбуватиметься поступово, визначатиметься не часовими межами, а досягненням належних макроекономічних і фінансових передумов. Відповідно перехід відбудеться в контрольований спосіб. 

Перехід до керованої гнучкості курсу не означатиме, що НБУ “відпустить” курс у вільне плавання – НБУ і далі буде присутнім на ринку та покриватиме структурний дефіцит валюти. 

Критерії для переходу до гнучкого курсу 

Перехід до плаваючого курсу відбудеться лише при сформуванні належних передумов. При цьому, Нацбанк  не встановлює ніяких конкретних дат для переходу до керованого гнучкого курсу чи пом’якшення обмежень. 

Показники, на які звертає увагу Нацбанк:

  • темпи зростання споживчих цін: інфляція має бути помірною та мати загальну тенденцію до зниження
  • очікування громадян, бізнесу, фінустанов та аналітиків щодо майбутньої інфляції: вони мають і надалі знижуватися
  • рівень міжнародних резервів: НБУ повинен мати достатньо резервів для збереження курсової стійкості
  • процентні ставки: банківські депозити мають забезпечувати захист заощаджень громадян від інфляційного знецінення
  • параметри фінансової стабільності: банки мають і надалі залишатися стійкими.

Якщо всі показники будуть у нормі, то НБУ надалі пом’якшуватиме валютні обмеження та згодом перейде до режиму керованої гнучкості курсу. Водночас НБУ діятиме поступово та обережно, щоб зберегти стійкість валютного ринку. Перш ніж здійснювати кожен наступний крок, НБУ аналізуватиме, чи сформувалися для цього всі необхідні передумови. Це дасть змогу мінімізувати ймовірність повторного запровадження обмежень.

Алгоритм переходу до політики гнучкого курсу 

Стратегія передбачає, що цей процес відбуватиметься у три етапи. На першому етапі зусилля НБУ спрямовуються на мінімізацію множинності обмінних курсів. На другому етапі пом’якшення валютних обмежень стосуватиметься лібералізації торгового фінансування, ліквідацію валютних обмежень на рівні банків і фінансової системи. І лише на третьому етапі Національний банк поступово зменшить валютні обмеження до того рівня, який діяв до початку повномасштабної війни. Будуть дозволені виплати за всіма кредитами та інвестиціями, надано можливість населенню здійснювати більше операцій, як от перекази на картки іноземних банків з гривневих платіжних карток.

Спочатку НБУ перейде до керованої гнучкості курсу. Це пов’язано з особливостями функціонування економіки в умовах повномасштабної війни. Через зумовлене війною обмеження експортних можливостей країни, як і припливу інвестицій в Україну, на валютному ринку постійно наявний значний дефіцит валюти. З огляду на це, повертатися до плаваючого курсу, коли НБУ лише згладжує надмірні коливання на ринку, поки зарано. Натомість за керованої гнучкості курсу Національний банк покриватиме цей структурний дефіцит валюти на ринку. Завдяки цьому курс зможе не лише послаблюватися, а і зміцнюватися. При цьому, на перших етапах Нацбанк обмежуватиме курсові коливання як в один, так і в інший бік. Тож продаж валюти Національним банком даватиме змогу зберігати курсову стійкість, а високі ставки за гривневими депозитами й надалі захищатимуть заощадження від інфляційного знецінення.

Поступово НБУ підвищуватиме гнучкість обмінного курсу і посилюватиме здатність валютного ринку до самозбалансування. Іншими словами – гнучкість курсу буде підвищуватися, коли НБУ розумітиме, що курс може за меншої участі НБУ рухатися в обидва боки. 

Повернення до інфляційного таргетування з плаваючим курсоутворенням, як це було до повномасштабної війни, – це фінальна мета реалізації стратегії Нацбанку.


Також за темою:

Поділитися новиною: