fbpx
КОШТ

Коли зміниться офіційний курс гривні – прогноз від ICU

Національний банк навряд чи змінить офіційний курс гривні до долара цього року, однак у 2024 році перехід до гнучкого курсоутворення практично гарантований. Таке припущення вказано в оновленому макроекономічному прогнозі фінансової групи ICU на 2023 рік.

Аналітики групи очікують, що до кінця 2023 року офіційний курс буде незмінним на рівні 36.6 грн/$, а готівковий курс залишатиметься близьким до офіційного. Вже у 2024 році буде поступова девальвація на 15% до – 42 грн/$.

Головною передумовою стабільності курсу гривні до долара у 2023 році є вагома фінансова допомога від міжнародних партнерів. Ці надходження значно перевищують торговий дефіцит та відпливи приватного капіталу. Як наслідок, Національний банк продає на ринку лише близько половини валюти, яка надходить на його рахунки. Для прикладу, протягом першого півріччя 2023 року Нацбанк продав на ринку $12.3 млрд; за цей же час Україна отримала гранти та кредити обсягом понад $22 млрд.

Очікується, що у 2023 та 2024 роках припливи міжнародної допомоги залишатимуться достатніми для того подальшого нарощування резервів Національним банком.

Водночас, в Національному банку все частіше заявляють про наміри перейти від режиму фіксованого курсу до його часткової гнучкості. Про перспективи впровадження керованого плавання гривні також чітко говориться й у меморандумі МВФ. Аналітики ICU не очікують відходу від поточного формату валютної політики до завершення другого перегляду програми МВФ, запланованого на жовтень. Результати такого перегляду Рада директорів МВФ затвердить лише в листопаді.

“Проте далі в грудні традиційно розпочинається найскладніший період для українського валютного ринку. Сезонне підвищення попиту може бути посилене негативними психологічними чинниками, якщо Росія повторить масовані удари по енергетичній інфраструктурі. Тож це точно не буде найкращий період для зміни валютної політики центрального банку”, – йдеться в прогнозі ICU.

Враховуючи всі фактори, на думку аналітиків ICU, відмова від фіксованого курсу навряд чи можлива цьогоріч і гнучкий курс можливий не раніше, ніж у 1 кварталі 2024 року. Ймовірно уже навесні.

Весь текст макроекономічного прогнозу на 2023-2024 роки від ICU за посиланням.

Нагадаємо, на початку року ICU прогнозувала курс гривні станом на кінець 2023 року на рівні 40.2 грн/$. Водночас, інвестиційна компанія Dragon Capital прогнозували курс на кінець року в 43.0 грн/$, аналітики Sense Bank – 43.0 грн/$. Натомість, лише інвестиційна компанія Concorde Capital прогнозувала незмінний офіційний курс до кінця 2023 року.


Також за темою:

Поділитися новиною: