За рік війни для внутрішньо переміщених осіб створили ряд послуг, якими можна скористатися, наприклад: оформити довідку ВПО, допомогу на новонароджену дитину чи знайти тимчасове безкоштовне житло. Майже всі послуги для ВПО можна оформити онлайн, не виходячи з будинку.
Послуги для ВПО у Дії
- Реєстрація статусу ВПО та отримання довідки
Це комплексна послуга для переселенців, завдяки їй можна подати заяву на оформлення статусу ВПО. Без статусу ВПО людина не має права претендувати на соцпільги чи грошові допомоги для переселенців.
Інструкція з реєстрації – за цим лінком.
Де знайти. Оформити можна в мобільному застосунку Дія у розділі “Послуги” – “Послуги для ВПО”.
- Зміна адреси реєстрації ВПО
Послуга буде корисна для тих, хто переїхав в інше місто чи село, та отримав там офіційний дозвіл на проживання. Зміна адреси реєстрації є важливим процесом для ВПО, оскільки вона може вплинути на отримання соціальних послуг та інших державних пільг, а також на дотримання податкового законодавства.
Інструкція зі зміни адреси – за цим лінком.
Важливо: для оформлення послуги треба підтвердження свого місця перебування за допомогою геолокації (варто фізично перебувати на новому місці проживання).
Де знайти. У розділі мобільного застосунку “Послуги” – “Послуги для ВПО” – “Змінити адресу реєстрації для ВПО” в Дії (див. скріншот вище).
- Скасування статусу ВПО
У разі необхідності зупинки нарахування соціальних виплат, варто скористатися правом скасувати статус ВПО. Усі безпідставно отримані кошти доведеться повернути державі – добровільно або примусово через суд.
Інструкція зі скасування – за цим лінком.
Де знайти. У розділі мобільного застосунку “Послуги” – “Послуги для ВПО” – “Скасувати статус ВПО” в застосунку Дії (див. скріншот вище) або скористайтеся цим лінком: подати онлайн-заяву.
- Допомога ВПО на новонародженого
Щойно новонароджена дитина отримає довідку про взяття на облік ВПО, вона може розраховувати на ті ж права й гарантії, які мають дорослі переселенці. Зокрема, на безоплатну правову допомогу, соцвиплати та часткове чи повне безкоштовне навчання. Крім цього, на її основі батьки можуть претендувати на державну грошову виплату для дитини.
Інструкція з оформлення – за цим лінком.
Де знайти. До вашої чинної заявки на отримання статусу ВПО потрібно лише замовити послугу для дитини. Шукайте в розділі мобільного застосунку “Послуги” – “Послуги для ВПО”.
- Пільговий кредит на житло
Фактично, це не окрема послуга, а заява на участь у пільговій програмі з надання іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам». Реєструєтесь на програму, а потім Держмолодьжитло розглядає вашу заяву протягом одного робочого дня. Ви отримаєте сповіщення про результат в кабінеті громадянина та на електронну пошту. У разі схвалення – потрапляєте до реєстру кандидатів на пільговий кредит. Якщо ви перемогли у відборі та відповідаєте усім вимогам – зможете отримати кредит.
Інструкція та подання заяви – за цим лінком.
Де знайти. Знайти та оформити послугу можна в розділі мобільного застосунку “Послуги” – “Послуги для ВПО” або за лінком вище.
- Компенсація за пошкоджене майно
Вона створена для повідомлень про пошкодження або знищення нерухомості внаслідок російсько-української війни. На сайті чи застосунку ви заповнюєте невелику онлайн-форму з описом вашого майна, яке зруйноване/пошкоджене. Для оформлення компенсації необхідно завантажити фото/відео нерухомості. Далі спеціальна комісія (втім, її ще треба створити) оцінює збитки та призначає компенсацію, у певних випадках можливе навіть повне заміщення зруйнованого житла (тобто, нова квартира замість старої).
Важливо: компенсації за пошкоджені транспортні засоби та нежитлові приміщення не передбачено.
Інструкція та подання заяви – за цим лінком.
Де знайти. У розділі “Послуги” – “Пошкоджене майно” в мобільному застосунку Дія або скористайтеся лінком вище.
- Оформлення статусу безробітного
Переселенці, які через російсько-українську війну втратили роботу, можуть оформити статус безробітного та щомісячно отримувати допомогу. Єдина вимога – бути працевлаштованим на тимчасово окупованій території або в зоні активних бойових дій. Виняток – студенти денної форми навчання, вони не мають змоги отримати такий статус.
Інструкція з оформлення – за цим лінком.
Де знайти. У мобільному застосунку виберіть розділ “Послуги” – “Допомога по безробіттю” – “Отримати статус безробітного”.
Фінансова допомога для ВПО
- Державні виплати для переселенців
Виплати від держави можна отримати, якщо ви вимушено змінили місце проживання через бойові дії, окупацію населеного пункту або, якщо житло зруйнували через обстріли/бої, однак ви продовжуєте залишатися в Україні.
Інструкція з оформлення держвиплат – за цим лінком.
- Міжнародні програми виплат для ВПО
Отримати грошову допомогу від іноземних організацій для внутрішньо переміщених осіб все ще можливо. За покликанням нижче ви знайдете інструкцію з реєстрації на актуальні для 2023 року програми ООН, Червоного хреста Міжнародної організації з міграції, чеської, американських та інших європейських гуманітарних програм тощо.
Інструкції з реєстрації на міжнародні програми – за цим лінком.
- єДопомога
Допомога надається онлайн – залишаєте заявку з описом необхідного. Волонтери, які можуть допомогти, відгукуються на неї та перераховують гроші на Передплату єДопомога. У партнерських мережах ви зможете отримати товари на цю суму. Повний перелік партнерів зможете побачити на сайті платформи або під час подання заявки.
Де знайти. Пройти реєстрацію на отримання допомоги можна на цьому сайті, про купони на продукти через єДопомогу читайте за цим лінком.
Онлайн-пошук житла для ВПО
- Безкоштовне житло для переселенців
Нині й досі діють волонтерські програми з надання безкоштовного прихистку для ВПО. Нижче подано покликання на інструкцію з пошуку житла та тимчасового притулку для ВПО в найбільших соцпрограмах: “Прихисток”, “Допомагай”, “Потреба”.
Інструкція як знайти житло – за цим лінком.
Безкоштовні юридичні консультації для ВПО
- Чат-бот “Юридичний порадник для ВПО”
Це безкоштовний чат-бот з юридичними консультаціями та порадами для внутрішньо переміщених осіб, мешканців населених пунктів, де велися або досі ведуться бойові дії, та осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Чат-бот забезпечує швидкий та цілодобовий доступ до актуальної інформації та відповідей на запитання постраждалих. Зокрема він надає дані про: житло, гуманітарну допомогу, виїзд за кордон, пенсію, соцвиплати, зразки заяв та скарг, евакуаційні потяги, контакти держустанов тощо
Інструкція з роботи чат-бота – за цим лінком.
Де знайти. Щоб скористатися Юридичним порадником переходьте за посилання на сайт, Viber, Telegram та Facebook Messenger.
Читайте також: