fbpx
КОШТ

Як отримати допомогу внутрішньо переміщеним особам у 2023

Із початку повномасштабного вторгнення для українців, які постраждали під час війни, були впроваджені масштабні державні та міжнародні програми з виплати коштів. Втім, частина з них мала обмеження або в часі, або в кількості надання допомоги, тож нині вже втратила свою актуальність. Кошт зібрав для вас усі модифікації в законах та програмах, які дозволяють отримати фінансову допомогу, для внутрішньо переміщених осіб.

Реєстрація довідки ВПО

Для отримання будь-якої допомоги ваш статус ВПО обов’язково має бути зареєстрований в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБДВПО), тобто людина повинна отримати довідку переселенця. 

Зробити це можна трьома способами:

  • у ЦНАПі громади, де ви знаходитесь;
  • через Управління праці та соціального захисту населення (1539 – гаряча лінія);
  • через мобільний додаток Дія.

Отримання, зміна та скасування статусу ВПО: інструкція


З 1 жовтня, завдяки змінам у системі допомоги, не має значення яка адреса реєстрації у вашому документі ВПО, для отримання грошових виплат ви можете звернутися до органів просто за місцем проживання. Також, завдяки цьому, виправити помилки чи некоректні дані, змінити не актуальне місце проживання у довідці ВПО та з’ясувати причини затримки допомоги на проживання. 

Умови одноразових держвиплат для ВПО

Відразу після реєстрації можна отримати одноразову виплату від держави в розмірі 2-3 тис. грн залежно від вашого віку або людини, за яку отримуєте компенсацію (2 тис. грн для дорослого та 3 тис. грн для дітей та людей з інвалідністю).

Зробити це можливо двома способами: онлайн у Дії та офлайн у ЦНАПі (Центр надання адміністративних послуг). Для першого варіанту варто перейти у розділ Послуги та завантажити чи зареєструвати власну довідку ВПО у мобільному додатку Дія за лінком Послуги для ВПО. Після натисніть Допомога для ВПО й виберіть та/або оформте держкартку єПідтримка для зарахування коштів. 

Щоб отримати допомогу офлайн, зверніться до ЦНАПу, органу соцзахисту чи місцевої влади, де ви знаходитесь. Обов’язково візьміть із собою паспорт, а щодо конкретних документів для виплати, як-от, свідоцтво про народження дитини, уточнюйте безпосередньо у відділку ЦНАП. 

Важливо: виплату від держави можна отримати, якщо ви вимушено змінили місце проживання через бойові дії, окупацію населеного пункту або, якщо житло зруйнували через обстріли/бої, однак ви продовжуєте залишатися в Україні. 

Якщо ж зараз знаходитесь або плануєте виїжджати закордон – для отримання кваліфікованої консультації чи грошової підтримки, необхідно звернутися до  українського посольства чи волонтерських центрів за місцем вашого перебування.

Умови щомісячних держвиплат для ВПО

Для щомісячної фінансової допомоги найперше варто знайти свій населений пункт в урядовому переліку. Це список громад, у районі яких відбуваються воєнні/бойові дії або вони оточені чи окуповані.  

Якщо ви знайшли свою громаду у списку, то можете претендувати на щомісячну адресну виплату від держави. Для цього знадобиться відкрити звичайний рахунок в Ощадбанку або картку Є. Ці витрати уряд заохочує використати на покриття витрат на проживання, зокрема оплату комунальних послуг. 

Важливо: грошова допомога призначається на сім’ю, однак виплачується лише одному представнику (з обов’язкової письмової згоди усіх членів родини). 

Розмір грошової виплати:

  • для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) – 1 тис. грн на одну людину;
  • для працездатних осіб – 442 гривні на одну людину;
  • для інвалідів I групи – 130% прожиткового мінімуму;
  • для інвалідів II групи – 115% прожиткового мінімуму;
  • для інвалідів III групи – прожитковий мінімум для осіб.

Загальна сума виплати на сім’ю розраховується, як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не перевищує 3 тис. грн на місяць. Якщо в родині є особа або дитина з інвалідністю, максимальна сума складатиме 3400 грн. Для багатодітної сім’ї – 5 тис. грн.

Допомога виплачується щомісяця протягом 6 місяців із моменту звернення. Потім її можна продовжити.

Якщо ви оформлюєте адресну виплату вперше, то маєте звернутися у регіональне відділення Ощадбанку та відкрити безкоштовний рахунок. Просто у банку вам нададуть всю кваліфіковану консультацію та допоможуть оформити відповідні документи. Потім Ощадбанк передасть документацію до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення протягом 3 робочих днів. Найближчі до вас відділення можете переглянути за цим покликанням.

Якщо продовжуєте виплату, то вам необхідно звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за фактичним місцем проживання. 

Скасування виплати для ВПО

Ваш статус ВПО може бути анульований, у разі вашого переїзду.  Тобто, незалежно від того куди саме їдете: закордон, в інше безпечне місце чи  повертаєтесь додому, – протягом 10 днів ви повинні повідомити про це орган місцевої влади (можна зробити через мобільний додаток Дія). Якщо ви не попередите про свій переїзд державі – виплату не лише скасують, але й змусять повернути всі кошти, які отримали безпідставно. Фактичну перевірку вашого місця проживання здійснюють представники Національної соціальної сервісної служби за тією адресою, яка вказана у вашій довідці ВПО.

Щомісячна держдопомога не враховуватиметься при розрахунку сукупного доходу та не входить у довідку про отримання субсидії.

Умови отримання субсидії для ВПО

Із початком опалювального сезону всі внутрішньо переміщені особи, мають право отримувати субсидію за фактичним місцем проживання. Водночас, якщо у вас є довідка ВПО, цілком можете розраховувати як на щомісячну виплату від держави,  так і на житлову субсидію. 

Важливо: субсидія не призначається за зареєстрованим та фактичним місцем перебування одночасно, якщо це два різних місця. 

Від 1 жовтня субсидії нараховує Пенсійний фонд (ПФ), втім, алгоритм призначення субсидій з осені не змінився – якщо ви не зареєстровані в приміщенні або будинку, в якому фактично проживаєте без договору оренди, то маєте право на призначення житлової субсидії одному із членів домогосподарства. У такому разі людина, яка звертатиметься за субсидією, вказує склад домогосподарства разом із пакетом необхідних документів: довідка ВПО та акт обстеження (перевірка ваших житлово-побутових умов).

Для того, щоб отримати субсидію, найперше вам потрібно із вищевказаними довідкою та актом прийти до відділення ПФ чи органу місцевого самоврядування. Крім цього, можна подати заявку в мобільному додатку Дія. 

Сума субсидії від час воєнного стану нараховується на пластикові або віртуальні картки Приватбанку або А-Банку. Тому відкрийте рахунок онлайн чи у відділенні будь-якого з цих банків. Найближчі до вас офіси можна переглянути за цими покликаннями: Приватбанк, А-Банк.

Громадянам, яким нараховується допомога, додаткових дій робити не потрібно, оскільки всі кошти продовжуватимуть надходити на банківський рахунок або через пошту. Навіть, якщо ви знаходитесь за кордоном. Адже протягом воєнного періоду та двох місяців після його припинення, ваше право на субсидію не втрачається.

Після завершення строку виплати житлової субсидії, вона не поновлюється автоматично, тобто, ви маєте знову звернутися із документами в місцеві органи самоврядування чи ПФ для того, щоб її поновити.

Чим корисна єДопомога для ВПО

єДопомога – це державна гуманітарна платформа, яка допомагає вимушеним переселенцям. 

Отримати допомогу можна після невеликої реєстрації на сайті сервісу. Допомога надається онлайн – залишаєте заявку з описом необхідного. Волонтери, які можуть допомогти, відгукуються на неї та перераховують гроші на Передплату єДопомога. У партнерських мережах ви зможете отримати товари на цю суму. Повний перелік партнерів зможете побачити на сайті платформи або під час подання заявки.

Якщо ж ваша заявка довго не обробляється, це означає, що поки що немає волонтерів, які здатні виконати ваш запит. 

Також до кінця вересня на єДопомозі була можливість оформити заявку на виплати допомоги від міжнародних організацій. Проте через понадмірне завантаження програми, наразі ця послуга тимчасово недоступна, допоки не опрацює минулі заявки українців. 

Правова допомога

Якщо вам потрібна детальна консультація з певного питання щодо статусу ВПО, зверніться на гарячі лінії за номерами:

  • 1539 – Управління праці та соціального захисту населення;
  • 0 800 502 757 – Мінсоцполітики;
  • 044 289 87 89 – Національна сервісна служба;
  • +38 (044) 284 19 15 – Урядова гаряча лінія для дзвінків з-за кордону. 

Читайте також:

Поділитися новиною: