fbpx
КОШТ

Недержавні пенсійні фонди: як наскладати на безтурботну старість

Влада неодноразово заявляла, що молодим людям на пенсію можна не розраховувати. Що й не дивно: грошей Пенсійного фонду давно не вистачає, щоб покривати виплати, тож це роблять коштом держбюджету. І навіть при цьому кожен другий пенсіонер отримує менш як 4000 гривень. 

Тому влада постійно говорить про потребу реформ. Існують три ланки пенсійної системи. Зараз у нас солідарна – це обов’язкова пенсія від держави, яка залежить від стажу і суми сплачених податків. У перспективі Україна може перейти на накопичувальну систему – коли частина податків іде на індивідуальні пенсійні рахунки, і ці кошти зростають завдяки інвестиційному прибутку. Вона мала запрацювати з 2023 року, проте й досі не реалізована.

І врешті третя, добровільна ланка – недержавні пенсійні фонди (НПФ). Це установи, які допомагають накопичити власну пенсію. Люди регулярно вносять гроші на особистий рахунок, а фонд примножує їх і після обумовленого терміну починає виплачувати пенсію.

У цьому матеріалі розберемося, які в Україні діють недержавні пенсійні фонди та наскільки це вигідно і надійно. 

Механізм роботи НПФ

Модель недержавних пенсійних фондів полягає у накопиченні грошей на пенсійних рахунках, а також на їх примноженні. Для цього фонди інвестують гроші людей у цінні папери, нерухомість, банківські метали та депозитні вклади. Зазвичай НПФ намагаються забезпечити дохідність не нижче рівня інфляції. Водночас фонди утримують за свої послуги плату – до 3,5% суми пенсійних активів учасників щороку.

Це вигідніше, ніж накопичувати готівку (яка знецінюється через інфляцію), зручніше, ніж депозит (який треба постійно переоформлювати) і легше, ніж цінні папери (для яких потрібен певний рівень фінансової грамотності).

Вкладник НПФ – це той, хто сплачує пенсійні внески. А учасник – той, на користь кого здійснюються ці внески. Тобто, людина може відкривати й поповняти рахунок своїм близьким членам сім’ї — дітям, чоловіку/дружині, батьками. Вік учасника може бути будь-яким: саме він є власником пенсійного рахунку й отримуватиме виплати після досягнення пенсійного віку.

Під час відкриття рахунку в НПФ учасник має визначити строк здійснення внесків (мінімум 10 років), їхню періодичність (щомісячно, щоквартально, щорічно) та період початку пенсійних виплат (не раніше 50 років). Попри це жорстких вимог щодо внесків немає, тож і санкцій за пропущений платіж не буде. 

Переваги НПФ: 

  • складний відсоток (відсотки нараховуються на вже наявні відсотки);
  • захищеність (фонд не може зникнути, забравши кошти вкладників: закон містить запобіжники);
  • гнучкість (немає зобов’язань щодо періодичності внесків, будь-коли можна перевести накопичення до іншого фонду);
  • мінімальні ризики інвестицій (НПФ використовують широкий набір фінансових інструментів, що надійніше, ніж вкладати всі кошти “в один кошик”);
  • прибутки таких фондів не оподатковуються, а розподіляються між учасниками фонду в повному обсязі.

Недоліки НПФ:

  • витрати на обслуговування рахунків;
  • відкладати на пенсію в іноземній валюті не вийде (лише у гривні);
  • НПФ не гарантують наперед визначену дохідність, а тому вона залежить від ефективності управління коштами (якщо компанія інвестуватиме у ризикові інструменти, майбутні пенсіонери можуть навіть втратити свої гроші).

Виплати та повернення грошей з НПФ

Після настання пенсійного віку людина може розбити виплати на певний термін, або ж забрати всі гроші одночасно, якщо сума на її рахунку менша за 60 прожиткових мінімумів — нині це 141 тисяча гривень.

Якщо ж людина вирішує розірвати пенсійний контракт, вона може перевести свої накопичення до іншого недержавного пенсійного фонду. 

Також є низка ситуацій, коли гроші можна забрати достроково: виїзд за кордон на постійне проживання, важке захворювання або інвалідність, а також смерть учасника – у такому разі виплату отримують спадкоємці.

Оподаткування внесків і виплат з НПФ

Якщо людина має білу зарплату (не ФОП) і платить внески в НПФ, то вона може повернути 18% від щорічних сплачених внесків як податкову знижку. Але лише за умови, що внески не перевищували 4000 грн на місяць за себе або 2000 грн за близьких членів сім’ї. 

Після настання пенсійного віку приватна пенсія оподатковується на 60% суми виплати. Податок становить 18% ПДФО +1,5% військового збору.

Проте під час одноразової виплати податок доведеться сплатити на всю суму. 

Водночас ці податки не нараховуються для людей з інвалідністю 1 групи та учасників, які досягли віку 70 років, як під час регулярних виплат, так і під час одноразової.

Гарантії від держави

Засновникам та керівництву НПФ заборонено розпоряджатися його активами – це можуть здійснювати лише ліцензовані компанії, які наглядають одна за одною і звітують перед державою. 

В Україні законодавство забороняє визнавати НПФ банкрутом, арештувати пенсійні активи чи накладати на них будь-які санкції. У разі ліквідації фонду всі кошти переказуються в інший НПФ за вибором учасника.

Уряд України регулює діяльність недержавних пенсійних фондів і законом захищає заощадження вкладників. Зокрема гарантії прописані в таких документах:

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися

Як обрати надійний НПФ

Перше, на що варто звернути увагу новачкам, – розмір фонду, тобто кількість відкритих рахунків, обсяг активів, пенсійних внесків та виплат. Більш стабільними та надійними є великі фонди. 

Іншим важливим показником є дохідність, тобто здатність фонду ефективно інвестувати, нівелюючи вплив інфляції. Адміністратор і компанія з управління активами НПФ щорічно подають фінансову звітність, яку зазвичай можна знайти на сайті фонду.

Якщо є знання про інвестиції, можна ознайомитися зі стратегією фонду. Великі сталі фонди зазвичай надають перевагу облігаціям та депозитам.

Які НПФ є в Україні

Усі фонди в Україні діляться на відкриті, професійні та корпоративні. Учасником відкритих може стати кожен охочий. Професійні ж створюються для працівників певних галузей, а до корпоративних можуть долучитися лише співробітники певної компанії.

Минулого року клієнтами НПФ числилися майже 900 тисяч українців (5% від працездатного населення). Але багато з них насправді є учасниками фондів лише формально, і їхні рахунки не поповнюються. 

Загалом в Україні зареєстровано понад 60 недержавних пенсійних фондів, хоча насправді працюють не всі. Так, 10 найбільших фондів володіють понад 85% активів усієї пенсійної системи. Саме вони демонструють найкращі результати за дохідністю та розмірами внесків. Розглянемо детальніше найбільші відкриті НПФ.

ОТП Пенсія

Наразі найбільший в Україні серед відкритих недержавних пенсійних фондів за обсягом активів, що становлять понад 500 млн гривень (приблизно 18% активів усіх НПФ). Має понад 63 тисячі учасників. Засновником є компанія з управління активами “ОТП Капітал”, яка входить до структури угорської OTP Group. Середньорічна дохідність фонду за останні 10 років склала 15,7%.

Приватфонд 

Найстаріший НПФ в Україні, який працює на ринку вже 18 років. Є другим за обсягом активів, що становлять близько 400 млн гривень (14% від усіх НПФ). Має понад 51 тисячу учасників. Засновниками є ТОВ “Керуючий адміністратор ПФ “Паритет” та ТОВ “Бухгалтер-Гарант”. За останнє десятиліття середньорічна дохідність фонду склала 13,6%.

Емерит-Україна

Один з найбільших відкритих фондів за кількістю учасників (майже 70 тисяч) і третій за обсягом активів – понад 280 млн гривень (це 10% від усіх НПФ). Засновником є АТ “Укртелеком». Середньорічна дохідність за останні 10 років – 15%.

Фармацевтичний

Фонд має майже 230 млн гривень активів (понад 8% активів усіх НПФ), але менш як 1500 учасників. Засновником є ТОВ “Гарантія-Реєстр”. Середня дохідність за останнє десятиліття склала 11,6%.

Династія 

Активи фонду складають майже 220 млн гривень (майже 8% від усіх НПФ), а учасниками є 42 тисячі людей. Засновником є фінансова група Investment Capital Ukraine (ICU). Цей фонд має одну з найвищих середньорічних дохідностей за останні 10 років, а саме – 19%.


 Читайте також:

Поділитися новиною: