fbpx
КОШТ

Варто чи ні: які переваги на недоліки інвестицій в недержавні пенсійні  фонди

Сучасній молоді не варто розраховувати на державну пенсію. Цей простий і зрозумілий меседж від влади спонукає нас все більш активно аналізувати доступні в Україні способи безпечного накопичення капіталу на старість. Самостійне накопичення стає необхідністю, адже залежність від сторонньої фінансової підтримки — ненадійна перспектива.

А як у нас справи з недержавними пенсійними фондами (НПФ)? Перш ніж приймати рішення на користь того чи того інвестиційного інструменту, варто було б оцінити його ризики та дохідність. Давайте саме це і зробимо.

Перевага і недоліки НПФ

Інвестиції у недержавні пенсійні фонди звільняють вас від залежності від страхового стажу, необхідного для державної пенсії, дозволяють обирати розмір внесків та вік виходу на пенсію, а також самостійно вирішувати, як використовувати накопичений капітал. І це дуже зручно!

До речі, пропускати планові внески теж можна. Логіка проста – все що накопичили, все ваше.

З метою захисту пенсійних накопичень насамперед активи фондів диверсифікуються. НПФ інвестує кошти в найбільш консервативні боргові інструменти й це закріплено законодавчо. За даними Асоціації Інвестиційного Бізнесу близько третини коштів НПФ вкладає в банківські депозити, майже половину в ОВДП, 10% припадає на корпоративні облігації й решта у нерухомість, банківські метали та інші активи.

А як щодо банкрутства? Згідно з українським законодавством НПФ не може бути визнаний банкрутом, хоча його все ж може бути ліквідовано. В такому разі чинні внески вкладників буде перенесено до іншого фонду, який вони самі оберуть.

Дохідність НПФ

На вигляд все досить безпечно та інвестиційно привабливо. А на яку дохідність по інвестиціях у НПФ можна розраховувати?

Дохідність недержавних пенсійний фондів

На графіку ви бачите динаміку зміни дохідності 3-х провідних фондів протягом останніх 11 років порівняно з показниками інфляції. Більшість часу НПФ показували дохідність вищу за інфляцію. Винятками є 2015 та 2022 роки, коли накопичення у фондах все ж відчутно втратили свою купівельну спроможність.

Середньорічна доларова дохідність ключових НПФ (ОТП Пенсія, Емерит-Україна та Династія) на відрізку часу в 11 років склала від 3,13% до понад 5% річних. Але при цьому пам’ятаймо про можливість підвищити дохідність у НПФ шляхом оформлення податкової знижки. Держава надає нам право повернути 18% сплаченого ПДФО із суми внесків до фонду і таким чином реалізувати на практиці ефект складного відсотка.

За останні 11 років середньорічна дохідність інвестицій у трьох розглянутих фондах, включно з реінвестованою податковою знижкою, становить від 5% до понад 7% річних у доларах США. Досить непоганий результат!

Втім, насправді претендувати на таку дохідність ми можемо лише у разі виходу на пенсію після 70 років. Як що ж ви плануєте витрачати капітал раніше, доведеться сплатити податки зі щонайменше 60% отриманих від НПФ коштів. У такому разі чиста середньорічна дохідність інвестицій після сплати податків знизиться до 3-5% річних у доларах. Ось таке суттєве коригування!

Поряд із цим інвестиції у недержавні пенсійні фонди мають ряд недоліків:

  • Дохідність НПФ не гарантована. Все залежить від поточної дохідності тих інструментів в які надалі буде інвестувати фонд.
  • НПФ стягує досить суттєві комісії. Для прикладу, загальні витрати інвестора у фонд “Династія” становить від 2% до 2,5% річних, у “ОТП-Пенсії” – понад 3% на рік.
  • Вкладення у НПФ можливі лише у гривні, що ніяк не захищає ваш капітал від девальвації.

Загалом, вкладення у НПФ – це консервативні та досить ліниві інвестиції, максимально доступні та зрозумілі кожному з українських інвесторів. Так, дохідність цих інструментів на тривалих інтервалах часу, як правило, перевищує інфляцію. А можливість повернення інвестором частини уже сплачених із заробітної плати податків через механізм податкової знижки, суттєво додає їм привабливості.

Проте враховуйте досить важливий нюанс: нелінійні ризики девальвації гривні, особливо в довгостроковій перспективі, можуть суттєво знизити або навіть звести нанівець дохідність таких заощаджень.

Попри це, НПФ може бути корисним інструментом для невеликої частини вашого довгострокового пенсійного портфеля. Особливо, якщо ви хочете захистити свої заощадження від інфляції та отримувати виплати у гривні.

Фінансовий планер iPlan.ua – Вадим Парньовий


Також за темою:

Поділитися новиною: