КОШТ

Пенсія по втраті годувальника: умови отримання та розмір виплати

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника – грошова виплата сім’ям загиблих, які забезпечували своїх рідних. Розповідаємо про деталі отримання та розміри таких виплат, а також на що варто зважити під час оформлення такої пенсії.

Хто може розраховувати на пенсію у зв’язку з втратою годувальника

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.


Як отримати допомогу військовим з інвалідністю внаслідок війни


Непрацездатними членами сім’ї вважаються:

  • чоловік/дружина, батько/мати, якщо вони особи з інвалідністю або старше 65 років чи пенсійного віку; 
  • неповнолітні діти або старші, якщо вони стали особами з інвалідністю до свого повноліття (18 років); 
  • чоловік/дружина або члени сім’ї померлого, які займалися доглядом за дитиною годувальника, якій менше 8 років.

До того ж, члени сім’ї мали бути на повному утриманні годувальника або отримувати від померлого допомогу, яка була для них основним джерелом доходу. 

Батьки та чоловік/дружина, які не були на його/її утримання мають право на цю пенсію лише в разі повної втрати джерела доходу. 

Під час воєнного стану дітям від 18 до 23 років, які навчаються на денній формі навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, така пенсія призначається, а виплата раніше призначеної продовжується без додаткових довідок від закладу освіти.

Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається у розмірі:

  • 50% пенсії за віком померлого годувальника – на одного непрацездатного члена сім’ї;
  • 100% пенсії за віком, що розподіляється рівними частинами – на двох та більше непрацездатних членів сім’ї.  

Для точного розрахунку пенсії потрібно порахувати розмір пенсії за віком померлого годувальника, враховуючи його/її страховий стаж та дохід (зарплатню).

Період виплати пенсії у зв’язку з втратою годувальника відповідає періоду, протягом якого член сім’ї померлого вважається непрацездатним, а особи пенсійного віку мають право отримувати таку пенсію довічно.

Дітям-сиром така пенсія призначається у відповідних розмірах, залежно від пенсії за віком кожного з батьків. 

Непрацездатні члені сім’ї померлого годувальника отримуватимуть таку пенсію протягом всього періоду, за який вони вважатимуться непрацездатними. А членам сім’ї, які досягли пенсійного віку, така пенсія виплачуватиметься довічно. 

Варто зауважити, що на всіх осіб, які мають право на цю пенсію, діятиме спільна виплата. Проте на вимогу можна оформити окрему виплату своєї частки з пенсії. 

Оформлення та документи для пенсії у зв’язку з втратою годувальника

Пенсія в разі втрати годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника. Заяву про призначення цієї пенсії можна подати протягом 12 місяців із дня смерті. 

Як і в разі з оформленням пенсії за віком, ви можете подати заяву найближчому органі Пенсійного фонду України або зареєструвати її на сайті ПФУ чи порталі Дія.

Документи для призначення пенсії розділені на дві категорії: документи померлого/померлої та додаткові.

Документи померлого:

  1. Документ про стаж роботи та зарплатню;
  2. Свідоцтво про смерть або рішення суду про визнання безвісти зниклим чи оголошення померлим;
  3. Довідка про склад сім’ї.

Якщо годувальник був військовим/військовою додається також документ від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті, або документ про визнання безвісно відсутнім або оголошення про його/її  смерть.

Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, то додається свідоцтво про смерть від військової частини, довідка про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати та підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть пов’язана з проходженням військової служби.

Ваші документи для оформлення пенсії:

  1. Заява;
  2. Паспорт + ідентифікаційний код;
  3. Документи про місце проживання (реєстрації) особи;
  4. Довідка про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
  5. Копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім’ї з померлим годувальником (за наявності);
  6. Індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (видаються відділом персоніфікованого обліку за формою ОК-5) ;
  7. Довідка про те, що чоловік/дружина, або один із батьків, брат чи сестра померлого годувальника не працюють і зайняті доглядом за дитиною померлого, якій 8 років.

Результат оформлення пенсії ви отримаєте через особисті кабінети ПФУ або Дії. Якщо ви зверталися до місцевого відділення Пенсійного фонду очно та не маєте кабінетів на сайті ПФУ чи в Дії, за результатами повторно зверніться до відділення. 

Правова допомога

У разі виникнення додаткових запитань чи потреби в допомозі від працівників Пенсійного фонду України щодо розміру, умов виходу, деталі отримання та розміри державної пенсії у зв’язку з втратою годувальника, ви можете звернутися до:


Читайте також:

Поділитися новиною: