“Як скоро ми взагалі відмовимося від пластикових платіжних карток”?

Зокрема і це питання я почув під час круглого столу “Платежі без ілюзій”, на якому йшла мова про майбутнє платіжних технологій. 

І питання для мене цілком логічне, адже я вже давно не ношу із собою гаманець і плачу за все телефоном – моя картка являє собою 16-значний номер, токенізований завдяки новітнім технологіям. 

Але тоді моя відповідь стосувалась цікавого географічного аспекту: в Україні ми поступово відмовляємося від фізичних карток. Проте при подорожах за кордоном – пластикову картку все-таки потрібно із собою мати. 

Опиралась моя відповідь на власний спогад: нещодавно на платіжній конференції у Берліні я не зміг знайти банкомат, де за допомогою цифрового гаманця Apple Pay можна було б зняти готівкові кошти.

Я ходив від одного банкомата до іншого, проте пристрою із таким функціоналом у німецької столиці так і не найшов.

При цьому ці банкомати належали провідним європейським банкам. Водночас моє здивування було з огляду на досить високу поширеність цієї технології в Україні.

Ця історія підводить до дещо парадоксального висновку: попри повномасштабну війну Україна є одним зі світових лідерів у запровадженні сучасних цифрових платіжних технологій. 

Тож за рахунок чого відбувся такий поступ?

Насамперед тому, що ми світові чемпіони зі стійкості

    Я пригадую перші дні повномасштабного вторгнення. За вікном офісу лунають вибухи, а ми з колегами проводимо міграцію платіжних рішень у хмару

    На той момент нам було потрібно перенаправити трафік, заблокувати транзакції пов’язані із країною-агресором та країною-сателітом агресора тощо. У той момент ми найбільше боялися того, що ворожі ракети потраплять в наші дата-центри. 

    На щастя, у тому числі завдяки сміливості і професійності колег з фінансового сектору, нам тоді вдалося забезпечити стабільність роботи усіх платіжних сервісів.

    Ще один важливий напрям роботи – це постійне вдосконалення протоколів безпеки. 

      Останніми роками до них особлива увага фінансового сектору. Реалізуються всі потрібні нововведення, банки та фінтехкомпанії регулярно проходять відповідні аудити. 

      Це дуже актуально для всіх країну світу, але для України – найбільше, адже окрім зловмисників завдати нам шкоди дуже хочуть державні структури країни-агресора.

      Ми уважно слідкуємо за тим, що відбувається у цій сфері в регуляціях Європейського союзу і оперативно робимо необхідні зміни в наших системах  таким чином готуючись до приєднання нашої держави до ЄС.

      Великою проблемою на якомусь етапі стали блекаути і викликані ними проблеми зі зв‘язком. 

        На початковому етапі через них не працювали і безготівкові оплати – проте всі учасники ринку незалежно від галузі економіки навчилися давати раду цим викликам. 

        У цьому сенсі можна хоча б пригадати ініціативу Національного банку Power Banking, завдяки якій українці завжди можуть отримати базові фінансові послуги у банківських установах.

        Великого прогресу досягнуто в інтеграції платіжних технологій у сайти торговців та надавачів послуг. 

          Люди в принципі не хочуть приділяти час та зусилля для того, щоб щось оплатити. Їх цікавить отримання товарів та сервісів. 

          Тому платежі у багатьох випадках (будь-то платіж за товар та доставку у Новій пошті, оплату за таксі в Uklon або придбання товарів на сайті Silpo.ua) відбуваються непомітно для людей  – при чому налаштування відповідних процесів також потребує інвестицій. 

          Понад те, деякі гравці поставили собі за мету створення SuperApp – коли всі потрібні послуги (купівля, логістика доставки, фінансові послуги) можна отримати в одному застосунку. Наскільки це в них вийде – подивимося, проте окремо у своїх сферах багато українських компаній вже перевершили кращі міжнародні зразки.

          Тож як результат всього сказаного, українці біженці спонукають європейський фінансовий сектор швидше запроваджувати платіжні інновації. Вони звикли до певного рівня послуги вдома – тож очікують їх отримати і за кордоном. Принаймні таку думку мають деякі експерти.

          І перевагу Україну в розвитку платіжних технологій підтверджує статистика

          Наш “діджитальний стрибок” у платіжних технологіях під час повномасштабної війни підтверджується і статистикою використання карток, які обслуговувалися компанією UPC у 2025 році. 

          Нині частка операцій зі знімання готівки в банкоматах усього – 3%, коли до 2022 року цей показник був набагато більший – близько 15%. 

          І це незважаючи на ризики, які принесла повномасштабна війна, коли багато фахівців радять все-таки мати дома певну суму готівки.

          • При чому 75% відсотків карткових транзакцій приходиться на безготівкову оплату через POS-термінали
          • З них 60% платежів відбуваються без використання фізичної картки – гаджетами за допомогою токенізованих платіжних карток – за цим показником ми теж у світових лідерах 
          • До речі кількість яких таких карток, які інтегровані в цифрові гаманці Google Pay, Apple Pay тощо, постійно зростає – минулого року їхня кількість збільшилася на 20%. 

          Загалом в Україні реалізовані майже всі платіжні технології, які існують у розвинутих країнах світу. За час великої війни особливо багато зроблено в частині платежів цифровими гаманцями, у сфері грошових переказів та електронної комерції

          Рік за роком ми не припиняли інвестувати у відповідні технології, створювали нові сервіси і в результаті стали сильніші та потужніші за багато інших країн, які живуть у мирі. В Європі часом дуже довго розмірковують реалізовувати певне чи ні – ми діємо набагато швидше.

          Але попри значний поступ, змінюватися доведеться і далі

          Те, що нам ще належить зробити – більше розвинути платежі з рахунку на рахунок без використання карток – в ЄС це вважається новим стандартом. 

          Великий поштовх цьому сервісу в нашій державі надав український регулятор, який реалізував сервіс миттєвих транзакцій через власну систему електронних платежів (СЕП). Він фактично створив рейки, за допомогою яких український фінансовий сектор буде розвиватися надалі. 

          Під час загаданого “круглого столу” його учасники, які представляли банки, платіжні та процесингові компанії спільно дійшли думки, що попри успішний розвиток фінтеху продовження повномасштабної війни є стримуючим фактором для подальшого прогресу. 

          Коли вона закінчиться – українська фінтех спільнота здатна зі статусу “одного з лідерів” у світі перейти в статус “просто лідера”, адже ми потужні, сучасні і здатні не тільки виживати, але й розвиватися незважаючи на умови, які багатьом складно й уявити.

          Читайте також