ЗМІ пишуть про новий необанк, але це схоже на якийсь скам-проєкт
Спочатку на маловідомих сайтах, а тепер вже і в профільному відомому ЗМІ з'явився передрук цієї інформації - про новий необанк Bitsa. "Bitsa ворвалась на украинский рынок с по-настоящему революционным предложением", "у клиентов появятся уникальные возможности"...
Спочатку на маловідомих сайтах, а тепер вже і в профільному відомому ЗМІ з’явився передрук цієї інформації – про новий необанк Bitsa. “Bitsa ворвалась на украинский рынок с по-настоящему революционным предложением”, “у клиентов появятся уникальные возможности” – так описують маловідомі медіа новий сервіс. Та з огляду на бекграунд це швидше схоже на шахрайство.
Згідно публікацій, за період тестування цифрового додатку Bitsa влітку 2021 року, його встановили майже 50 000 українців, і близько 10000 осіб вже стали постійними клієнтами міжнародного банку. Новий мобільний додаток пропонує своїм клієнтам вигідні тарифи та кешбек, а також відкриває можливості для торгівлі криптовалютою. До слова, тарифи цікаві наскільки, що відразу закралася підозра. Серед іншого, пільговий безпроцентний період для кредитних карток в 5 місяців, що в рази краще від існуючих пропозицій. А ще, перекази по Україні та закордон з комісією лише 1 гривня.
Але до головного, що тут не так?
В ЗМІ зустрічається вищевказана інформація від імені SEO компанії “Fintech Development”/”Финтех Девелопмент” Антона Сватика. Знайти інформацію про нього як офіційного керівника чи власника хоч якогось бізнесу не вдалося. Компанія зі схожою назвою в Україні одна – ТОВ “Фінтех девелопмент”.
Зареєстрована компанія в селі на Львівщині в липні 2021 року з КВЕДами на програмування і подібного. Уставний фонд 280 мільйонів гривень. Але тут варто вказати, що законодавство передбачає можливість заявити статутний фонд, але внести його пізніше.
Власницею і директоркою ТОВ “Фінтех девелопмент” є Сватик Тетяна Ярославівна і саме за адресою її помешкання у селі на Львівщині зареєстровано компанію. У 2013 році “Приватбанк” через суд стягнув з неї заборгованість за кредитом і відповідне рішення опубліковане в судовому реєстрі. Кредит вона взяла ще у 2007 році в розмірі 5000 гривень, а вже у 2013 Приват разом з відсотками стягував майже 40 тисяч гривень.
А минулого року Тетяну Сватик розшукувала поліція, оскільки вона вийшла з роботи і не повернулася додому. І якогось не хочеться займатися дискримінацією, але тогорічне фото жінки натякає, що вона не може бути власницею фірми з уставним фондом 280 мільйонів гривень.
При цьому, публікації про зникнення датуються вереснем 2020 року і вказують про зникнення 25 вересня. Публікації цитують львівського активіста, який і опублікував цю інформацію в соцмережах, але нині вона вже видалена. При цьому, в аналітичному сервісі Youcontrol міститься інформація з сайту МВС про її зникнення та розшук двічі протягом 2019 року.
І як родзинка, нижче профіль власниці компанії з уставним фондом в 280 мільйонів і заявкою позмагатися з ключовими гравцями банківського ринку.
До чого це все? Вона схожа на фіктивного власника. Хоча з нею і намагаються зробити гарного спеціаліста, до чого ми повернемося пізніше.
Тепер до SEO компанії
Ним в ЗМІ заявлено Антона Сватика. Ми знайшли його профіль в Facebook. В них шалена активність: зустрічі з бізнес-партнерами, аналітика, анонси запуску нових продуктів, посилання на власні інтерв’ю.
Але головне: профіль почали вести в червні 2021 року і жодної публікації до цього. Також жодного власного фото топового бізнесмена, який домагається публічності.
Чому топового бізнесмена?
Сватик сам повідомляє про збільшення статутного капіталу фірми до 1 мільярда гривень та предзамовлення карток його сервісу 1,2 мільйоном людей. Зрештою, Антон Сватик повідомив про рішення продати діамант вартістю 15 мільйонів доларів і вкласти гроші в якийсь стартап. Понад мільйон передзамовлень і тепер в ЗМІ хваляться про 10 тисяч користувачів в Україні. Цифра, очевидно, про мільйон вигадана, оскільки важко уявити про долучення лише 0,8% користувачів після такого ажіотажу.
Вище ми вказували, що номінальну власницю Тетяну Сватик: “Хоча з нею і намагаються зробити гарного спеціаліста”. Зустрічайте, Крипто Таня.
І конкурент Monobank не єдиний проєкт Сватика
Сватик прямо вказує, що його компанія є власником торгової марки Taxibank в Україні. Також контактний е-мейл фірми “Фінтех девелопмент” в держреєстрі taxibankworld@gmail.com. Такому банку Нацбанк ліцензії не видавав і жодного пілоту мобільного банку з такою назвою знайти не вдалося. Також Сватик вказує сайт Taxibank в Україні (taxibank.com.ua) та Литві (www.taxibank.lv) в своєму профілі Facebook. Обидва сайти не працюють. При цьому, про цей сервіс Сватик писав кілька місяців тому і все, вже не працює.
Зрештою, оцінити рівень Taxibank можна по одному оголошення від червня 2021 року:
До слова, UBR вказує інколи Сватика як засновника банківської групи Asap World Banking Group і її ж Сватик згадує в соцмережах. Втім, згадування в інтернеті цієї банківської групи лише на сайт і UBR та передруки на ще нижчого достовірності сайтах. Саме UBR став єдиним джерелом про стартап Bitsa і з огляду на все ці матеріали є банальною джинсою.
Так а причому тут необанк?
Згідно повідомлень в ЗМІ, сервіс поки працює як фінансова компанія на базі вищевказаного ТОВ “Фінтех девелопмент”. Для розвитку сервісу компанія планує придбати великий банк з першої десятки, але придивляється і до менших банків. Як повідомив Сватик в ЗМІ, з менших цікавить Піреус банк. Втім, офіційні перемовини з Піреус банком ще не почалися. Тож, потенційно, про зміну власника в Піреус банку також дізнаються з “джинси” в другорядних сайтах.
На завершення
Застосунок Bitsa дійсно працює. В нього 50 тисяч користувачів і рейтинг 1,8 в Google play. Але працює за кордоном. Ми знайшли публікації про запуск цього сервісу ще у 2019 році. Та з огляду на побачене, сумнівно, що Сватик має відношення до нього. В замовних матеріалах вже пишуть про “вихід міжнародного сервісу на український ринок”. В цьому випадку, Bitsa може залучити місцевого партнера. Та це сумнівно: з такими показниками на рідному ринку, міжнародну експансію не здійснюють. Тож з огляду на все, це є банальним шахрайством. От тільки мета його буде зрозуміла пізніше.
Читайте також:
В першій десятці найнадійніших банків лише один з українським власником
Comments are closed.