fbpx
КОШТ

Військова служба за місцем проживання: хто має на неї право

Не всі мобілізовані зобов’язані служити далеко від дому. Є категорії громадян, для яких можлива військова служба за місцем проживання. У цьому матеріалі ми розкажемо про можливість проходження військової служби за місцем проживання та умови, які потрібно виконувати для того, щоб це зробити.

Хто може служити за місцем проживання

Згідно зі статтею 23 закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, на таке право мають:

  • особи з інвалідністю I-III групи; 
  • багатодітні батьки, які мають 3 або більше дітей, віком до 18 років; 
  • батьки дітей з інвалідністю та тяжкохворих дітей, незалежно від кількості дітей у сім’ї.

Громадяни цих категорій можуть служити винятково добровільно, за власним бажанням та за місцем проживання. Це означає, що їх не мають направляти до інших регіонів або на передову без їхньої згоди.

Як скористатися правом на службу за місцем проживання

Якщо військові хочуть скористатися своїм правом на службу вдома, вони мають звернутися з рапортом у двох примірниках до командира частини, вказавши свою категорію та бажання служити за місцем проживання. 

Один примірник необхідно подати командирові, інший – залишити в себе (з датою та номером реєстрації). Командир частини має прийняти рапорт та перевести таких військовослужбовців до найближчої частини або пункту оборони за межі фронту.

Для підтвердження категорії, згідно з якою військовий/військова має право служити за місцем проживання, до рапорту необхідно додати:

  • посвідчення інваліда та медична довідка про стан здоров’я  – для осіб з інвалідністю I-III групи;
  • свідоцтва про народження дітей та довідка з місця проживання про склад сім’ї  – для багатодітних батьків, які мають 3 або більше дітей, віком до 18 років;
  • посвідчення інваліда або тяжкохворої дитини та медична довідка про стан здоров’я дитини – для батьків дітей з інвалідністю та тяжкохворих дітей, незалежно від кількості дітей у сім’ї.

Дії у разі ігнорування рапорту

Втім, часто право на службу за місцем проживання порушується, навіть після написання рапорту. Так, людина, яка має можливість служити за місцем проживання і зареєстрована у Львівській області, фактично бере участь у бойових діях поблизу Слов’янська на Донеччині. 

Військові можуть оскаржити такі дії командування, звернувшись до:

Міністерства оборони України 0 800 500 442 (цілодобово)
оперативного командування Генштабу ЗСУ0 800 500 410 (пауза 9)
Військової служби правопорядку044 454-73-08
Командування Медичних Сил ЗСУ044 522 83 58
Державного бюро розслідуваньцентральний апарат – 044 300 27 07
територіальні управління – контакти
Спеціалізованої військової прокуратури044 286 37-89
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини0800 50 17 20
Контакти держорганів для скарг

Військові мають право отримати письмову відповідь або інформацію про результати розгляду свого звернення (рапорту). Він також має право брати участь у розгляді та звертатися до суду для подальшого оскарження. Відповідь на рапорт має містити рішення щодо всіх питань, що були поставлені у зверненні (заяві, скарзі).

Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву 


Читайте також:

Поділитися новиною: