Як отримати допомогу по безробіттю: покрокова інструкція
Як отримати допомогу по безробіттю: умови, процедура, розмір та особливості для ВПО
Для українців, які втратили роботу, на час пошуку нової держава виплачує допомогу по безробіттю. У цьому матеріалі розповідаємо про всі деталі виплати по безробіттю: хто має на неї право, як отримати статус безробітного та оформити заявку на допомогу, скільки грошей можна отримати та як оформити безробіття для ВПО.
Безробітними є особи, які не мають роботи та доходів, але здатні та бажають працювати. Для отримання статусу безробітного необхідно зареєструватися в центрі зайнятості онлайн чи офлайн – або в Дії.
Статус безробітного дає вам можливість отримувати допомогу по безробіттю, яка залежить від того, скільки ви працювали і скільки заробляли. Це головна перевага. Крім того, ви можете звернутися до кар’єрного радника, пройти перекваліфікацію або скористатися іншими соціальними послугами, але це не так важливо і не завжди ефективно.
Хто може отримати статус безробітного
Статус безробітного можуть отримати особи, які:
- офіційно працевлаштовані, але втратили роботу через війну або працювали на тимчасово окупованих територіях;
- працездатні до призначення пенсії, втратили роботу та готові відновити діяльність;
- особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, отримують пенсію по інвалідності або соціальну допомогу;
- особи, молодші за 16 років, які працювали і були звільнені у зв’язку з організаційними змінами на підприємствах: припиненням або перепрофілюванням діяльності, скороченням чисельності працівників тощо.
Освіта та досвід роботи не є обов’язковими умовами для отримання статусу безробітного. Проте, якщо людина не має жодного офіційного стажу, то вона не зможе отримувати виплати по безробіттю (хоча статус безробітного матиме).
Безробітні можуть звернутися до центру зайнятості за місцем фактичного проживання/перебування. Це стосується навіть тих, хто не має там офіційної реєстрації. Наприклад, якщо ви прописані в Одеській області, але фактично перебуваєте в Хмельницькій області, то можете звернутися до місцевого центру зайнятості.
Документи для набуття статусу безробітного
Незалежно від вибраного способу подання заявки, вам необхідно надати такі документи чи скан-копії:
- документ, що ідентифікує особу (внутрішній/закордонний паспорт, ID картка);
- документ, що засвідчує місце реєстрації (прописку);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- за наявності – трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ про припинення останнього виду зайнятості);
- за наявності – документ про освіту або дублікат;
- за наявності – довідка про взяття на облік ВПО;
- за наявності – військово-облікові документи.
Документи розглядають та заяву ухвалюють протягом 7 днів.
Як стати на облік та оформити статус безробітного
Оформити статус можна одним із наступних способів: відвідати центр зайнятості, подати заяву через Дію або заповнити гугл-форму Державного центру зайнятості.
У разі безпосереднього відвідування центру зайнятості (див. мапу центрів), варто прийти в будній день під час годин прийому. Якщо ви подаєтеся на допомогу офлайн, то вам потрібно буде заповнити дві заяви: на отримання статусу безробітного та на призначення допомоги з безробіття. На місці вам нададуть детальну інструкцію заповнення паперових заяв.
У разі подання заяви через САЙТ Портал Дія:
- Увійдіть до кабінету громадянина на порталі diia.gov.ua за допомогою електронного підпису чи BankID або зареєструйтеся, якщо у вас немає облікового запису.
- Виберіть послугу “Отримання статусу безробітного”.
- Виберіть форму заяви — спрощену чи стандартну.
Спрощена заява – для тих, хто офіційно працевлаштований, але втратив роботу через війну або працював на тимчасово окупованих територіях. Вона діє для таких областей: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, м. Київ, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська.
Допомога за спрощеною формою заяви надходить лише на картку єПідтримка.
Для спрощеної форми вам треба:
- перевірити правильність особистих даних;
- підтвердити втрату роботи та те, що ви не навчаєтеся за денною формою;
- додати необхідні документи (скан-копії);
- вказати номер IBAN свого рахунку картки єПідтримка;
- підписати та надіслати заявки на отримання статусу безробітного та на призначення допомоги по безробіттю.
Стандартна заява – для тих, хто втратив роботу до введення воєнного стану або працював в інших областях, скористайтеся стандартною формою заяви.
Для стандартної форми заяви вам потрібно:
- перевірити правильність особистих даних;
- заповнити анкету;
- додати необхідні документи (скан-копії);
- вказати номер IBAN свого соціального рахунку;
- підписати та надіслати заявки на отримання статусу безробітного та на призначення допомоги по безробіттю.
Під час заповнення стандартної форми підходить рахунок будь-якого банку.
У разі подання заяви через ЗАСТОСУНОК Дія читайте інструкцію нижче. Зауважте, що подати заяву в застосунку можна тільки за спрощеною формою. Тобто лише, якщо ви були офіційно працевлаштовані, але втратили роботу через війну або працювали на тимчасово окупованих територіях.
Інструкція для оформлення безробіття через Дію
У разі заповнення гугл-форми від Держцентру зайнятості маєте вказати:
- прізвище, ім’я, по батькові;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- серію та/або номер, дату видачі, назву органу, який видав паспорт громадянина України або закордонний паспорт;
- інформацію про відсутність роботи, заробітку або інших, передбачених законодавством доходів;
- за наявності – інформацію про здобуття освіти за денною (очною) формою;
- за наявності – серію та номер свідоцтва про народження дитини, дату народження дитини.
Якщо ви успішно подали заяву та отримали статус безробітного, то допомога по безробіттю оформлюється автоматично після надання статусу. Вам не потрібно оформлювати другу заяву на допомогу по безробіттю.
Після оформлення заяви будь-яким із способів, на вашу електронну пошту надійде лист від Державного центру зайнятості з рішенням про надання вам статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю. Ви також можете в особистому кабінеті Дія перевіряти статус заяви в реальному часі.
Як отримати статус безробітного для ВПО
ВПО у разі відсутності документів про звільнення, мають право самостійно розірвати трудовий договір і звернутися до центру зайнятості за статусом безробітного та соціальними гарантіями. Для цього необхідно надіслати таку заяву до будь-якого зручного центру зайнятості (див. мапу центрів).
Крім документів про особу, прописку та податковий номер, варто додати довідку про облік ВПО. Це може бути паперовий або електронний варіант, залежно від того, чи оформлюєте статус безробітного онлайн чи безпосередньо в центрі зайнятості.
Безробітні, які вже перебувають на обліку, але опинились на тимчасово окупованих територіях, можуть не приходити до центру зайнятості особисто. Вони мають підтверджувати своє бажання залишатися в статусі безробітного будь-яким способом, зокрема електронним, раз на місяць
Сума та терміни виплат для безробітних
Сума грошей, яку можна отримати від держави, якщо ви залишилися без роботи, залежить від двох факторів: скільки ви заробляли раніше і скільки років ви працювали (страховий стаж). Чим більше ви заробляли та чим довше працювали, тим більша буде допомога.
Зі страховим стажем. Мінімальний розмір допомоги для застрахованих осіб – 1800 грн, для незастрахованих осіб (страховий стаж менш як 7 місяців та деяких інших категорій осіб) – 1000 грн.
Максимальний розмір допомоги становить 10 050 грн, що відповідає 150% мінімальної заробітної плати (6700 грн).
Термін отримання допомоги залежить від терміну страхового стажу та середньої зарплатні, яку ви заробляли раніше.
Важливо: допомога по безробіттю нараховується з середньої зарплатні до оподаткування, тобто “грязної”.
Страховий стаж | Термін | Розмір допомоги |
до 3 років | 180 календарних днів | 50% від середньої зарплатні |
від 3 до 6 років | 210 календарних днів | 55% від середньої зарплатні |
від 6 до 12 років | 240 календарних днів | 60% від середньої зарплатні |
від 12 до 18 років | 270 календарних днів | 65% від середньої зарплатні |
від 18 до 24 років | 300 календарних днів | 70% від середньої зарплатні |
від 24 до 30 років | 330 календарних днів | 75% від середньої зарплатні |
понад 30 років | 360 календарних днів | 80% від середньої зарплатні |
За перші півроку безробіття допомога становитиме 100% від середньої зарплатні, упродовж наступних 90 календарних днів – 80% від середньої зарплатні, у подальшому – 70% від середньої зарплатні.
Без страхового стажу. Молодь віком до 35 років може отримувати допомогу по безробіттю протягом 180 календарних днів розміром 1000 гривен. Громадяни старше 35 років, які не мають оформлення трудових відносин і відповідно стажу (навіть якщо і працювали до цього “в тіні”) за законом не можуть отримувати допомогу по безробіттю.
Як скасувати статус безробітного
Для скасування статусу безробітного вам потрібен електронний підпис. Ви можете скористатися послугою «Скасування статусу безробітного» та подати заяву про припинення реєстрації безробітного. Потрібно буде заповнити форму, обрати центр зайнятості, у якому ви були зареєстровані, вказати причину скасування статусу та підписати заяву електронним підписом. Послуга безкоштовна і займає до 5 хвилин.
Альтернативний спосіб – заповнити офіційну гугл-форму від Державного реєстру зайнятості, вказавши причину відмови та свої особисті дані (ПІБ, дані паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків, номер телефону тощо).
Після подання заяви реєстрація в службі зайнятості припиняється автоматично.
Читайте також:
Comments are closed.