КОШТ

Як купувати державні облігації (ОВДП) – проста і зрозуміла інструкція

Військові облігації, державні облігації, облігації внутрішньої державної позики, ОВДП – усі ці визначення стосуються одного і того ж: позичення державою у громадян грошей з обіцянкою повернути їх пізніше з відсотками. Далі доступне пояснення ключових переваг облігацій, чим вони відрізняються від депозитів та як краще їх купувати.

Концептуально депозит від облігацій не відрізняється: позичаємо власні гроші в користування іншим і пізніше отримаємо назад гроші з відсотками за користування. Втім, у випадку з депозитами це позичання комерційному банку, а у випадку з ОВДП – позичання державі.

Втім, облігації від депозиту відрізняються оподаткуванням, специфікою доступних термінів розміщення й умовами виплат доходу.

Оподаткування державних облігацій та депозитів

Ключова перевага державних облігацій від депозитів, це повна відсутність податків на отриманий дохід.

Своєю чергою, дохід за депозитами оподатковується податком на прибуток фізичних осіб (відомий як ПДФО) під 18% та військовим збором (раніше 1,5% і з жовтня 2024 року 5%). Тобто раніше нараховані відсотки обкладалися 19,5% податку, а відтепер – 23%.

Що характерно, дохідність депозитів банки зазвичай вказують без врахування податку. Так, за номінальної ставки 10% річних вкладник фактично отримає 8%. Податки в такому разі банк сплатить самостійно й автоматично.

Доступний термін державних облігацій

У більшості банків розмістити депозит можна на різні терміни за власним бажанням: 1, 3, 6, 9 чи 12 місяців. Деякі навіть пропонують довільне обрання періоду. Бо ж банку все одно, коли взяти гроші клієнтів у користування, тому відлік потрібного періоду починається з дати оформлення депозиту

Облігації – це цінні папери, які випускаються на певний період і зазвичай мають річний термін: 1-річні, 2-річні тощо. Купівля облігацій фіксує придбання цінних паперів. Їх можна купити як одразу після випуску, так і в останній місяць обігу. Таким чином, за одним і тим же цінним папером різні люди можуть тримати кошти рік, кілька місяців чи навіть кілька тижнів.

Умови виплати доходу за облігаціями

У випадку депозитів формування і виплата доходу чіткі та зрозумілі: нараховуються відсотки на суму розміщення депозиту. При цьому, вкладник може сам обирати періодичність виплати відсотків (помісячну чи в кінці терміну), наявність капіталізації (чи додавати відсотки до суми вкладу).

Для облігацій діє інший принцип, який залежить від типу облігацій:

  1. Купонна облігація (позначається YTM). Їхній власник отримує регулярні відсотки (купони) протягом терміну володіння облігацією. Наприкінці строку повертається номінал облігації, за яку її придбали (тисячу гривень, доларів чи євро). Водночас виплати купону не помісячно, а раз в кілька місяців.
  2. Дисконтна облігація (позначається SIM). Вона продається дешевше номіналу, а наприкінці строку власнику повертається номінал облігації. Наприклад, можна придбати таку облігацію за 970 гривень і по завершенню терміну отримати назад 1000 грн. У цьому разі проміжні відсотки не виплачуються.

Оскільки облігації є цінними папери, кожна з них має свій унікальний номер – ISIN. Фінансові сервіси вказують його біля загальних умов облігації (термін, дохідність). Втім, при виборі облігації на номер можна не звертати уваги і це просто юридична інформація.

Де купити державні облігації

Придбати облігації можна через банки, або ж брокерів. На відміну від банків, брокери працюють лише з цінними паперами й можуть запропонувати також інші типи облігацій.

Облігації можна придбати навіть через застосунок “ДІЯ”, втім, це лише маркетинговий зручний сервіс, а формальна купівля відбувається все через ті ж партнерські банки чи брокерів.

Спочатку банки та брокери гуртом викуповують в Міністерства фінансів облігації, а вже далі в роздріб продають своїм клієнтам. Відтак умови дохідності однієї й тієї ж облігації можуть дещо відрізнятися залежно від банку-брокера. Втім, ця різниця мінімальна і становить не більше 0,5%.

Кожен банк-брокер обирає, які облігації викупити в Мінфіну і запропонувати своїм клієнтам. Відтак у сервісах може бути доступна дуже різна кількість облігацій. Для прикладу, в Приватбанку нині можна купити гривневі облігації 18 випусків, а в Monobank лише 2 випуски.

Кращі сервіси для купівлі облігацій

Нині десятки банків і брокерів пропонують клієнтам облігації. Втім, деякі з них працюють лише офлайн чи мають не зручний онлайн-сервіс для обслуговування, мають великий ліміт для початкових інвестицій тощо. Тож серед десятків ми обрали лише три сервіси, де не має комісій, відносно легке онлайн обслуговування і є можливість купити навіть від 1 облігації.

  1. Купівля облігацій у Сенс банку. Ключова перевага – навіть за відсутності рахунку можна швидко відкрити рахунок онлайн через ДІЮ. Також нульові комісії й великий вибір доступних випусків – нині 20 штук. Все це можна робити через застосунок Sense SuperApp, який відразу орієнтований саме на онлайн обслуговування і там же можна за кілька хвилин отримати віртуальну картку.
  2. Купівля облігацій у брокера ICU. Також нульові комісії та велика кількість доступних облігацій. Рахунок можна відкрити онлайн із шерингом документів через ДІЮ. Втім, фінально документи доведеться підписувати за допомогою електронного підпису і відправляти їх на електронну пошту менеджеру. З недоліків – усі базові операції через службу підтримки (додати картку для поповнення чи змінити рахунок для виведення грошей).
  3. Купівля облігацій у ДІЯ. Фактично купівля облігацій у ДІЯ – лише зручна зовнішня оболонка (застосунок) з цікавим маркетингом, а юридично все відбувається через партнерський банк чи брокера. Втім, комісій купівлю та обслуговування таких рахунків не має. Виплати на картку єПідтримка, яку пропонують відразу відкрити, якщо сервіс її не підтягує. Все відбувається швидко і зручно, але замало доступних випусків.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Також за темою:

Поділитися новиною: