Вже на другий рік військові облігації за дохідністю обігнали депозитні ставки більшості українських банків. Вони стають вигіднішою інвестицією, навіть без урахування того, що з облігацій не потрібно платити податки, як із депозитів. Серед інших переваг: під час їхньої купівлі не перевіряють джерела походження коштів, дохід не треба зазначати в податковій декларації, а збереження грошей гарантується в повному розмірі. Тож далі – детально про види державних облігацій, їхню дохідність та можливість придбання.
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) – це фінансові інструменти, які випускає уряд для залучення грошей від внутрішніх інвесторів. Фактично це позика, яку громадяни дають уряду, а він обіцяє повернути суму позики плюс виплатити відсоток за користування грошима. Військові облігації – це маркетингова назва звичайних ОВДП, що стимулює українців активніше користуватися цим фінансовим інструментом. Позичені державою гроші йдуть на підтримку економіки країни під час війни.
Облігації випускаються у трьох валютах та мають визначений строк погашення – від кількох місяців до кількох років. Після завершення власнику повертається сума вкладу разом із відсотками.
Як розраховується дохідність за ОВДП
Номінальна вартість військової облігації становить 1000 грн, 1000 євро або 1000 доларів – залежно від обраної валюти. Втім, продати громадянину їх можуть дешевше. Чому так відбувається? Тому, що існує два типи військових облігацій.
Перший – купонна облігація (позначається YTM). Власник таких облігацій отримує регулярні відсотки (купони) протягом терміну дії цінного паперу. Наприкінці строку держава повертає номінал облігації – тисячу гривень, за яку її придбали.
Другий – дисконтна облігація (позначається SIM). Вона дешевша за номінал. Власник не отримує відсотків, а наприкінці строку держава повертає йому номінал облігації. Наприклад, якщо придбати дисконтну облігацію за 970 гривень, то наприкінці строку держава поверне її номінал – тисячу гривень.
Важливо: термін обігу облігації вираховується не з моменту її придбання інвестором, а з моменту її випуску Міністерством фінансів. Тобто можна придбати раніше річну облігацію, виплати за якою відбудуться за місяць. Водночас дохідність облігації зменшується із наближенням до дати погашення. Тобто, якщо під час випуску річної дисконтної облігації її можна було придбати за 970 гривень і під час погашення отримати номінал 1000 грн (дохід 30 грн), то за місяць до погашення її можна придбати, для прикладу, за 995 грн (дохід 5 грн). Купонні облігації також мають меншу фактичну дохідність, якщо їх купувати за місяць до погашення, оскільки інвестор отримає лише одну виплату купона й погашення номіналу.
Де купити облігації
ОВДП можна придбати через дилерів. Серед них чи не кожен великий український банк та ліцензовані брокери. Орієнтовний перелік доступний на сайті Міністерства фінансів. Чимало з цих фінансових установ пропонує придбати облігації онлайн. Приміром, через власний кабінет на сайті придбати ОВДП пропонують Універ Капітал, Кінто та інші брокери. Через мобільний додаток з облігаціями працюють:
- брокери: ICU, bond.ua тощо;
- банки: Monobank, Sense Bank, ПриватБанк тощо.
У застосунку «Дія» вже є агрегатор для купівлі облігацій від різних банків та брокерів. Самостійно Дія не продає жодних облігацій, але забезпечує зручний інтерфейс для купівлі через під’єднані до неї фінансові установи. Купівля здійснюється без комісії, мінімально можна придбати від 1 одиниці (але вибору валютних облігацій немає, лише гривневі). Оплата й повернення можливі з картки будь-якого банку. Детальну інструкцію з придбання облігацій у Дії читайте за лінком.
Вибір конкретного дилера має значення з кількох причин. По-перше, різні фінустанови пропонують різні облігації: за вартістю, за дохідністю, за датою виплати. Брокери та банки викуповують облігації у Міністерства фінансів України на спеціальних аукціонах, умови яких щоразу можуть відрізнятися. До кінцевого покупця пропозиція може дійти у значно зміненому вигляді. Звідси й така варіативність. Тож перед придбанням ОВДП є сенс подивитися сайти кількох дилерів, аби обрати найвигідніші умови.
Важливо: кожна ОВДП має свій унікальний номер, відомий як ISIN (Міжнародний номер ідентифікації цінних паперів). Банки та брокери використовують унікальний номер облігації для її ідентифікації. Тому для порівняння дохідності облігацій від різних банків, варто шукати саме за цим номером.
По-друге, кожна фінустанова має власний «поріг входу». Наприклад, у Sense Bank або Monobank він становить 1 тис. грн (або ж 1 тис. доларів чи євро), а ПриватБанк – від 50 тис. грн чи від 2 тис. доларів та євро.
По-третє, відмінність в обслуговуванні фінустанов. Часто фінустанови продають облігації без комісії й не тарифікують послуги з відкриття рахунку, зарахування коштів тощо. Наприклад, у Sense Bank та Monobank купівля та зарахування коштів без комісії, а в ПриватБанк за облік цінних паперів (депозитарні послуги) для гривневих облігацій стягується плата у розмірі 900 грн, а для доларових – 1900 грн.
Крім того, кожна фінансова установа може стягувати плату за додаткові послуги: виведення грошей, абонентське обслуговування, перерахування на рахунок в іншому банку тощо. Зокрема, гроші від погашення облігацій Monobank зараховує на звичайну картку без комісії, а зняття готівки з неї вже буде з комісією 0,9% (для депозитів такої комісії немає).
І наостанок – можливість дострокового продажу. Формально позбутися облігацій можна будь-коли, навіть до настання терміну виплат, без втрати доходу чи з мінімальною комісією. Втім, таку послугу надають не всі дилери. Ми вже писали про зворотний викуп ОВДП у Sense Bank. Відповідний сервіс є також у Кінто та ще кількох брокерських компаніях. Цю інформацію перед купівлею облігацій варто уточнити в конкретного дилера.
Також за темою: