Плануєте купити автівку, зробити ремонт у квартирі, або дозволити собі більше донатити на ЗСУ у складний для країни час? Чи цікавитеся як під час високої інфляції в Україні не втратити кошти, зберегти купівельну спроможність заощаджень та найбільш ефективно приростити капітал?
З подібними запитами до нас регулярно звертаються клієнти, які потребують грамотних фінансових рішень щодо фінансування, зокрема своїх короткострокових цілей, виходячи з доступного на сьогодні інвестиційного ландшафту України.
На тлі банківських депозитів корпоративних облігацій та традиційних збережень «під матрацом», ОВДП є більш ніж привабливим варіантом. Великий вибір паперів різних випусків, як у гривні, так і у валюті, з виплатою купона чи без, відсутність податків, висока ліквідність, 100% гарантія держави – це далеко не повний перелік переваг ОВДП.
Гривневі чи валютні ОВДП
З одного боку, ми маємо досить привабливі процентні ставки за гривневими ОВДП, які на сьогодні становлять від 13,5% на строк 1 місяця і до понад 18% річних у разі вкладення на 3 роки. Це за прогнозованої НБУ інфляції на 2024 рік – 8,2%!
З іншого боку, високі військові ризики, стагнуюча економіка та не гарантована підтримка Заходу не додають впевненості у збереженні купівельної спроможності гривневих інвестицій в Україні.
А що ж ми маємо з доступних валютних цінних паперів Мінфіну? Банки пропонують придбати доларові ОВДП залежно від строку розміщення коштів із дохідністю 4-4,3%. Натомість ставки за державними цінними паперами у євро ще менш привабливі – всього лише 2-3% річних. Фактично, така дохідність лише покриває інфляцію, тож інвестори не отримують реального прибутку.
Перш ніж обирати валюту ОВДП, варто визначитися з цілями, які будуть фінансуватися коштом державних цінних паперів. Якщо ви плануєте придбати авто, то така мета має 100% валютну складову, оскільки автівки ми імпортуємо з-за кордону.
Поза тим гривневі інвестиційні інструменти для фінансування валютних цілей, наражають нас на додаткові ризики девальвації національної валюти. Натомість допомагати батькам чи донатити на ЗСУ із гривневих ОВДП може бути цілком ефективним рішенням.
Як самостійно розрахувати ОВДП
Для того, щоб перекласти всю складну термінологію на зрозумілі математичні розрахунки, пропоную скористатися сервісом iTalks – «Курс розвороту». Він дозволяє співставити дохідності гривневих та валютних ОВДП на різних проміжках часу та зрозуміти ефективність одного чи іншого інвестиційного інструменту за певного темпу девальвації.
Для прикладу, спробуємо розрахувати курс розвороту через 3 роки, тобто курс гривні до долара США, за якого дохідність ОВДП у гривні та доларах будуть однакові.
Якщо прийняти дохідність ОВДП із погашенням у 2027 році – 18% в UAH, а очікувану середню дохідність держаних цінних паперів Мінфіну у валюті за аналогічний період на рівні 4,3%, то у разі курсу гривні до долара 57,05 через 3 роки, ми отримаємо рівнозначну ефективність обох інвестиційних інструментів.
Якщо ви вважаєте, що українська гривня не здатна так швидко девальвувати й курс долара у 2027 не перевищить позначки 57,05, то гривневі ОВДП принесуть інвестору кращу дохідність. Купівля валюти за гривні, що отримані від погашення державних цінних паперів у 2027 році, дозволять їх власнику отримати вищу дохідність, ніж приріст капіталу, інвестований у доларові ОВДП.
У разі, якщо ж ринковий курс долара в Україні через 3 роки становитиме понад 57,05, то інвестиції у валютні державні цінні папери набувають вищої ефективності.
Як зорієнтуватися у курсі валют
Як насправді оцінити реалістичність того чи того сценарію курсу валют? Щонайменше можемо скористатися офіційними оцінками фахівців у сфері аналізу та макропрогнозування. Згідно з консенсус-прогнозом Мінекономіки, на кінець 2027 року курс долара до гривні становитиме 49,60 грн, що додає потенційної привабливості гривневим вкладенням.
Не менш оптимістичні оцінки щодо курсу долара в Україні в перспективі наступних 3 років дає нам Міжнародний валютний фонд (МВФ) у своєму звіті World Economic Outlook. За його даними середньорічний курс долара у 2027 році становитиме 50,4 грн/дол., що, нагадаю, нижче за розрахований нами курс розвороту.
Тож, чи можна говорити про вищу дохідність ОВДП у гривні? Насправді історія України знає чимало часових інтервалів, коли гривня девальвувала не лінійно. Нагадаю, протягом 2 років, із початку російсько-української агресії у 2014 році, ми спостерігали майже 3-кратну девальвацію гривні. У нашому ж прикладі, державні гривневі цінні папери Мінфіну втрачають свою привабливість вже за 14% середньорічної девальвації національної валюти.
Тому перш ніж вирішити інвестувати в ті чи ті інструменти, спробуйте визначитися з цілями, термінами їхнього досягнення та валютою майбутніх витрат. А ще краще – потурбуйтеся про власний фінансовий план! Розуміння інвестиційних можливостей та вибір правильних інструментів допоможуть вам досягти ваших фінансових цілей.
Автор матеріалу Вадим Парньовий, фінансовий планер iPlan.ua.
Читайте також: