Родини, які мають фінансові труднощі та не можуть вчасно сплачувати рахунки за комунальні послуги, можуть отримати допомогу – житлову субсидію. Саме субсидія покриває частину витрат на комунальні послуги (електроенергія, гаряча вода, газ, обслуговування будинку тощо). Її оформленням займається Пенсійний фонд України (ПФУ).
Розмір пільгових виплат визначається на основі фінансово-майнового стану родини та розраховується як різниця між вартістю за комунальні послуги та обов’язковим платежем, який сім’я має сплачувати самостійно.
У цьому матеріалі ми наведемо чітку формулу розрахунку суми виплат, а також розповімо як подати заявку та кому можуть відмовити у її призначенні.
Хто може отримати субсидію на електроенергію
Субсидія призначається сім’ям, чиї витрати на комунальні послуги перевищують встановлений для них обов’язковий платіж. Розмір цього платежу визначається індивідуально для кожної сім’ї з урахуванням середньомісячного сукупного доходу на одну особу, майнового стану домогосподарства та норм споживання. Якщо сім’я споживає ресурс понад встановлений норматив, вона оплачує його за власний кошт.
Під час призначення субсидії враховуються доходи всіх осіб, зареєстрованих та/або задекларованих у житловому приміщенні. Для орендарів та ВПО враховуються доходи осіб, які фактично проживають. Проте доходи орендарів не будуть враховані, якщо оренда здійснюється неофіційно (наприклад, за готівку).
Якщо зареєстровані члени сім’ї не проживають у будинку (зокрема й ті, хто виїхав за кордон) і надають документи, які підтверджують їхнє фактичне місце проживання, їхні доходи також не враховуються.
Згідно з оновленим законодавством, наявність автомобіля у прийомних, багатодітних сім’ях та сім’ях з особою з інвалідністю більше не впливає на право отримання субсидія. Це дозволяє більшій кількості домогосподарств претендувати на субсидію.
Як розрахувати розмір субсидії за електроенергію
Розмір житлової субсидії розраховується як різниця між вартістю всіх комунальних послуг та обов’язковим платежем домогосподарства. Обов’язковий платіж визначається шляхом множення середньомісячного сукупного доходу домогосподарства на обов’язковий відсоток платежу.
Тобто, загальна формула розрахунку субсидії наступна:
- Розмір субсидії = Вартість комуналки – Обов’язковий платіж.
Обов’язковий платіж за комуналку – це відсоток від сукупного доходу сім’ї. Якщо сума комунальних платежів перевищує його, родина отримує допомогу (субсидія).
Тобто, формула обов’язкового відсотка платежу буде така:
- Дохід за місяць : Кількість членів сім’ї : Прожитковий мінімум : Базовий коефіцієнт × Базова норма плати за послуги
Наочний приклад розрахунку субсидії для сім’ї з 4 осіб можна переглянути на інфографіці нижче.
Для швидкого, але приблизного обчислення власної субсидії, радимо скористатися онлайн-калькулятором від платформи з продажу та оренди нерухомості DIM.RIA. У нього потрібно внести кількість зареєстрованих людей, сукупний дохід сім’ї та суму нарахувань за житлово-комунальні послуги.
Інформацію про стан та розмір вже призначеної субсидії можна перевірити двома способами: в Єдиному державному реєстрі отримувачів субсидій Мінсоцполітики або в особистому кабінеті сайті ПФУ.
Як поновити субсидія на електроенергію у 2024 році
Після підвищення тарифу на електроенергію (до 4,32 грн/кВт) ПФУ автоматично перерахує й субсидію. Відтак її розмір збільшився на 218,40 грн та повністю компенсує зростання вартості електропостачання.
Оскільки ціна за електрику зросла з 1 червня, суму субсидії за цей місяць перерахують і виплатять разом із субсидією за липень.
Таким чином, споживачі, які отримують субсидію, не мають відчути на собі наслідків підвищення тарифів на електроенергію. Хоча витрати на виплату субсидій зростуть, держава має змогу заощадити кошти завдяки зменшенню різниці між ринковою та фактичною ціною електроенергії, яку необхідно компенсувати. Раніше споживачі покривали лише близько 40% вартості електрики, тому підвищення тарифів дозволить зменшити цю різницю.
Чому неможливо зупинити експорт електрики та знизити на неї ціни, детальніше описано у матеріалі за лінком.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Як отримати субсидію на електроенергію
Нині для отримання субсидії діє спрощене подання звернення. Тобто, якщо раніше заявники мали заповнювати заяву та декларацію про доходи, то нині потрібно подавати лише спрощене звернення (тобто заява з адресою домогосподарства). Декларацію про майнові доходи заповнить ПФУ на підставі інформації, зібраної з офіційних реєстрів.
Звернення на субсидію можна подати наступними способами:
- Поштою або особисто в одному з сервісних центрів ПФУ;
- Через портал електронних послуг ПФУ;
- Через портал “Дія”;
- У центрі надання адміністративних послуг (список відділень, що працюють);
- Через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Після подання заяви Пенсійний фонд збирає із реєстрів та баз даних необхідну інформацію. Протягом 10 робочих днів здійснюється перевірка домогосподарства на відповідність вимогам призначення субсидії. За результатами буде ухвалено рішення про призначення або відмову у субсидії, про що буде повідомлено заявника.
У разі відмови протягом 14 днів можна надати додаткові документи для перегляду рішення ПФУ.
Кому можуть відмовити у призначенні субсидії
Головні умови, за яких не призначається житлова субсидія (тобто на електроенергію) в Україні такі:
- Перевищення площі житла. Субсидія не призначається, якщо площа квартири перевищує 130 кв. м для квартир або 230 кв. м для індивідуальних будинків, з певними винятками (наприклад, приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей тощо).
- Фінансові операції. Якщо хтось із домогосподарства здійснив операцію на суму понад 50 тис. грн протягом 12 місяців перед призначенням субсидії, вона не надається.
- Володіння майном. Субсидія не призначається, якщо є більше одного житлового приміщення або новий транспортний засіб.
- Відсутність доходів. Якщо особи в домогосподарстві не мають доходів або отримують менше мінімальної зарплати, субсидія може не призначатися.
- Заборгованість. Наявність простроченої заборгованості за комунальні послуги або аліменти може бути підставою для відмови у субсидії.
Повний перелік причин, через які заявникам можуть відмовити в субсидії, можна переглянути на сайті Мінсоцполітики за лінком.
Читайте також: