fbpx
КОШТ

Руйнування ТЕС навіть в окремих містах призведе до блекаутів по всій Україні: пояснення

Російські ракетні атаки знищують українські теплоелектростанції (ТЕС) і гідроелектростанції (ГЕС). Зокрема, повністю знищено Трипільську ТЕС “Центренерго” на Київщині. Далі пояснюємо, які це може мати наслідки.

Основним джерелом електроенергії в Україні є атомні електростанції (АЕС). Однак вони не можуть повністю покрити всі потреби підприємств, оскільки АЕС не можуть коли заманеться швидко збільшувати потужності через технічні особливості ядерного процесу та управління ядерним реактором.

Тому під час пікових навантажень споживання в енергосистему максимально підключають ті електростанції, в яких є змога оперативно збільшувати потужність: теплоелектростанції (ТЕС), гідроелектростанції (ГЕС) та відновлювані джерела енергії (ВДЕ, тобто вода, вітер, сонце). 

Водночас всі вони пов’язані й потребують балансу виробництва-витрат електроенергії. Відтак, і проблеми зі станціями в одній області можуть призвести до проблем в іншій області.

Наприклад, під час недостачі електрики в Рівненській області туди можуть залучати допомогу з Харківської ТЕС. У разі пошкодження Харківської ТЕС – у Рівному все одно можуть бути відключення електроенергії.

Що буде у разі повного знищення ТЕС чи ГЕС

У разі повного знищення ТЕС і ГЕС в Україні будуть доступні лише атомні, сонячні та вітрові електростанції. Також частина споживання електроенергії буде покриватися завдяки імпорту чи аварійній допомозі від сусідніх країн. 

Однак це гарантовано означатиме відключення електроенергії для мільйонів споживачів по всій Україні, оскільки АЕС не матимуть додаткового джерела генерації. ВДЕ та імпорту буде недостатньо для додаткової допомоги атомним електростанціям.

Найімовірніше, масових відключень варто чекати в липні-серпні та взимку під час найбільшого навантаження на систему.

Чому ж тоді відбувається експорт електроенергії?

Генерація електроенергії відбувається безперервно. Тому під час низького споживання електроенергії утворюється її надлишок.

Попри це зараз відсутня фізична можливість зберігати вироблену електрику, тому здійснюється експорт в сусідні країни.

Експорт здійснюється зазвичай вночі, коли навантаження на систему найнижче. Або вдень, коли сонячні, вітро- та гідроелектростанції за умови сприятливої погоди виробляють електроенергію, яку зараз не можна спожити.

Як споживачі можуть впливати на енергетику

Найкращий захист об’єктів енергетичної інфраструктури – це, звісно, посилення систем протиракетної й протиповітряної оборони безпосередньо над ними.

Однак для полегшення наслідків від руйнування ТЕС можуть допомогти й споживачі, зменшуючи навантаження на енергосистему. Наприклад, замінити всі звичайні лампочки вдома на енергозберігаючі, та обмежити споживання електроенергії у пікові вечірні години – з 8 до 11 години ранку та з 19 до 22 години вечора. Детальніше про ці та інші лайфгаки для зменшення витрат електроенергії можна прочитати за лінком. Також за нічним тарифом споживач платить вдвічі дешевше, тому користувачі можуть встановити двозонний лічильник електроенергії. Він окремо фіксує споживання електроенергії вдень та вночі.

У разі відключень багато людей використовують павербанки, втім, їх також потрібно вибирати правильно. Під час вибору найбільше варто враховувати його місткість та вихідний струм. Однак є й інші нюанси. Детальніше про те, як вибрати павербанк, читайте за лінком.

Крім цього, користувачі можуть самостійно перевірити готовність інтернет-провайдерів до можливих тривалих відключень електроенергії та залишити заявку на підключення до цього провайдера на мапі, створеній Міністерством цифрової трансформації на платформі компанії “Лун”.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Читайте також:

Поділитися новиною: