Електросамокати офіційно визнано транспортним засобом, а їхні водії мають дотримуватись правил дорожнього руху. За недотримання ПДР на них чекатимуть штрафи та санкції відповідно до адміністративного та кримінального кодексів України.
Однак, зміни в правила дорожнього руху ще не внесені, а отже закон не зобовʼязує власників електросамокатів та моноколіс реєструвати їх чи отримувати номерний знак. Також не вимагається отримувати посвідчення водія чи якийсь дозвіл на керування.
Існують наступні правила та рекомендації від патрульної поліції для водіїв електросамокатів:
- їздити по тротуарах на електросамокаті заборонено;
- потрібно їхати якомога правіше проїзною частиною;
- не керувати електротранспортом в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння;
- користуватися світловідбиваючими елементами;
- не перевозити пасажирів, якщо транспорт цього не дозволяє;
- їздити в шоломі та використовувати інші засоби безпеки.
Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Які штрафи для водіїв електросамокатів існують в Україні
Якщо водій електросамоката створив аварійну ситуацію на дорозі, тоді його карають, як водія автомобільного транспортного засобу. Про це повідомив перший заступник Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький. Зокрема мова про такі штрафи для водіїв електросамокатів:
- кермування електросамокатом в нетверезому стані. Сума штрафу складає 17 000 гривень та регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення.
- Крадіжка моноколеса чи самокату. Штраф застосовується згідно статті 289 Кримінального кодексу України. Покаранням може стати обмеження волі на строк від 3 до 5 років або позбавлення волі на такий самий строк. Якщо крадіжка буде здійснена групою осіб, то обмеження волі терміном від 5 до 8 років.
Якщо водій електросамоката зіб’є та покалічить пішохода, то штраф та санкції до нього визначатиме суд.
Наприклад: 1 рік умовного терміну отримав неповнолітній водій орендованого самокату за нанесені травми жінці, що переходила велосипедну доріжку та тротуар. Окрім терміну, винуватець аварії мусив відшкодувати вартість лікування жінки (понад 108 тисяч грн) та більше ніж 50 тисяч грн за моральну шкоду.
Загалом, за статистикою Опендатабот в Україні за період з 2019 до 2023 року було притягнуто до відповідальності мінімум четверо кермувальників електросамокатів. В Усіх випадках на них накладались штрафи та позбавлення волі від 1 року.
Читайте також: