Відповідальність за порушення правил поводження з відходами, зокрема за створення стихійних сміттєзвалищ і забруднення довкілля хочуть посилити. Відповідні законопроєкти №15325 та №15327 вже зареєстровані у Верховній Раді.

Ініціативи передбачають оновлення адміністративної та кримінальної відповідальності у сфері управління відходами з наближенням до європейських стандартів.

Які штрафи будуть 

Зокрема, пропонується така шкала відповідальності:

  • для громадян базові штрафи становитимуть від 1,7 тис. до 5,1 тис. грн
  • для посадових осіб і підприємців – від 13,6 тис. до 17 тис. грн

Якщо порушення повторюється або має серйозні наслідки для довкілля, санкції посилюються:

  • для громадян штрафи можуть зрости до 15,3 тис. грн
  • для посадовців і ФОПів – до 51 тис. грн

Найжорсткіші штрафи застосовуватимуть у випадках засмічення земель, лісів і ґрунтів та створення стихійних сміттєзвалищ.

Наразі базові адміністративні штрафи пропонуються в розмірі від 1700 до 5100 грн, при повторних порушеннях або за значні наслідки – до 15300 грн.

Для посадових осіб та підприємців штрафи становлять від 13600 до 17000 грн, при повторних або тяжчих наслідках – до 51000 грн.

Окремо законопроєкти вводять відповідальність за відсутність документів у сфері управління відходами, роботу без дозволів, невиконання вимог щодо ліквідації сміттєзвалищ та неналежний облік відходів.

За що може загрожувати ув’язнення

Також пропонується посилити відповідальність для органів місцевого самоврядування та адміністрацій у випадках, коли вони не забезпечують ліквідацію нелегальних сміттєзвалищ.

У кримінальній частині ініціативи передбачають нову статтю за порушення правил управління відходами. Якщо такі дії створюють загрозу для життя людей або довкілля, може загрожувати до 5 років позбавлення волі. У разі повторних порушень або тяжких наслідків строк може зрости до 7 років, а у випадках загибелі людей чи екологічної катастрофи – до 10 років ув’язнення.

Читайте також