fbpx
КОШТ

В Нацбанку розмірковують про відмову від фіксованого курсу

Ще кілька місяців тому ключовий менеджмент Нацбанку одноголосно стверджував, що від фіксованого курсу відмовлятися не планують. Наразі ж вже починаються дискусії про скасування такого підходу.


Відмовлятися від фіксованого курсу гривні поки не планують


Що стало передумовою до роздумів про лібералізацію курсу

Нещодавно новим радником голови НБУ Андрія Пишного став професор університету Берклі Юрій Городніченко

Як стверджує новий радник в інтерв’ю Forbes, головне питання, яке він має допомогти вирішити – чи залишати курс фіксованим. Особисто Городніченко відкрито виступає проти такого підходу і буде просувати цю думку.

“Фіксований курс – річ, до якої швидко звикаєш, адже вона створює відчуття стабільності. Це небезпечний стан, адже часто ця «стабільність» закінчується серйозним економічним катаклізмом. Україна тричі переживала це на власному досвіді”, – пояснює Юрій Городніченко.

Зокрема, у листопаді новий радник випустив статтю “Не треба боятися відпустити гривню”, де розповів основні недоліки фіксованого курсу та запропонував вирішення. 

Юрій Городніченко пояснює, що фіксований курс був корисний на початку війни, для підтримки довіри населення. Але наразі цей метод створює надмірний тиск на економіку. Він виводить 4 основні проблеми фіксованого курсу:

  • Виснаження резервів НБУ;
  • Різниця між готівковим та офіційним курсом створює простір для корупції та зловживання;
  • Шкода українським експортерам;
  • Корекція фіксованого курсу стане політизованою подією.

Такий метод вже відіграв свою роль і може стати потенційно небезпечним, якщо фінансова підтримка України сповільниться або ж не надходитиме зовсім. Зараз саме вона покриває всі дисбаланси. 

Чи повернуться до плаваючого курсу?

Радник пояснює, що з фіксованого курсу потрібно виходити поступово, тому різке повернення до вільного плаваючого курсу малоймовірне.

“Враховуючи високу чутливість інфляційних очікувань до обмінного курсу в Україні, вільний плаваючий курс може спричинити надмірну макроекономічну волатильність”, – стверджує Городніченко.

Радник пропонує встановити керований плаваючий курс. Цей підхід характеризується обмеженням добових коливань курсу. Тобто курс не зможе підвищитися або знизитися протягом одного дня понад відсоток, що встановить НБУ. Тобто постійного послаблення гривні не відбуватиметься – вона зможе як падати, так і зростати.

На думку Городніченка, такий метод дозволить економіці бути готовою до післявоєнних коливань та зміцнить довіру до гривні. 


Читайте також:

Поділитися новиною: