fbpx
КОШТ

Що буде з економікою у 2024 році: прогноз ICU

Фінансова група ICU опублікувала оновлений прогноз щодо основних економічних показників України. КОШТ виокремив основне з аналізу Віталія Ваврищука, голови департаменту макроекономічних досліджень групи ICU. У цьому матеріалі читайте про те, якими будуть найважливіші показники економіки у 2024 році – інфляція, зростання ВВП, стан валютних резервів НБУ та курс долара. 

Прогноз рівня інфляції в Україні

Згідно з даними фінансової групи ICU, найбільшим позитивним сюрпризом у першому кварталі 2024 року стало різке уповільнення річної інфляції. Нагадаємо, Нацбанк пояснив це сприятливими непередбачуваними факторами: значними минулорічними врожаями, мʼякою зимою та наслідками транспортної блокади західних кордонів. Усе це призвело до стрімкого падіння цін на сирі харчові продукти українського виробництва.

В ICU прогнозують, що наприкінці 2024 року інфляція у річному вимірі становитиме 6,4%. Для порівняння, у 2021 році цей показник на кінець року становив 7,9%. 

“Низька інфляція в поєднанні зі стабільністю валютного ринку означає, що існує значний потенціал для зниження процентних ставок”, – зауважив Віталій Ваврищук. Це свідчить про те, що банки й надалі знижуватимуть відсотки за кредитами та депозитами. 

Прогноз ВВП України

Згідно з оновленим прогнозом ICU, реальний ВВП України зросте на 6,4%. Номінально прогнозують ВВП на рівні $190 млрд. Нагадаємо, за даними Світового банку та МВФ, у 2013 році показник ВВП становив  $183 млрд, а у 2021 році – $199 млрд.

реальний ВВП України з 2013 по 2023 роки

Прогноз міжнародних резервів НБУ 

За даними ICU, міжнародні резерви України цього року зростуть до $44,7 млрд

Для порівняння: наприкінці 2013 року в Україні міжнародні резерви налічували $20,4 млрд, а у 2021 році – $30,9 млрд. 

Динаміка міжнародних резервів НБУ з 2013 до 2023 року
Дані: НБУ

Аналітики звертають увагу на показник валових внутрішніх резервів, оскільки він є ознакою стабільності економіки держави. Міжнародні резерви — це фінансова подушка держави, яка дозволяє швидко реагувати на фінансові виклики. НБУ використовує ці кошти для стримування коливань на валютному ринку, підтримки стабільності національної валюти та сплати міжнародних боргів.

“Очевидно, що припливи міжнародної фінансової допомоги залишатимуться ключовим фактором, на якому тримається макроекономічна стабільність. Після схвалення пакета допомоги від США можна очікувати, що Україна отримає необхідні ресурси, які дозволять НБУ збільшити резерви та дадуть можливість повністю нівелювати будь-які ризики на валютному ринку”, – підсумував Віталій Ваврищук. 

Прогноз курсу долара в Україні

Раніше ICU переглянула прогноз щодо курсу долара. Віталій Ваврищук вважає, що на кінець 2024 року американська валюта коштуватиме до 42,3 грн. Попередній прогноз ICU передбачав, що долар у грудні коштуватиме 40,70 грн.

“Коригування прогнозів повʼязане зі зміною політики Національного Банку. НБУ дав чіткі сигнали про те, що той готовий толерувати більшу девальвацію та дозволяти більшу волатильність курсу”, – пояснив Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU. 

Нагадаємо, регулятор з осені 2023 року використовує політику керованої гнучкості валютного курсу. 

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Читайте також:

Поділитися новиною: