Через обстріли інфраструктури та постійні відключення електроенергії, усім громадянами України доводиться пристосовуватись до нових реалій та економити енергію. У цьому матеріалі ми розповімо про сервіси, де можна слідкувати за відключеннями світла та місцями, де можна в екстреному випадку зарядити телефон.
Графіки планових відключень по всіх регіонах
Для кожної області країни є сайт свого електропостачальника, де можна побачити графіки планових відключень. Ці ж графіки за наявності публікують у соцмережах.
Також є компанії ДТЕК та YASNO, у яких є власні додатки та чат-боти в Telegram, де можна перевірити, коли вимкнуть світло за вашою адресою (доступно тільки в Києві та Дніпрі). Для інших міст, як-от Суми, Вінниця, Чернігів та Луганськ, є додаток E-Svitlo, де теж є потрібна інформація.
Ось повний список джерел, де можна перевірити графіки відключень по всіх областях України:
Важливо: Враховуючи останні атаки росіян по інфраструктурі, постачальники поки скасували графіки відключень до тих пір, поки система не стане більш-менш стабільною, бо в деяких регіонах її забагато, а в інших – замало, і тому баланс відсутній. Зараз компанії потроху переходять на планові відключення, але можливі застосування й аварійних графіків.
Сповіщення про відключення електроенергії вдома
Для мобільних користувачів поки є три сервіси, які сповіщають про відключення електропостачання конкретно у вашому житлі:
Віджет для додатку Scriptable (iPhone)
Проєкт Вадима Клименка — віджет на головному екрані яблукофону, що показує, чи є світло вдома. Якщо спрощено пояснити, то він підключається до статистичної IP-адреси вашого роутера, і питає, чи той працює. Якщо так — екран покаже, що світло є.
Однак у цього способу є недолік: може бути так, що пропало вдома не світло, а інтернет, а програма на телефоні сприймає це як сигнал, що пропала саме електрика.
Як користуватися цим сервісом, можна дізнатися на сайті Вадима Клименка.
Застосунок DeSvitlo (Android)
Водночас більш і менш надійний спосіб перевірки наявності електрики. Ви завантажуєте додаток на два телефони, один із яких залишаєте вдома під’єднаним до зарядки. Коли світло пропадає, телефон перестає заряджатися, і він відправить СМС про відключення на ваш телефон
Однак у цього способу два потенційних мінуси:
- Треба мати ще один телефон із робочою SIM-карткою для відправки сповіщень;
- Важливо, щоб під час відключення працював мобільний зв’язок, аби ці сповіщення надходили.
Додаток DeSvitlo можна завантажити з офіційного сайту розробника.
Застосунок «Світло» (iOS)
Програма, яка бере дані про відключення із відкритих офіційних джерел та на основі їх робить таймери до наступного включення/відключення у потрібній вам локації. Також воно зберігає ці графіки під час відсутності Інтернету. Поки працює тільки в Києві та області, але розробники працюють, щоб додати до них інші міста. Завантажити можна з AppStore.
Карти точок із генераторами
Місцеві бізнеси, ресторани та інші публічні заклади, що мають генератори, дозволяють громадянам завітати до них та скористатися їх електроенергією. Віднедавна “ЛУН Місто” додала до Корисної Карти заклади, що працюють під час відключень світла. Також окремо для Львову, Києва та Рівного є такі ж карти Stroom Map.
Органи самоврядування організовують «Пункти незламності» – місця, де можна скористатися світлом, зв’язком, теплом і водою. Для них є окрема карта по Україні, на якій є не тільки «Пункти», а й взагалі всі заклади, що мають генератор: аптеки, ресторани, АЗС. Проте будьте уважні, адже деякі із цих закладів можуть надавати допомогу за гроші. Також є чат-бот у Telegram, який підбере найближчі “пункти незламності”. Доступний пошук за адресою або за геолокацією.
Мережа гіпермаркетів «Епіцентр» відкрила так звані «Заряджайзери» – точки для підзарядки пристроїв. Наразі вони є тільки у філіях в Києві та Броварах, але згодом такі пункти з’являться і в інших містах.
Карта відділень банків, що працюють з генератором
Національний банк створив об’єднану мережу банків для роботи в блекаут під загальною назвою Power banking.
Це понад 1000 відділень банків, які забезпеченні генераторами і, як наслідок, можуть працювати при тривалих відключень електропостачання. Додатково такі відділення забезпеченні каналами для безперебійного зв’язку.
В першу чергу, до мережі увійшли відділення 14 системно важливих банків: А-банк, Sense bank (колишній Альфа-банк), Кредобанк, ОТП банк, Ощадбанк, Південний, Приватбанк, ПУМБ, Райффайзен банк, Таскомбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Укрсиббанк та Універсал Банк.
Переглянути карту відділень чи завантажити їх перелік можна за посиланням.
Карта закладів із робочими терміналами
Monobank додав мапу, яка показує заклади, де розплачувалися карткою mono останні 60 хв. Якщо крамниця є на мапі, значить — там працює термінал. Із цією картою можна подивитися, які термінали працюють під час відключень світла. У карті є фільтри за типом закладу: продуктові крамниці, ресторани, АЗС, аптеки та термінали IBOX.
Як скористатися картою робочих терміналів:
- перейдіть в розділ “Ще” (остання іконка у нижньому рядку)
- виберіть пункт ” Мапа оплат картками mono”
- надайте дозвіл до геолокації