fbpx
КОШТ

Прогноз економічних показників згідно зі звітом НБУ на 2023 рік

Нацбанк очікує незначне відновлення економіки та поступове зниження інфляції у 2023. Свої прогнози на 2023-2035 рік НБУ опублікував у січневому інфляційному звіті. Детальніше про інфляцію, ВВП та майбутнє ринку праці читайте у нашій вижимці.


Інфляція та ВВП у 2023 році: прогнози експертів


Прогноз інфляції від НБУ

Інфляція наприкінці 2022 року стабілізувалася попри руйнування інфраструктури, ракетні удари та порушення ланцюгів виробництва. 

На кінець року вона становила 26.6%. У 2023 році Нацбанк очікує інфляцію на рівні 18.7%. Сприятимуть стабілізації зниження світової інфляції, збереження міжнародної підтримки, жорстка монетарна політика та слабший споживчий попит. 

Зокрема у жовтневому звіті прогноз інфляцій становив менш як 21%. Покращення прогнозу відбулося внаслідок деокупації частини Херсонщини у листопаді. Також слабкий попит на непершочергові товари (телебачення та інтернет, спортзали, страхування) дозволив стримувати інфляцію у 2022 році. Це дає змогу дати прогноз щодо продовження тенденції. 

Прискорюючим фактором інфляції досі залишається дефіцит електроенергії. Пристосування змусило бізнес підняти ціни, що й надалі тиснутиме на економіку.

Також у 2023 році планується повернення довоєнної системи оподаткування пального, що призведе до його подорожчання.

Зокрема, раніше інфляцію стримував мораторій на підвищення  тарифів для населення. Але через дисбаланс державі доведеться поступово підіймати ціни до ринкового рівня. 

Попри це НБУ прогнозує стабільне зростання надалі. У 2024 році очікується зниження інфляції до 10.4%, у 2025 – до 6.7%. 

Прогноз ВВП від НБУ

У 2022 році ВВП України впав на 30.3%. Основними чинниками очікувано стали руйнування, міграція та падіння експорту. 

Нацбанк прогнозує незначне зростання ВВП – на 0.3% за 2023 рік. Зокрема у жовтневому звіті ці показники становили 4-5%. Минулий інфляційний звіт опублікований до масштабного енергетичного терору, тому внаслідок руйнування інфраструктури НБУ змінив свій прогноз. 

Сповільнюючими факторами досі лишаються заблоковані порти та прогноз зменшення майбутніх посівів внаслідок окупації. Окрім цього, наразі економіка надміру залежна від імпорту. Попит буде зростати й надалі для підтримки обороноздатності. Також збільшиться попит на споживчі товари та енергоносії, що стримуватиме зростання. 

У 2024 та 2025 роках Нацбанк очікує пожвавлення економіки у зв’язку з вирішенням цим проблем та поверненням громадян з-за кордону. Зокрема НБУ очікує розблокування портів та інших транспортних шляхів. 

НБУ прогнозує зростання валового продукту на 4.1% у 2024 та на 6.4% у 2025 роках. 


Прогноз курсу долара у 2023 році від ключових гравців фінансового ринку


Ринок праці згідно зі звітом НБУ

У останньому кварталі 2022 року відбулося сповільнення відновлення ринку праці. Зменшилися пропозиції дистанційної роботи. Проблеми зі світлом, зв’язком, транспортом ускладнили пошук роботи. 

Наразі значна кількість підприємств відчуває брак кваліфікованих робітників, що прогнозовано продовжиться і надалі. На це перш за все впливає велика кількість мігрантів. 

НБУ очікує, що мігранти найближчим часом не будуть повертатися в Україну. Протягом літа та початку осені відбувалося поступове повернення українців, але атаки на енергетику та холоди сповільнили процес. Через подальшу загрозу тенденція на повернення у 2023 залишиться невисокою. У 2024-2025 роках Нацбанк очікує невелику стабілізацію.

Проте Національний банк прогнозує поступове зниження рівня безробіття вже у 2023-2025 роках. Але він буде вищим за довоєнний часі. Впливає на це руйнування підприємств, логістики, а також диспропорція населення в регіонах. 

Однак очікується поступове підвищення номінальних зарплат, хоч і повільно – через високу інфляцію. Бюджетна підтримка населення також зростатиме 


Читайте також:

Поділитися новиною: