fbpx
КОШТ

У Мінекономіки не бачать підстав для відмови від фіксованого курсу

Нацбанк повернеться до плаваючого валютного курсу у випадку встановлення певного балансу між відтоком та притоком валюти в країну. Однак повернення до ринкового курсоутворення буде поступовим і не варто очікувати від Нацбанку різких кроків. Таку думку висловив перший заступник міністра економіки Денис Кудін на щорічній конференції Ukraine Economic Outlook.


В Нацбанку розмірковують про відмову від фіксованого курсу


Умови повернення до ринкового курсу

Денис Кудін вважає, що під час війни одним з найголовніших  чинників для повернення плаваючого курсу є відновлення і збалансування валютних потоків. Різниця між притоком та відтоком валюти виникає через обмежений експорт та нерегулярну допомогу від партнерів. 

Наразі через блокування портів Україна втрачає велику частку валюти від експорту. Дисбаланси допомагає закривати саме міжнародна фінансова допомога. Вона продовжує надходити, але нерегулярно. Саме тому відмова від фіксованого курсу найближчим часом малоймовірна.

Як зауважив Денис Кудін, відмова від фіксованого курсу потребує адекватного розміру денних коливань за притоком та відтоком валюти. В цьому випадку Нацбанк міг би з легкістю згладжувати ці денні коливання. Поки ж НБУ не буде змінювати курсову політику. 

Нацбанк міг би відмовитися від фіксованого курсу, якби вони побачили, що розмір коливань по днях по притоку та відтоку валюту є адекватним і можна у зручний традиційний спосіб інтервенцій злагоджувати цей ринковий шум. Але поки НБУ не буде змінювати курсову політику. 

“Як на мене, вирішальним значенням буде ситуація на полі бою. Фактично, головним чинником будуть Збройні сили України”, – стверджує Кудін.

Перспективи девальвації та ревальвації гривні 

Денис Кудін стверджує, що гривня наразі схильна більше до девальвації, але м’якої, некритичної. 

Попри відновлення підприємств їхні витрати зростають, що призводить до підвищення цін для споживача. Це означає, що інфляційний тиск посилюватиметься. 

“Якщо в експортера росте ціна на фоні дорогої логістики, ми можемо мати неконкурентну здатність на зовнішньому ринку”, – пояснює заступник. 

Також ризиками подальшої девальвації, що озвучив Денис Кудін є блокада портів, падіння резервів Нацбанку та загроза блекаутів. 

Як Нацбанк спрацював 24 лютого

Заступник вважає, що стратегія НБУ з закріплення курсу на початку повномасштабної війни була безумовно вдалою та повністю відповідала ситуації. Завдяки їй вдалося утримати віру населення в стабільність української економіки. 

“НБУ стрімко відреагував. Мені здається взагалі реакція Нацбанку на війну 24 лютого є найкращою можливою з реакції”, – стверджує Кудін.


Читайте також:

Поділитися новиною: