fbpx
КОШТ

Права пасажирів у літаках ЄС: за що виплатять компенсацію?

Розбираємося, які права пасажирів діють під час польотів у літаках Європейського союзу та за яких умов можна отримати компенсацію від авіакомпанії. 

Варто розуміти, що ці правила поширюються не на всі авіарейси, які виконують перельоти в країнах ЄС і лише на рейси з чіткими умовами:

 • якщо рейс здійснюється в межах ЄС і виконується авіакомпанією з ЄС або поза ЄС
 • якщо рейс прибуває до ЄС з-за меж ЄС і виконується авіакомпанією ЄС
 • якщо рейс відправляється з ЄС до країни, що не входить до ЄС, і виконується авіакомпанією з ЄС або поза ЄС

Права пасажирів у випадку скасування рейсу

Знову таки, аби підпасти під це визначення, відміна перельоту має відповідати чітким правилам:

 • початковий розклад польотів скасовується, і пасажира переводять на інший запланований рейс
 • літак злетів, але був змушений повернутися в аеропорт вильоту, а пасажира пересадили на інший рейс
 • рейс прибуває в аеропорт, який не є кінцевим пунктом призначення. Правило не діє у випадку прийняття пасажиром зміни маршруту, або ж якщо аеропорт прибуття та аеропорт початкового кінцевого пункту призначення обслуговують одне й те саме місто чи регіон.

Якщо рейс скасовано, пасажир має право вибирати між відшкодуванням, зміною маршруту або поверненням. Пасажир також має право на допомогу в аеропорту.

У випадку транзитного рейсу можлива опція надання зворотного рейсу в аеропорт вильоту.

Компенсація у випадку скасування авіарейсу

Якщо пасажира повідомили про скасування менш ніж за 14 днів до запланованої дати вильоту, він має право на компенсацію. Однак компенсація не підлягає виплаті, якщо скасування стало результатом непереборних обставин.

Розмір компенсації залежить від відстані перельоту:

 • 250 євро – за відстань до 1500 км
 • 400 євро – за відстань від 1500 до 3500 км
 • 600 євро – за відстань понад 3500 км

Водночас при очікуванні зміни маршруту пасажир має право на отримання напоїв та харчування. У випадку перебронювання рейсу на наступний день пасажиру зобов’язані забезпечити безкоштовне проживання з трансфером до готелю.

Права пасажирів під час затримки рейсу

Якщо авіакомпанія передбачає, що  рейс може бути затриманий після запланованого часу вильоту, пасажир має право на харчування та прохолодні напої пропорційно часу очікування. Це залежить від тривалості затримки та довжини маршруту рейсу:

 • затримка мінімум на 2 години для рейсів дальністю до 1500 км
 • затримка щонайменше на 3 години для рейсів дальністю понад 1500 км в межах ЄС та всіх інших рейсів від 1500 до 3000 км
 • затримка щонайменше на 4 години на всіх інших рейсах.

Якщо новий орієнтовний час вильоту принаймні на один день після початково запланованого часу вильоту, пасажир має право на проживання в готелі та транспортування до/з аеропорту чи місця розміщення (якщо потрібна ночівля).

Відшкодування та зворотний рейс у разі тривалої затримки (5 годин і більше)

У разі затримки рейсу в місці вильоту не менше ніж на 5 годин авіакомпанія зобов’язана відшкодувати вартість квитка, а в разі пересадки (пересадки) запропонувати якомога швидше повернутися в аеропорт вильоту.

Права пасажирів у випадку овербукінга (Overbooking)

Овербукінг – ситуація продажу більшої кількості квитків на рейс, ніж місць в літаку. Авіакомпанії часто продають більше квитків, оскільки певна частка пасажирів запінюється чи взагалі не з’являється рейс. Водночас, інколи подають інший тип літака з меншою кількістю місць, що також призводить до овербукінгу.

Якщо пасажир з’явився на реєстрацію вчасно з усіма документами, але йому відмовили в посадці через овербукінг, то він має право окрім обов’язкової грошової компенсації та допомоги авіакомпанії, також вибір між відшкодуванням вартості квитків чи зміною рейсу.

Компенсація у випадку овербукінга

Допомога у разі відмови в посадці через надмірне бронювання включатиме напої, харчування, проживання (якщо бронювання перенесено на наступний день) трансфер до аеропорту.

Розмір обов’язкової компенсації також залежить від відстані маршруту:

 • 250 євро – за відстань до 1500 км
 • 400 євро – за відстань від 1500 до 3500 км
 • 600 євро – за відстань понад 3500 км

Також авіакомпанія має надати одноразовий вибір між:

 • повернення вартості квитка, а у випадку транзитного рейсу – зворотний рейс до аеропорту відправлення при першій нагоді
 • змінити маршрут до кінцевого пункту призначення за першої нагоди
 • зміна маршруту на більш пізній час у зручний для пасажира час

Права пасажира у випадку запізнення на транзитний рейс

На допомогу від авіакомпанії та компенсацію можна розраховувати лише у випадку бронювання квитків на одному бланку. В цій ситуації трансфер між рейсами повністю у зоні відповідальності авіакомпаній. Водночас, часто агрегатори відображають транзитні квитки з самостійним трансфером. В цьому випадку вся відповідальність за запізнення на другий сегмент подорожі лягає на пасажира.

Під час очікування альтернативного рейсу, пасажира повинні забезпечити тими ж умовами допомоги, що й у випадку із затримкою вильоту.

Якщо пасажир спізнився на транзитний рейс і прибув в кінцевий пункт призначення більш ніж на 3 години, він має право на компенсацію. Компенсація розраховується виходячи з тривалості затримки та довжини маршруту.

Компенсація у випадку запізнення на транзитний рейс

 • 250 євро – за відстань до 1500 км
 • 400 євро – за відстань від 1500 до 3500 км
 • 600 євро – за відстань понад 3500 км

Читайте також:

Поділитися новиною: