fbpx
КОШТ

Перехід на євро та зростання економіки: в Нацбанку озвучили свої прогнози

Коли Україна може перейти на Євро? Коли Нацбанк відмовиться від фіксованого курсу гривні до долару та як зростатиме ВВП – свої прогнози озвучив заступник голови Національного банку України Сергій Ніколайчук в інтерв’ю “Економічній правді”. З короткою вижимкою з інтерв’ю можете ознайомитися нижче.

Ймовірність переходу України на євро

Довгий час в українському просторі виникають дискусії щодо переходу України на євро після вступу до ЄС.

Сергій Ніколайчук стверджує, що держава не готова переходити на євро одразу після інтеграції з ЄС. Такі плани наразі він вважає нереальними. Ба більше, наразі заступник вважає перевагою використання власної валюти в Україні. Він приводить у приклад  Грецію та Португалію, які стикнулися з значними проблемами після переходу. Зокрема він згадує і Польщу та Чехію, які залишили національну валюту й уникнули таких перепадів.

Відмова від фіксованого курсу

Сергій Ніколайчук переконує, що відмови від фіксованого курсу найближчим часом не відбудеться. Наразі такий спосіб актуальний та виконує свої задачі.

Проте все ж ймовірність повернення до плаваючого курсу у 2023 році є, навіть попри безпекові ризики. Фіксація курсу – це тимчасове рішення і його переглянуть тільки після того, як на це будуть підстави. Перш за все це показник інфляції. Також на це вплине зниження реакцій ринку на ситуаційні фактори та баланс між притоком та відтоком валюти. 


Прогноз курсу долара у 2023 році від ключових гравців фінансового ринку


Прогноз ВВП України

У інфляційному звіті НБУ закладений прогноз номінального зростання ВВП у 2023 році на 0.3%, у 2024 – на 4.1% та у 2025 році на 6.4%. 

Сергій Ніколайчук пояснює такий стриманий прогноз високими безпековими ризиками та значними витратами на відновлення України. Проте у прогноз не закладені ймовірні іноземні інвестиції у відбудову, тому прогноз можуть переглянути після появи інформації.

Країни, які пройшли війну рухалися до довоєнного рівня ВВП в середньому 20 років. Однак НБУ бачить цей шлях швидшим через неабияку фінансову допомогу та зв’язки з ЄС.

Перспектива повернення біженців з-за кордону

Виїзд українців за кордон негативно вплинув на економіку України та зумовив більше падіння ВВП. НБУ не проводив розрахунки щодо відсоткового значення, проте Ніколайчук вважає, що це менше ніж 15 відсоткових пунктів з падіння ВВП на 30%.

НБУ очікує, що 2023 році з України виїде на 400 тис. осіб більше ніж повернеться. У 2024 ж прогнозується повернення громадян – на 800 тис. більше українців повернуться додому.

Сергій Ніколайчук вважає, що виїзд українців за кордон має і позитивні фактори. Перш за все це нові зв’язки та знання, що привезуть громадяни. Це допоможе щільніше поєднати економіки ЄС та України та може призвести до зростання заробітних плат на фоні конкуренції.

Підвищення облікової ставки

У січні Нацбанк залишив облікову ставку на рівні 25%. Як пояснює Ніколайчук, це один зі способів подальшого збереження попиту на національну валюту. Збільшення ставки змушує банки підіймати відсотки за депозитами, що дає поштовх до збільшення кількості нових вкладів.

Під час війни люди надають перевагу не вкладати кошти, проте високі ставки дають вибір. 

Після перемоги НБУ не потрібно буде зберігати високу облікову ставку, адже довіра до гривні зміцниться. Відновиться і попит на товари, що створюватиме інфляційних тиск. Однак позитивні фактори переважатимуть та все ж інфляція знижуватиметься.


Читайте також:

Поділитися новиною: