Мобілізація: що про неї потрібно знати
Загальна мобілізація проводиться протягом 90 діб після її оголошення - до 24 травня після указу президента №69/2022 від 24 лютого 2022 року. Мобілізації підлягають громадяни 18-60 років, що здатні виконувати військовий обов’язок протягом чотирьох...
Загальна мобілізація проводиться протягом 90 діб після її оголошення – до 24 травня після указу президента №69/2022 від 24 лютого 2022 року. Мобілізації підлягають громадяни 18-60 років, які здатні виконувати військовий обов’язок, протягом чотирьох хвиль. Наразі в Україні проходить друга хвиля мобілізації.
Фактично мобілізація в Україні завершиться 24 травня, однак ця дата може змінюватися залежно від ситуації. У Законі Верховної ради “Про мобілізацію” визначені чотири хвилі мобілізації:
1 хвиля мобілізації:
Відбувалася у перші дні від початку вторгнення Росії в Україну і включала призов оперативних резервістів, колишніх військовослужбовців, які мають бойовий досвід, ветеранів АТО та ООС, контрактників віком до 40 років.
2 хвиля мобілізації:
Відбувається з 15 березня 2022 року. Це мобілізація резервістів, що не потрапили до першої хвилі. Здебільшого, це військовослужбовці, які вже мали бойовий досвід до 2014 року.
3 хвиля мобілізації:
Наступними будуть призиватися військовослужбовці, які входять у мобілізаційний резерв (випускники університетів, які пройшли військову кафедру та мають звання офіцера запасу).
4 хвиля мобілізації:
Останніми будуть призиватись громадяни, що складають так званий громадський резерв. Це чоловіки, які не мають бойового досвіду, але можуть бути залучені до військових формувань за умови найбільш критичного сценарію розгортання війни. Ті, хто не служив та не має досвіду, спочатку вирушають до навчальних центрів Збройних сил України, а тільки потім до бойових військових частин.
Хто не підлягає мобілізації
Призову не підлягають військовозобов’язані, які мають право на відстрочку від призову відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме:
- особи, заброньовані на період мобілізації та воєнного часу за органами державної влади або місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами та організаціями для виконання мобілізаційних завдань;
- тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців згідно з висновком військово-лікарської комісії;
- чоловіки, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років;
жінки й чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років або на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років; - жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є інвалідом І або ІІ групи, до досягнення нею 23 років;
- чоловіки й жінки, які виховують дитину з інвалідністю підгрупи А у віці до 18 років;
- чоловіки й жінки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю (з видами порушень функцій організму ІІІ–ІV ступеня);
- усиновлювачі, опікуни, піклувальники, названі батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу в разі їхньої згоди й лише за місцем проживання);
- зайняті постійним доглядом за особами, які потребують його відповідно до законодавства України, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
- студенти й аспіранти, які навчаються на денній формі навчання;
- народні депутати України;
- жінки й чоловіки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції (зокрема, це стосується родичів військовослужбовців або працівників підприємств, які залучалися для забезпечення АТО, а також родичів, які безпосередньо брали участь в АТО);
- працівники певних органів військового управління, військових частин, установ, підприємств та організацій ЗСУ, Міністерства оборони, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Нацгвардії, Служби зовнішньої розвідки, Нацполіції, Держприкордонслужби, Національного антикорупційного бюро; податкової поліції, Управління державної охорони, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, а також інші військовозобов’язані чи окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
Відстрочення треба підтвердити спеціальним посвідченням, яке видає відповідний військовий комісаріат, орган Служби безпеки України або підрозділ Служби зовнішньої розвідки.
Чи існує розподіл мобілізованих по регіонах?
Ні, такий розподіл законодавством не передбачений. Мобілізовані можуть бути направлені до тих регіонів, де це необхідно.
Як відбувається проходження строкової військової служби?
Строкова військова служба на період загальної мобілізації не проводиться. Строковики зараз проходять службу в частинах забезпечення і тилових частинах і на фронт таких строковиків не відправляють. Втім, можуть складатися обставини, коли і на вчорашній мирній території будуть бойові дії. Тоді ці військовослужбовці на рівні з усіма будуть залучені до оборони.
Що ж щодо жінок-військовослужбовців?
Наразі немає необхідності призивати на військову службу жінок. Вони можуть бути мобілізовані, якщо стоять на обліку і мають дефіцитні військові спеціальності (медицина, зв’язок, обчислювальна техніка, радіоелектроніка, тощо). Згідно чинних правил, жодна жінка не була мобілізована без її згоди.
Чи треба чекати на повістку?
Під час загальної мобілізації чекати на повістку чи дзвінок не потрібно. Чоловіки мають самі прийти до центрів комплектування, пояснювали в обласному буковинському центрі комплектування. Бо захищати Україну — це конституційний обов’язок громадянина.
Зараз повістку можуть вручати не тільки представники військкоматів, але й представники військових органів та інших військових формувань і представники місцевого самоврядування. Повістку можуть вручити і на вулиці. Відмова від неї — порушення закону. За ухилення від військової служби у воєнний час передбачено від трьох до п’яти років позбавлення волі.
Ті, хто не підлягають призову, під час мобілізації все одного повинні прийти до центрів комплектування і підтвердити цей факт. Тобто з’явитись у будь-якому разі потрібно.
Як бути вимушеним переселенцям — чи йти у військкомат?
Усі в обов’язковому порядку мають стати на облік у місті, де вони перебувають. Зазвичай це обласна чи районна адміністрація. Після цього чоловіків направляють до центру комплектування.
Чи відправляють одразу на передову?
Ні, до військових частин чи на навчання відправляють не всіх чоловіків. Беруть до уваги досвід, професію, стан здоров’я, сімейні обставини та інше.
Чоловіків без військового досвіду не можуть одразу направити до військової частини. Вони обов’язково мають пройти підготовку, проте через війну — за скороченою програмою. Як заявляла заступниця міністра оборони Ганна Маляр, військово-обліковим спеціальностям вчать від 5 до 15 днів.
Що буде з роботою та зарплатнею, якщо мобілізують?
На час виконання військового обов’язку українцям гарантують збереження місця роботи, посади і середнього заробітку. Це прописано в Кодексі законів про працю (ст. 119) . Це стосується служби і в ЗСУ, і у добровольчих формуваннях територіальних громад. Підприємство на підставі повістки має видати наказ про звільнення працівника від роботи зі збереженням робочого місця, посади та середнього заробітку у зв’язку із призовом на військову службу/вступом до підрозділу тероборони.
Читайте також:
- Виключення з призову до армії: детальний перелік хвороб
- Мобілізація під час навчання: призов та відстрочка студентів
- Можливості відстрочки від мобілізації через інвалідність родичів звузять
- Роботодавці тепер не будуть платити зарплату мобілізованим працівникам
- Обмежено придатний до військової служби: хто може потрапити в цю категорію
Comments are closed.