Нові правила виплати лікарняних у 2023 році: що потрібно знати
Про зміни в оформленні та виплатах лікарняних
Із 2023 року, замість комісії із соцстрахування, саме роботодавець або його представник ухвалюватимуть рішення щодо призначення лікарняних виплат працівникам, які захворіли. Більше деталей про нові правила та процес оформлення виплати лікарняних можна знайти в цьому матеріалі.
Страхові кошти Пенсійного фонду (ПФУ) – це гроші, які збираються із зарплати працівників та сплачуються до спеціального фонду для забезпечення пенсійних виплат на майбутнє. Ці кошти також можуть використовуватися для оплати лікарняних.
Із 2023 року рішення про те, чи призначати допомогу за листками непрацездатності, чи відмовляти в ній, ухвалюватиме саме роботодавець, а не спеціальна комісія із соціального страхування. Це означає, що якщо ви зареєструєте свою хворобу, роботодавець буде відповідальним за визначення того, чи потрібно вам відпочивати від роботи й отримувати допомогу за лікарняними. В такому разі, щоб отримати виплати, вам необхідно буде звернутися до свого роботодавця або до уповноваженої ним особи.
Перші п’ять днів лікарняного оплачує роботодавець, а з шостого дня оплата здійснюється за рахунок страхових коштів, якщо роботодавець (або його представник) ухвалює рішення про виплату лікарняних. У разі лікарняного, спричиненого нещасним випадком на виробництві, оплата із страхових коштів починається з 18-го дня непрацездатності.

Як оформити лікарняний у 2023 році
У разі хвороби ви маєте обов’язково звернутися до лікаря, який створює медичний висновок про тимчасову непрацездатність в електронній системі медичних записів. Цей висновок автоматично надсилається до е-реєстру листків непрацездатності Пенсійного фонду України, де формується е-лікарняний.
Роботодавець заповнює заяву-розрахунок за старою формою, як і раніше, але тепер надсилає її через свій особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
Як самостійно розрахувати суму лікарняних
Сума лікарняних залежить від кількох чинників, як-от: страховий стаж, розрахунковий період для обчислення середньої зарплатні, максимальної та середньоденної суми зарплатні. Спершу варто визначити період, за який будуть виплачуватися кошти:
- ви працювали рік і більше – цей період становить 12 місяців, що передували місяцю початку хвороби;
- ви пропрацювали менше року – нарахування проводяться за кількість повних календарних місяців, протягом яких ви були на роботі;
- ви не маєте й одного календарного місяця роботи – для розрахунку враховується фактичний час роботи до дати початку непрацездатності;
- ви звернулися за лікарняним у свій перший робочий день – нарахування за період не проводяться і сума відповідає розміру одного посадового окладу.
Для розрахунку вартості лікарняних, необхідно помножити кількість днів хвороби на щоденну виплату. Формула нарахувань лікарняних:
середньоденна зарплатня х кількість днів хвороби х коефіцієнт страхового стажу
Коефіцієнти страхового стажу:
- до 3 років – 0,5% коефіцієнта;
- 3-5 років – 0,6% коефіцієнта;
- 5-8 років – 0,7% коефіцієнта;
- незалежно від стажу (для ветеранів війни, членів їхніх сімей, членів сімей загиблих військових, постраждалих під час Революції Гідності) – 1,0% коефіцієнта.
Від 2023 року під час нарахування лікарняних враховуються тільки дні, що зазначені у е-лікарняному. Нарахування суми лікарняних не передбачатиме виплати за дні хвороби, які випадають на:
- відпустки без збереження зарплати;
- відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного чи шестирічного віку;
- період призупинення трудового договору внаслідок російської агресії.
Також виплата не буде нараховуватися, коли працівник доглядає за хронічним хворим у період ремісії, хворою дитиною в період щорічної (основної та додаткової) відпусток, відпустки без збереження зарплати, частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до 3 років, за здоровою дитиною на період карантину та за хворим старшим 14 років при стаціонарному лікуванні.
Втім, якщо хвороба співробітника випадає на період щорічних (основних і додаткових) відпусток, то виплати лікарняних нараховуються.
Корисні покликання
- Приклади розрахунку лікарняних – детальне пояснення щодо розрахунку суми виплат у конкретних ситуаціях;
- Портал електронних послуг ПФУ – вхід до електронної системи Пенсійного фонду України;
- Закон України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування – офіційні зміни щодо лікарняних від 2023 року.
Post a comment
No Comments