Українці можуть укласти договір із сімейним лікарем у будь-якому медичному закладі: державному чи приватному. На прийомі кожен пацієнт має змогу безкоштовно отримати різноманітні базові послуги, від перевірки тиску до виписаних рецептів на бюджетні ліки, за які не доведеться платити. Про найпоширеніші послуги від сімейних лікарів та можливості їх отримання розповідаємо далі.
Безкоштовні медичні послуги в закладах охорони здоров’я
Хто може надавати медичні первинні послуги безкоштовно
Завдяки реформуванню медичної сфери, Національна служба здоров’я (НСЗУ) почала купувати в більшості медзакладів конкретні послуги первинної медичної допомоги. Це дозволило пацієнтам отримувати від сімейних лікарів цілий пакет різноманітних послуг повністю безкоштовно.
Згідно з реформою, будь-який медзаклад (лікар-ФОП, держпідприємства, комунальні некомерційні підприємства, приватні медзаклади), який уклав договір на надання первинної медичної допомоги з НСЗУ, може надавати безкоштовні послуги від сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів.
За цим лінком можете знайти мапу від НСЗУ, яка містить перелік закладів охорони здоров’я, що мають вільних сімейних лікарів.
Як укласти декларацію з сімейним лікарем
Для підписання декларації з сімейним лікарем спершу потрібно його вибрати. Можна скористатися порадами задекларованих знайомих або подзвонити чи піти до найближчого медичного закладу. Як у приватних клініках, так і в державних установах, працюють сімейні лікарі, з якими ще можна заключити декларацію. Кожен такий заклад публікує на своєму сайті списки доступних лікарів.
Укласти декларацію можливо безпосередньо в кабінеті сімейного лікаря. Візьміть із собою паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. Якщо потрібно підписати декларацію для дитини до 14 років – візьміть також свідоцтво про народження дитини.
Сімейний лікар введе ваші дані в електронну систему, після чого вам надійде смс повідомлення. З електронної системи роздруковується декларація з даними. Далі ваш лікар підтверджує декларацію електронним підписом і відправляє в електронну систему.
Для укладення декларації не важливо, де ви проживаєте чи зареєстровані, наприклад: ваш сімейний лікар може працювати в Миколаївській області, де ви заключили декларацію, а потім на постійній основі переїхати до Сум. У такому разі декларація продовжить діяти без жодних проблем.
ВПО в Україні не обов’язково укладати декларацію з лікарем для отримання безкоштовних послуг. У разі необхідності їм створюють тимчасову електронну картку пацієнта.
Безкоштовні медичні послуги від сімейних лікарів
Задекларовані пацієнти від власного сімейного лікаря можуть безкоштовно отримати:
- Медичні обстеження;
- Первинні аналізи;
- Направлення на консультації та обстеження;
- Електронні рецепти;
- Електронний лікарняний;
- Направлення для МСЕК;
- Дорослу та дитячу паліативну допомогу.
Далі розглянемо кожен із цих пунктів детальніше.
1. Медичні обстеження | 2. Первинні аналізи |
вимірювання тиску | загальний аналіз крові |
визначення гостроти зору | загальний аналіз сечі |
проведення швидкого тесту на ковід | вимірювання рівня холестерину |
вимірювання ваги та окружності талії | вимірювання глюкози крові (вміст цукру в крові) |
вимірювання рівня глюкози за допомогою глюкометру |
Усі ці аналізи та обстеження також можна проходити й у приватних клініках. Втім, якщо приватна клініка не має договору про безкоштовні пакети послуг із НСЗУ, у ній вам доведеться платити за кожну консультацію сімейного лікаря, незалежно від того чи є у вас там декларація. Адже в таких клініках жодні безкоштовні пакети послуг не діють.
У тих приватних клініках, які уклали договір із НСЗУ, ви заплатите лише решту суми за послугу, яку не оплатила повністю Національна служба охорони здоров’я.
Якщо у вас укладена декларація в одному з таких закладів – зверніться до вашого сімейного лікаря та попросіть його провести їх.
3. Сімейний лікар виписує направлення на консультації до вузькоспеціалізованих фахівців та на діагностичні обстеження.
Загалом сімейний лікар може виписати е-направлення до вузького спеціаліста на будь-яке обстеження: МРТ, рентгенографія, мамографія, ультразвукова діагностика, гастроскопія тощо, і до нього вписати первинні аналізи (один або кілька). У такому разі пацієнти з е-направленням можуть звернутися в будь-який медзаклад, який має пакет від НСЗУ для необхідних їм діагностичні обстежень, та отримати ці послуги безкоштовно.
Важливо: для отримання безкоштовних вузькоспеціалізованих послуг (МРТ, рентген тощо) варто дочекатися електронного направлення та qr-коду від сімейного лікаря. Якщо ви пройдете ці послуги без направлення від сімейного лікаря, за них доведеться платити.
За послуги не потрібно платити лише в тому закладі, який уклав договір про безкоштовні пакети послуг із НСЗУ. Проте серед доступних 39 пакетів послуг, медичні заклади можуть укласти як 1 пакет (наприклад, на безкоштовні мамографічні обстеження, які сплачуватиме НСЗУ), так і 18 пакетів чи навіть більше.
До прикладу, жінка після 40 років обов’язково має проходити обстеження на мамографію один раз на два роки, тож сімейний лікар виписує їй е-направлення на цю процедуру. З ним вона звертається в заклад, де мамографічне обстеження є в пакеті послуг. Після звернення їй проведуть цю процедуру безкоштовно.
Для того, щоб знайти заклад із потрібною вам безкоштовною послугою, найкраще звернутися до свого сімейного лікаря, який виписуватиме вам направлення. Кожен лікар отримує чітку й оперативну інформацію про всі зміни медичних закладів свого міста.
Здебільшого такий процес буде значно довший, ніж у приватній клініці, адже доведеться чекати своєї черги на процедуру.
4. Електронні рецепти на медикаменти за програмою Доступні ліки. Усі е-рецепти дійсні протягом 30 днів, а е-направлення – один рік. Мапу аптек-учасниць програми відшкодування ліків можете знайти за цим лінком.
5. Відкритий листок непрацездатності від сімейного лікаря (е-лікарняний). Також сімейний лікар може продовжити лікарняний, який видали в лікарні (наприклад, якщо людина після операції повертається додому, але за станом здоров’я ще не може виходити на роботу).
Крім цього, якщо людина виїхала за кордон та захворіла, а її сімейний лікар знаходиться в Україні – їй можуть оформити е-лікарняний через будь-який доступний засіб зв’язку. Фактично, електронний лікарняний можуть виписати просто під час спілкування у Viber чи телефонного дзвінка.
6. Направлення для проходження медико-соціальної експертизи (МСЕК). Експертиза визначає відсоток втрати працездатності, встановлює групу інвалідності та визначає потребу у протезуванні. Про те, які документи необхідні для проходження МСЕК читайте тут.
7. Надання окремих послуг паліативної допомоги дорослим та дітям, що містить:
- регулярну оцінку стану важкохворих пацієнтів;
- оцінку ступеня болю та лікування больового синдрому;
- виписка рецептів для лікування больового синдрому, зокрема із сильними опіоїдами;
- призначення лікування для подолання супутніх симптомів (закрепи, нудота, задуха тощо);
- консультування та навчання осіб, які здійснюють догляд за пацієнтами;
- комунікацію з іншими установами для забезпечення медичних, психологічних, соціальних та інших потреб пацієнтів.
Втім, сімейний лікар має право надати лише вищевказані послуги. Для отримання повноцінної паліативної допомоги зверніться до сімейного лікаря та скажіть, що хочете, щоб до вас або ваших родичів приїхав лікар мобільної паліативної допомоги. Сімейний лікар надасть електронне направлення на нестаціонарну допомогу та скерує вас на найближчу мобільну службу.
Повний перелік безкоштовних послуг від сімейних лікарів можна переглянути за цим лінком.
Читайте також: