fbpx
КОШТ

Безкоштовні медичні послуги в закладах охорони здоров’я

За програмою медичних гарантій українці мають право отримати найважливіші медичні послуги безкоштовно. У цьому тексті розповідаємо про безкоштовні медичні послуги спеціалізованої меддопомоги (вторинної ланки), які можна отримати безоплатно у 2023 році: огляд у вузькоспеціалізованих лікарів, проведення хірургічних операцій, ведення онкології, тестування на ВІЛ та лікування наркозалежності. 

Про первинні медичні послуги, за які ви можете не сплачувати гроші, читайте в нашому матеріалі за покликанням нижче.


Безкоштовні медичні послуги від сімейних лікарів 


Станом на 2023 рік є 39 пакетів безкоштовних послуг, які медичні заклади можуть укласти. Зокрема, в них йдеться про:

Увесь перелік пакетів безплатних послуг шукайте за цим лінком

Окремо варто виділити пакети про безкоштовні обстеження у вузькоспеціалізованих лікарів та проведення БУДЬ-ЯКИХ хірургічних операцій дорослим та дітям. 

Прийом та допомога від вузькоспеціалізованих лікарів

У закладі охорони здоров’я, який має пакет медпослуг про стаціонарну допомогу, є безоплатні обстеження та дослідження від вузьких лікарів. 

Дізнатися, які заклади можуть безкоштовно провести обстеження від вузьких спеціалістів, можна безпосередньо у свого сімейного лікаря. Зазвичай, він відразу радить найближчі медичні заклади, де є можливість отримати послуги. Єдиних таблиці чи списку, в яких можна перевірити медзаклади та їхні безкоштовні послуги, поки що немає. 

Послуги, які можна отримати без необхідності платити за це: 

  • первинний огляд дорослих та дітей (від гінекологів, терапевтів, алергологів, гематологів, гастроентерологів, інфекціоністів, нейрохірургів, неврологів, отоларингологів, хірургів тощо);
  • лабораторні дослідження (аналізи крові, сечі та калу, дослідження спинномозкової рідини, на сифіліс, гепатити, SARS-CoV-2, грип тощо);
  • інструментальні обстеження (ЕКГ, ультразвук, ендоскопія, рентген, томографія, томографія тощо). 

Для того, щоб мати змогу прийти на безкоштовний лікарський огляд, необхідно виконати декілька практичних кроків.

  1. Звернутися до свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта. Першим кроком є звернення до свого сімейного лікаря для отримання електронного направлення на прийом до вузькоспеціалізованого лікаря.
  2. Отримати е-направлення. Якщо вам потрібне електронне направлення, зверніться до свого сімейного лікаря для отримання цього документу. Вам можуть поставити певні запитання та здійснити обстеження, щоб визначити потребу у спеціалізованій медичній допомозі.
  3. Записатися на прийом. Після отримання е-направлення, варто зв’язатися із закладом охорони здоров’я, який надає спеціалізовану допомогу, для запису на прийом. Ви можете зробити це через інтернет, за допомогою дзвінка або особисто.
  4. Прийти на прийом в зазначений час і дату. В день прийому потрібно прибути до медичного закладу у вказаний час. Із собою потрібно мати лише електронне направлення.

Важливо: для отримання безкоштовних вузькоспеціалізованих послуг (МРТ, рентген тощо) варто дочекатися електронного направлення та qr-коду від сімейного лікаря. Якщо ви пройдете ці послуги без е-направлення, за них доведеться платити.

Є випадки, коли до вузьких фахівців можна звернутися напряму, без оплати за такий візит.

Направлення не потрібне у разі звернення до:

  1. гінеколога, зокрема дитячого;
  2. психіатра;
  3. нарколога;
  4. стоматолога;
  5. фтизіатра (лікує туберкульоз);
  6. педіатра;
  7. лікаря, у якого ви перебуваєте під наглядом із хронічними захворюваннями.
  • Список усіх вузькоспеціалізованих лікарів, у яких можна проконсультуватися безкоштовно – тут.

Хірургічні операції дітям та дорослим

Якщо пацієнту/пацієнтці необхідне хірургічне втручання – воно також безоплатне і покривається спеціальним пакетом (знайти можете тут). Безоплатна допомога містить анестезію, всі витратні матеріали, за необхідності – процедурну седацію (знеболення), інтенсивну чи медикаментозну терапію тощо.

Пацієнти з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями також мають право на лікування методом еферентної терапії (очищення організму від токсинів) або із застосуванням аферезу клітин крові, трансфузійну підтримку, інтенсивну терапію, кисневу підтримку і знеболення.

Також, безоплатними є:

  • лабораторні обстеження (аналізи крові);
  • інструментальні обстеження (ЕКГ, ультразвук, ендоскопія, рентген тощо);
  • передопераційний огляд пацієнта/пацієнтки анестезіологом (дорослим або дитячим);
  • післяопераційний моніторинг та подальша терапія (надання ліків із Нацпереліку, мапа аптек, які надають ліки з відшкодування – тут);
  • післяопераційна реабілітація.

Головна вимога для отримання цих послуг – направлення на хірургічну операцію від лікаря. У ньому має бути прописано детальний опис стану здоров’я пацієнта/пацієнтки, необхідність проведення операції, а також відповідні клінічні висновки.

Проте, варто зазначити, що через високе навантаження на медичну систему можуть бути певні терміни очікування на проведення лікування (здебільшого, близько кількох місяців).

  • Повний перелік безплатних послуг під час хірургічного лікування – тут.

Нижче розглянемо ще кілька найпоширеніших пакетів послуг: ведення онкології, тестування на ВІЛ та лікування наркозалежності. 

Лікування онкології: хімієтерапія, радіотерапія, операції

За умови направлення особистого лікаря або переведення з іншого закладу охорони здоров’я, пацієнти з підтвердженим онкологічним діагнозом мають право на безкоштовне лікування в амбулаторних або стаціонарних умовах. Хімієтерапевтичне лікування є безкоштовним незалежно від того, буде воно проведене в амбулаторних чи в стаціонарних умовах.  

Безоплатний перелік медпослуг для дітей та дорослих з онкологією містить: 

  • лабораторні та інструментальні дослідження в амбулаторних і стаціонарних умовах (МРТ, КТ, УЗД, рентген-дослідження, ендоскопічні дослідження, сцинтиграфія);
  • забезпечення лікарськими засобами, які МОЗ закуповує централізовано, та ліками, закупленими коштами інших програм центрального та місцевого бюджетів, а також ліками з Нацпереліку;
  • інтенсивна терапія, киснева підтримка, знеболення на всіх етапах;
  • реабілітації під час лікування;
  • харчування в стаціонарних умовах та ін.

Для отримання безоплатного лікування онкологічного захворювання в амбулаторних або стаціонарних умовах в Україні, варто дотримуватися наступних інструкцій та порад:

Насамперед потрібне направлення особистого лікаря або документ про переведення з іншого медзакладу. Якщо у пацієнта/пацієнтки є встановлений діагноз, до свого особистого лікаря він звертається без направлення. 

Пацієнт/пацієнтка має право обирати заклад, де отримуватиме послуги, незалежно від місця реєстрації чи фактичного перебування. Після – прийти на прийом до лікаря, який підготує план лікування, зокрема, проведення хімієтерапії, радіаційну терапію та інші методи лікування.

Знайти заклад для лікування можна, зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ: 16-77.

  • Повний перелік послуг для пацієнтів з онкологією – тут.

Тестування, лікування та супровід осіб із ВІЛ 

Пройти безкоштовне тестування на вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) можна в державних медичних закладах, які спеціалізуються на інфекційних хворобах.

Для цього вам потрібно виконати наступні кроки:

  1. Звернутися до державного медичного закладу. Зверніться до будь-якого державного медзакладу, який спеціалізується на інфекційних хворобах.
  2. Пройти консультацію. Після звернення до медичного закладу, вам буде надана консультація лікаря. Лікар пояснить, як виконуються тестування на ВІЛ, а також відповість на всі ваші питання щодо процедури та результатів тестування.
  3. Пройти тестування. Після консультації лікар направить вас на тестування. Тест на ВІЛ здійснюється шляхом забору крові. Результати тестування, зазвичай, будуть готові протягом кількох днів.
  4. Отримати результати. Після тестування вам потрібно буде знову звернутися до медичного закладу, де вам будуть надані результати тестування.

У деяких медичних закладах тестування на ВІЛ може бути проведено анонімно.

  • Пакет послуг, який визначає безплатну діагностику та лікування ВІЛ – тут 

Лікування наркозалежності внаслідок вживання опіоїдів (морфін, героїн, кодеїн) препаратами ЗПТ

Лікують наркозалежність амбулаторно (без госпіталізації) та/або за місцем перебування пацієнта/пацієнтки.

Першим кроком до отримання безкоштовного лікування є звернення до закладу охорони здоров’я з психіатричним профілем, який надає послуги з лікування наркозалежності.

Для отримання лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) необхідно зареєструватися на прийом до нарколога.  Зазвичай, на прийом можна записатися через електронну реєстрацію на офіційному сайті медичного закладу або за телефоном. Для запису може знадобитися паспорт.

Після звернення до наркологічного закладу, вам необхідно буде пройти обстеження та консультацію з наркологом, який призначить ЗПТ, якщо це буде необхідно.

Після проходження діагностики, лікар може призначити пацієнту/пацієнтці курс лікування. Переважно, це містить як медикаментозну терапію, так і психологічну підтримку та реабілітаційні процедури.

Важливо: наявність електронного рецепта від нарколога є обов’язковою умовою для отримання препаратів ЗПТ безоплатно У разі відсутності е-рецепта необхідно його отримати в наркологічному закладі. Препарати ЗПТ можна отримати в аптеці, для цього необхідно пред’явити електронний рецепт, виданий наркологом, аптекар зможе виписати необхідні ліки.

  • Повний перелік лікування наркозалежних осіб препаратами ЗПТ – тут

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Читайте також:

Поділитися новиною: