З початком повномасштабного вторгнення фінансова система України зазнала змін. Національний банк запровадив низку заборон та лімітів на фінансові операції. Зокрема, було заборонено SWIFT-перекази за кордон, був “заморожений” фондовий ринок України, купівля активів через українських брокерів тощо. Винятком були й залишаються державні облігації, які стали доступними для покупки у більшості банків та через Дію.
Загалом, державні облігації – приваблива альтернатива банківським депозитам, корпоративним облігаціям та “збереженням під матрацом”. Зокрема через великий вибір паперів, відсутність податків, високу ліквідність та 100% гарантії держави – це лише деякі з переваг ОВДП. Більше про те, в які облігації краще інвестувати в умовах війни, за посиланням нижче.
Максимальна вигода від ОВДП: у якій валюті купувати облігації
Таким чином навіть в умовах обмежень українці мають достатньо легальних можливостей для інвестування. Далі розглянемо детальніше актуальні інвестиційні умови.
Ліміти на переказ валюти та зняття готівки
Не зважаючи на заборони, НБУ впровадив ряд валютних пом’якшень протягом останніх двох років. Зокрема, з 1 грудня 2023 р. НБУ дозволив громадянам купувати готівкову валюту в касах банків та в небанківських установах без обмежень щодо суми.
Крім того, українці можуть купувати валюту онлайн щомісяця до 50000 грн (в еквіваленті) в кожному банку. А також ー в межах 200000 грн (в еквіваленті) на місяць з подальшим розміщенням на 3-місячний депозит.
Для зняття готівки з картки діють наступні ліміти.
З гривневого рахунку можна знімати:
- в Україні ー в межах 100000 грн щоденно;
- за кордоном ー в еквіваленті 12500 грн щотижня.
З валютного рахунку можна знімати готівку:
- в Україні ー в еквіваленті 100000 грн на день;
- за кордоном ー в еквіваленті 100000 грн на день.
Витрати на покупки онлайн та офлайн за кордоном із гривневої карти ー не більше 100000 грн на місяць.
SWIFT-перекази доступні для:
- оплати за навчання (рахунок закладу освіти);
- оплати за лікування (рахунок медичного закладу іншої країни).
Доступні способи переказу коштів за кордон
Сьогодні інвесторам в Україні доводиться адаптуватися до нових реалій, оскільки традиційні способи переказу коштів за кордон стали менш доступними. Раніше найзручнішим способом переказу коштів за кордон був Swift-переказ, адже деякі брокери дозволяли надсилати з української банківської картки напряму на іноземний брокерський рахунок.
Однак наразі переказ коштів за кордон можливий лише з валютних рахунків, а максимальна сума для Р2Р переказів (з картки на картку іноземного банку) обмежена еквівалентом 100000 грн на місяць для одного банку.
Для поповнення брокерського рахунку українським інвесторам потрібна закордонна платіжна система-посередник. Найбільш популярними серед них є Wise, Revolut, Genome, TransferGo та Zen. Однак наразі не всі системи відкривають рахунки новим користувачам в Україні (наприклад, Revolut). Проте, якщо у вас вже є рахунок в одній з цих систем, ви можете використовувати його для переказу коштів.
Досі доступна реєстрація в Genome, TransferGo та Zen. Також можливий переказ коштів трансфером на рахунок брокера через Wise. Комісії за перекази становлять в середньому від кількох центів до 4%, залежно від банку-відправника та платіжної системи-отримувача.
Підібрати найбільш вигідний спосіб переказу стосовно комісій, обсягів платежу і зручності, можна за допомогою сервісу iPlan Talks ー Платіжні системи. У фільтрі є можливість встановити бажані параметри щодо банків, платіжок, методів переказу, валюти тощо.
Як інвестувати українцям в умовах війни?
Попри поточні валютні обмеження Нацбанку, українці мають чимало можливостей для інвестування як в межах країни, так і закордоном. Проте вибір інвестиції й способу переказу коштів має бути вже другим етапом.
Перше, з чого варто почати, ー це складання фінансового плану. Визначте свої цілі, їхню вартість та терміни досягнення. Окресліть бюджет, розподіливши кошти на кожну мету, яку ви хочете досягти. Після цього виберіть найбільш вдалі інвестиційні інструменти під кожну мету, відповідно до терміну і ризику.
Фінансовий план допоможе вам систематизувати свої дії, зосередитися на результаті та зменшити стрес від постійного ухвалення рішень “куди інвестувати гроші і як це робити”. Чітко визначені цілі дозволять вам легше адаптуватися до нових економічних змін. Скласти фінансовий план можна самостійно або ж скористатися допомогою фінансового радника.
Читайте також: