fbpx
КОШТ

Мобілізований і контрактник: різниця в умовах служби, оплаті та відпустках 

Перебувати на службі у Збройних Силах України можна за контрактом або за мобілізацією. Різницю між цими двома видами служби пояснюємо далі.

Служба за контрактом

Контракт – це добровільна письмова угода між громадянином та державою від імені Міноборони. Документ встановлює правові відносини між ними на час військової служби.

Підписати контракт можуть особи віком від 18 до 60 років, які стоять на військовому обліку, придатні за станом здоров’я та мають базову загальну середню освіту. Також долучитися можуть іноземці та жінки, які не стоять на обліку, і військові, яких звільнили зі служби через поранення.

Рядовий склад може укласти контракт до 3 років, сержантський і старшинський – від 3 до 5 років. Однак під час проведення мобілізації контракт не розривається, а автоматично продовжується до кінця воєнного стану, оголошення демобілізації або інших обставин звільнення.

Винятком є особи віком від 18 до 25 років: під час воєнного стану термін контрактної служби для них становить 1 рік.

Однією з основних відмінностей служби за контрактом від мобілізації є можливість обрати підрозділ і спеціальність. Однак це не вдасться зробити, якщо бажаний підрозділ повністю укомплектований.

Як укласти контракт із ЗСУ

Для укладання контракту можна піти до територіального центру комплектування (ТЦК) або напряму звернутися до військового підрозділу. Також можна скористатися платформами з військовими вакансіями, наприклад LobbyX, Work.ua або на сайті рекрутингу від Міноборони.

Перед укладанням контракту людині потрібно пройти професійно-психологічний відбір, перевірку та випробування. Військовозобов’язаного перевірятимуть на рівень фізичної підготовки, мотивацію до служби, психологічну стійкість.

Випробування не поширюються на курсантів військових вишів, військових, які проходили службу понад 6 місяців, і військовослужбовців Служби безпеки, зовнішньої розвідки, Управління державної охорони.

Служба за призовом

Загальна мобілізація – це механізм поповнення лав ЗСУ під час воєнного стану. Призивати можуть усіх, хто стоїть на військовому обліку та не має медичних обмежень.

Згідно з новим законом про мобілізацію підпадають під неї усі військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років, які придатні до служби за станом здоров’я. До 25 років чоловіків можуть мобілізувати лише за їхньою згодою.

Мобілізованих відправляють на службу у ті військові частини, які потребують комплектування або доукомплектування. Тобто обрати бажаний підрозділ складно.

Служба мобілізованих триватиме до кінця воєнного стану, до оголошення демобілізації або інших підстав до звільнення.

Серед жінок віком від 18 до 60 років до мобілізації підлягають лише ті, хто має медичну або фармацевтичну спеціальність та перебуває на військовому обліку.

Як відбувається призов мобілізованих

Військовозобов’язаному вручають повістку до ТЦК для уточнення даних, після цього – повістка на ВЛК для визначення придатності. У разі відсутності підстав для відстрочки особу відправляють до місця проходження служби.

І мобілізовані, і контрактини можуть брати участь у бойових діях, займати керівні посади та отримувати військові звання та грошове забезпечення.

Умови звільнення зі служби для мобілізованих і контрактників

Військові, яких призвали до служби під час мобілізації, та військові-контрактники можуть звільнитися зі служби у таких випадках:

  • за станом здоров’я (на підставі висновку ВЛК про “непридатність” або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
  • через сімейні обставини (наприклад, у разі догляду за дитиною, дружино/чоловіком або батьками з інвалідністю І або II групи, чи самостійного виховання неповнолітньої дитини – повний перелік);
  • якщо призначили покарання у вигляді позбавлення волі;
  • якщо позбавили громадянства України;
  • після звільнення з полону;
  • якщо військового призначили на посаду судді, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.
  • за віком, якщо виповнилося 60 років;
  • якщо отримали інвалідність.

Виплати для мобілізованих та контрактників

На грошове забезпечення не впливає форма служби – за контрактом чи за призовом. Розмір виплати встановлюють відповідно до посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби.

Виняток – одноразова виплата за укладання першого контракту із ЗСУ. За перший контракт військові рядового складу отримують 24224 грн, сержантського і старшинського складу – 27252 грн, офіцерського – 30280 грн.

Додаткові виплати у розмірі 100 тисяч грн на місяць отримують військовослужбовці, які беруть участь в активних бойових діях.

Окрім цієї суми, військові, які беруть участь у бойових діях, отримуватимуть грошову винагороду в розмірі 70000 гривень за кожні 30 днів служби. Військовослужбовці, які виконують завдання у складі військового органу управління, отримуватимуть 50000 грн.

Орієнтовне грошове забезпечення військовослужбовцям за основними видами виплат можна розрахувати в офіційному калькуляторі від Міністерства оборони. Розрахувати забезпечення можна як для контрактної служби, так і при мобілізації.

Відпустки

І контрактникам, і мобілізованих надають однаковий термін відпустки. Під час дії воєнного стану військовослужбовці з вислугою до 10 років мають право на 30 днів щорічної оплачуваної відпустки й на відпустку за сімейними обставинами до 10 календарних днів.

Жінки-військовослужбовиці додатково можуть отримати відпустку у зв’язку з вагітністю, пологами та для догляду за дитиною до виповнення 3 років.

Читай про курс, кешбек, важливі правила у Telegram
Підписатися


Читайте також:

Поділитися новиною: