Перебувати на службі у Збройних Силах України можна за контрактом або за мобілізацією (детальніше про різницю цих видів служби).
Мобілізація – це механізм поповнення лав ЗСУ під час воєнного стану. Підпадають під неї усі військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років, які придатні до служби за станом здоров’я. До 25 років чоловіків можуть мобілізувати лише за їхньою згодою.
Мобілізувати військовозобов’язаного може будь-який ТЦК – без прив’язки до обліку та місця проживання.
Як відбувається процес мобілізації
Призов має складатися із 7 етапів:
- Оповіщення військовозобов’язаного про необхідність з’явитися до ТЦК;
- Прибуття військовозобов’язаного до ТЦК. Якщо є необхідність і цього раніше не робили, відбувається уточнення персональних даних, внесення змін у військово-облікові документи й занесення цієї інформації в єдиний державний реєстр;
- Проходження медичного огляду, тобто ВЛК;
- Перевірка наявності підстав надання відстрочки;
- Документальне оформлення призову, тобто видача відповідних розпорядчих актів;
- Відправлення на базову військову підготовку на 1 місяць (якщо немає бойового досвіду і досвіду служби в ЗСУ);
- Відправлення до місця проходження військової служби.
Як обирають, на якій посаді служитиме людина
У разі наявності військово-облікової спеціальності людина служитиме за нею. Однак військовозобов’язаного також можуть перекваліфікувати та призначити на посаду відповідно до потреб війська.
Якщо військово-облікової спеціальності немає – мобілізованого відправляють на навчання за конкретною спеціальністю. Вона залежить від того, які спеціальності є у війську в дефіциті та якими навичками володіє людина.
Детальніше про те, які речі потрібні мобілізованим для навчального центру.
Що робити, якщо не відправили на навчання
Якщо мобілізованого одразу відправляють на службу, необхідно написати відповідний рапорт до командира військової частини. Після цього людину мають відправити до навчального центру.
Якщо рапорт не подіяв, потрібно звернутися на гарячу лінію Міністерства оборони: 0800500410, 0800500442 чи 0444544499 або до особистого адвоката.
Як відбувається відправлення на службу
Людину направляють у збірний пункт. Після накопичення достатньої кількості мобілізованих відбувається відправлення до військової частини.
У разі неявки на відправлення до військової частини військовозобов’язаний понесе кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.
Законними причинами неявки можуть бути:
- хвороба (підтверджена довідкою);
- смерть рідних (підтверджена документами);
- стихійне лихо.
У таких випадках протягом 3 днів потрібно повідомити про ці обставини начальника ТЦК. Після зникнення цих обставин з’явитись до ТЦК потрібно протягом 7 днів.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: