Для започаткування мікро- або малого бізнесу, розвитку підприємництва та навчання можна спробувати податися на програму грантів “єРобота”. Практично будь-яка людина з бізнес-планом має змогу подати заявку на грант на власну справу. У цьому матеріалі надаємо покрокову інструкцію для подання заявок.
Хто може отримати. Для подання заявки на участь потрібно мати бізнес-план і не працювати на інших підприємствах або вести сторонній бізнес.
Кожен, хто цілеспрямовано хоче відкрити власну справу, може претендувати на грант від держави. Головне, щоб підприємство було зареєстроване або перенесене на підконтрольну територію України, де не проводяться бойові дії.
Розмір гранту. Сума залежить від кількості створених робочих місць/прийняття працівників або залучення до роботи сімейного фермерського господарства (ФГ) додаткових членів.
- Від 50 до 150 тис. грн – мінімум одне робоче місце або залучивши додаткового члена сімейного ФГ.
- До 250 тис. грн – мінімум два робочі місця або нових членів ФГ.
Відтак, держава готова видати близько 2 тис. грантів на власну справу до кінця 2023 року.
Читай ключове для підприємців у Telegram: податки, гранти, сервіси
Підписатися
Умови гранту. Обов’язкова безперервна діяльність бізнесу та сплата податків впродовж щонайменше 3 років із моменту отримання грошової виплати від Мінекономіки. Недотримання цієї умови призведе до фактичного порушення умов договору з державою.
Переможець одноразово отримає грант, але не готівкою, а на окремий банківський рахунок. Завдяки цьому можна буде купити обладнання, сировину, матеріали, закупити інструменти та частково оплатити оренду безпосередньо з рахунку.
Нецільове використання коштів, тобто витрати не на власний бізнес-план, неможливе, оскільки банк, який видає грант, (за умовами це АТ “Ощадбанк”) буде контролювати відповідність платежів. Використати отримані гроші підприємець має протягом 6 місяців від дня отримання.
Якщо суми виявиться недостатньо, переможець конкурсу зможе отримати спрощений кредит у тому ж Ощадбанку за програмою “5-7-9” розміром до 2,5 млн грн. Ці гроші уряд закликає витратити на будівництво чи реконструкцію приміщень, придбання додаткового обладнання та/або фінансування оборотного капіталу.
Крім використання коштів, протягом пів року з дати отримання гранту, переможець має створити обов’язкові робочі місця щонайменше на 2 роки (для 50-150 тис. – одне робоче місце, для 250 тис. грн – мінімум два). Якщо цього пункту буде не дотримано підприємець зобов’язаний повернути різницю між використаними коштами, сплаченими податками та зборами.
Як отримати. У програми є два можливі шляхи реєстрації: онлайн та офлайн. Отримати послугу онлайн можна через портал Дія: нині подати заявку можливо лише через вебсторінку сервісу, тож для початку доведеться авторизуватися там. Для верифікації потрібно підтвердити свою особу через BankId або одним із трьох інших способів: Дія.Підпис чи електронний цифровий підпис.
Наступним кроком для подання заявки буде заповнення невеликої анкети, у якій потрібно вказати поточне місце проживання, особисті дані, місце провадження діяльності, дані про членів сім’ї, рахунки в банках, активи та використання гранту.
Особливу увагу варто звернути на пункт “використання гранту”. У ньому необхідно ретельно розписати свій бізнес-план, відповідаючи на такі запитання:
- Про суму запиту.
- Кількість працівників, яких підприємець планує найняти.
- Номер КВЕДУ (класифікаційні види економічної діяльності).
- Щомісячного планового виторгу.
- Відсоток очікуваної рентабельності.
- Участь власними коштами (обов’язкова умова гранту).
- Збитки, яких підприємець зазнав у зв’язку із веденням бойових дій.
- Вплив від отриманої допомоги на свій бізнес.
- Плани на використання гранту.
- Документ бізнес-плану форматом Excel (приклад та необхідну форму Дія надає).
Після заповнення заявки всім учасникам залишиться лише отримати відповідь від Державної служби зайнятості, яка ухвалює рішення про надання гранту. У разі схвалення бізнес-проєкту, підприємець має відкрити рахунок у банку протягом 15 робочих днів із дня отримання рішення. А потім чекати зарахування коштів. Згідно із Постановою про надання грантів бізнесу це не має перевищувати 10 робочих днів. Фінал – виконання умов гранту й гарантована допомога держави.
Важливо: Підприємці, які не мають можливості зареєструватися віддалено, можуть подати заявку у будь-якому відділенні Ощадбанку. Працівники банку нададуть детальну консультацію та допоможуть заповнити анкету.
- Найближчі до вас відділення можете переглянути за цим покликанням.
Строки подання заявок. Як і в кожному конкурсі, у державних грантів є терміни подання бізнес-планів на розгляд. Крайній кінцевий строк подання заяв у 2023 році зазначений у таблиці.
Етап конкурсу | Початок приймання заяв | Кінцевий строк подання заяв | Граничний строк опрацювання заяв |
12. | 23.10.2023 | 19.11.2023 | 08.12.2023 |
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: