Перебої з енергопостачанням турбуватимуть українців щонайменше кілька років. Зрозуміло, що найпростішим варіантом буде купити павербанк чи зарядну станцію. Втім, якщо йдеться про великий будинок чи багато приладів, – то таки варто задуматися про придбання генератора.
Розберемося, які електрогенератори найекономніші, скільки потужності потрібно для різних цілей і на що варто звертати увагу під час вибору.
Для початку відзначимо, що купівля такого пристрою – недешеве задоволення: користування генератором обійдеться у 13-19 грн/кВт (живлення середнього будинку протягом години коштуватиме орієнтовно 65-95 грн). Це значно вище за нинішній тариф на електроенергію, який з 1 червня становить 4,32 грн/кВт.
Перед покупкою потрібно вирахувати потрібну потужність: для цього варто обчислити потужність усіх електроприладів у будинку (цей показник завжди вказаний на побутовій техніці) – і підсумувати. До отриманої цифри потрібно додати близько 20% про запас, щоб генератор працював без перевантаження.
Якщо грубо узагальнити: 3 кВт достатньо для базових потреб невеликого будинку (освітлення, холодильник, комп’ютер); 5 кВт – у разі використання багатьох електроприладів; від 7 кВт – для постійної роботи електричного опалення, насоса та бойлера.
Для легшого розрахунку потрібної потужності можна скористатися калькулятором від українського розробника.
Зверніть увагу, що продавці генераторів можуть вказувати одразу два параметри потужності: номінальну і максимальну. Номінальна – це реальна (робоча) потужність, у межах якої генератор може працювати довго. А максимальна – це та, на яку генератор може виходити на короткий час (від кількох секунд до пів години) у разі перенавантаження, після чого відключається.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Важливі характеристики електрогенераторів
Нині розробники пропонують десятки різних моделей генераторів, які відрізняються за ключовими параметрами. Розглянемо кілька основних характеристик, на які варто зважати під час покупки.
Система пуску
Від неї залежить зручність використання генератора. Бувають три типи:
- генератор з ручним запуском (найпростіший і найдоступніший варіант: для запуску двигуна достатньо потягнути за тросик);
- генератор з електростартером (двигун запускається поворотом ключа в замку запалювання. Розряд струму, який використовується для запуску в цій моделі, дозволяє увімкнути генератор навіть у морози);
- генератор з автозапуском (найдорожчий варіант: двигун запускається автоматично без залучення людини. Найкраще підходить для магазинів з холодильниками та морозильними камерами).
Функція AVR
AVR – це стабілізатор напруги, який запобігає відхиленням та стрибкам і забезпечує якість мережі. Ця функція потрібна для тих, кому важлива безперебійність живлення.
Тип альтернатора
Альтернатор – це компонент генератора, який безпосередньо виробляє електрику. Існують два типи: синхронний (найпоширеніший) та асинхронний. Синхронний альтернатор на практиці забезпечує стабільнішу напругу (функція AVR працює лише в ньому). Асинхронний має простішу будову, що робить його менш надійним і витривалим, але дешевшим.
Кількість фаз
Генератори бувають однофазні та трифазні. Для більшості будинків і дач достатньо однофазного генератора, який живить звичайну побутову техніку (220 В). Трифазні генератори, хоч і значно дорожчі, підходять для ситуацій, що вимагають високої потужності або надійного безперервного живлення, забезпечуючи напругу як 220 В, так і 380 В.
Конструкція
Хоч зовні всі генератори приблизно однакові, за конструкцією вони бувають двох видів:
- відкритого типу (мають хорошу стійкість, швидко охолоджуються та здатні працювати довгий час);
- закритого типу (добре захищені від пошкоджень, витримують низькі температури, але швидше перегріваються і потребують перерв у роботі).
Габарити
Розмір і вага генератора впливає на тип установки моделі й те, чи можна її переміщувати. Бувають такі типи:
- портативні переносні мінігенератори (компактні у розмірах та легкі за вагою, що дозволяє переносити їх або брати із собою);
- пересувні генератори на колесах (мають колеса, які дозволяють переміщувати їх по периметру об’єкта);
- стаціонарні генератори (великі та важкі моделі, які зазвичай встановлюють в одному місці і більше не переміщують).
Об’єм паливного бака
Від цього залежить тривалість роботи генератора. Якщо у бензинових і дизельних моделях паливо можна періодично доливати, то в комбінованих потрібно повністю зупинити генератор, щоб під’єднати новий балон.
Типи електрогенераторів
Існує кілька видів електрогенераторів: бензиновий, дизельний, інверторний та комбінований (ще є зварювальний, але він призначений лише для живлення зварювального апарата). Кожен має свої переваги та недоліки й дещо відрізняється за цінами. Далі детальніше розглянемо всі основні варіанти.
Бензиновий
Бензиновий генератор використовують як резервне джерело живлення під час тимчасових відключень – він не здатен працювати безперервно цілий день і дорогий у користуванні через високі ціни на бензин.
На ньому найчастіше зупиняються, коли обирають генератор для приватного будинку і дачі. Також підходить для магазинів, офісів і підприємств.
Переваги:
- відносно недорогий для купівлі;
- легкий за вагою і компактний у розмірах;
- можна запускати навіть за низьких температур (до -20°C);
- не надто шумний (до 70 дБ у захисному корпусі – це як пральна машинка під час роботи);
Недоліки:
- дорогий у користуванні (бензин нині недешевий);
- потрібно робити перерви після 5-8 годин роботи;
- недовговічний (ресурс мотора – не більш як 4000 годин);
- виділяє токсичні продукти згоряння (слід провітрювати приміщення).
Дизельний
Оптимальний для експлуатації протягом цілого року. Найчастіше його використовують на виробництвах, оскільки дизельний генератор краще пристосований до безперервної роботи.
Завдяки високій потужності до нього можна під’єднувати більше побутової техніки. Висока ціна компенсується коштом дешевшого користування (ціна на дизель менша, ніж на бензин) та багаторічної експлуатації.
Переваги:
- потужний;
- витрачає на 20-30% менше палива, ніж бензинові аналоги;
- може довго працювати без перерв;
- довговічний (до 40 тисяч годин).
Недоліки:
- шумний (до 100 дБ), але модель із кожухом може розв’язати цю проблему;
- дорогий (ціна на 20-40% вища, ніж у бензинових аналогів).
Інверторний
Найкраще підходить для живлення комп’ютерної техніки та медичного обладнання, оскільки видає максимально якісний струм зі стабільною частотою і напругою. Здебільшого купують для офісів і лікарень.
Водночас інверторний генератор вважається єдиним можливим варіантом для квартири, оскільки його можна поставити на балконі (відведення газів робиться через патрубок). Також підходить для туризму: наприклад, можна взяти з собою на пікнік.
Переваги:
- витрачає на 40% менше палива, ніж аналоги;
- легкий за вагою і компактний у розмірах;
- безшумний;
- виділяє мінімальну кількість шкідливих вихлопів;
- корпус зазвичай захищений від вологи та пилу.
Недоліки:
- дорогий (ціна у 2-2,5 раза вища, ніж у бензинового аналога).
- невелика вихідна потужність (у порівнянні з бензиновими).
Комбінований
Вважається найекономнішим рішенням. Комбінований генератор почергово працює на газі та бензині. Шляхом використання різних видів палива можна самостійно регулювати кінцеву вартість 1 КВт електроенергії.
Переваги
- економний у вартості палива та обсягах його споживання;
- дає високу якість струму на будь-якому паливі;
- здатен працювати до 20 годин на одному балоні.
Недоліки
- підходить тільки як резервне джерело електроенергії.
Отже, вибір типу генератора залежить від бюджету та умов використання. Бензинові моделі є найдешевшими, але підходять тільки як резервне джерело живлення. Для тривалої роботи без перерв краще обрати дизельний тип. Для квартири або офісу підійде інверторний генератор, який також можна брати в туристичні поїздки. Найбільш заощадливим рішенням вважається комбінований тип.
Правила експлуатації генераторів
Генератор необхідно розміщувати ззовні будівлі (бажано під навісом) або в окремому технічному просторому приміщенні з вентиляцією і можливістю провітрювання. Відстань від генератора до будівель та автомобілів – не менше 6 метрів.
Для квартири підійде хіба що інверторна модель, яку можна розмістити на балконі.
Малопотужний генератор можна під’єднати через звичайну розетку, потужніші – через рубильник та блок АВР. Зазвичай до пристроїв додається інструкція з підключення, але краще доручити це кваліфікованому електрику.
Перед пуском генератора варто перевірити стан електропроводки, усунути перекручування дротів, контакту з гарячими поверхнями, наявність корозії на контактах.
Генератор не бажано вмикати в умовах підвищеної вологості, під час дощу або снігу. Також варто уникати контакту з елементами генератора, які обертаються.
У разі виявлення підтікань палива, мастила або сторонніх звуків, що свідчать про несправність, слід негайно вимкнути генератор та знеструмити його.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: