fbpx
КОШТ

Як обрати зарядну станцію, щоб бути зі світлом під час блекауту

Забезпечити заряджання гаджетів у разі відсутності електроенергії можна за допомогою зарядної станції. Також з їхньою допомогою можна організувати живлення побутових приладів.

Під час вибору зарядної станції не обов’язково зважати на популярність виробника – потрібно брати до уваги саме технічні характеристики.

Далі детальніше розглядаємо, на які саме характеристики слід звертати увагу та чому. Також вкінці наводимо приклади конкретних моделей та поради щодо експлуатації.

Електрична місткість

Найважливішим параметром під час вибору електричної станції є її електрична місткість, яка вимірюється у ват-годинах. Наприклад, показник у 300 Вт означає, що станція працюватиме годину, якщо всі під’єднані прилади разом споживають 300 Вт. Відповідно, 150 Вт – 2 години й так далі.

Зазвичай в описі зарядної станції виробник зазначає, скільки часу зможе отримувати електроенергію конкретний приклад: ноутбук, чайник, обігрівач тощо.

Порахувати необхідну потужність зарядної станції для заживлення побутової техніки можна за допомогою калькулятора від українського розробника Максима Скрипки.

Наприклад, необхідно заживити такі прилади:

  • Wi-Fi роутер: 12 Вт, 5 годин
  • Лампа LED: 10 Вт, 3 години
  • Ноутбук: 60 Вт, 5 години
  • Смартфон: 10 Вт, 1 година.

Для їхнього живлення на заявлений час потужність станції має бути не менше 92 Вт.

Зауважимо, що для такої кількості приладів та годин не обов’язково мати зарядну станцію. Можна вибрати павербанк на 80 тис. мАг. Вартість такого пристрою буде в межах 3 тис. грн (наприклад, TX-80). Однак невелика зарядна станція все ж дасть більше можливостей для підключення невеликих побутових приладів.

Номінальна потужність

Номінальна потужність вимірюється у Ват-час та позначає, з яким максимальним навантаженням може справитися станція. Тобто скільки і які саме прилади можна під’єднати одночасно.

Розрахувати самостійно номінальну потужність можна так само за допомогою калькулятора. Для зазначених вище приладів ємність зарядної станції має бути не менше 362 Вт·год.

Поза тим, номінальна потужність завжди вказана в паспортних даних зарядної станції.

Пікова потужність

Цей показний показує, яке максимальне навантаження може видавати зарядна станція протягом короткого періоду часу. Зазвичай, він набагато більший, ніж номінальна потужність.

Багато побутових приладів мають режим пускового струму, тобто у момент ввімкнення споживають набагато більше електроенергії. Потім цей показник зменшується. Так працює, наприклад, холодильник, пральна машинка, мікрохвильова піч.

Пікова потужність для цих пристроїв має бути не менше 3000 Вт. Якщо не потрібно заживляти холодильник – на пікову потужність можна зважати менше. Для Wi-Fi роутера, лампи LED, ноутбука та смартфона пікова потужність має бути не менше 300 Вт.

Швидкість зарядки станції

Під час тривалих відключень електроенергії світло може з’являтися на короткий проміжок часу. Відтак важливо встигнути якомога більше зарядити станцію.

Магазини зазвичай вказують час заряджання. Майже всі моделі, які присутні на ринку, заряджаються від електромережі до 100% за 2-3 години. Також деякі станції можна заряджати від додаткових сонячних панелей. Однак це займе значно більше часу – до 7 годин.

Роз’єми

Кількість роз’ємів у зарядних станціях складає від 5 до 10 штук. Перед купівлею слід переглянути такі наявні порти:

  • USB Type-A – для комп’ютерної техніки;
  • USB Type-B – для стабільного з’єднання комп’ютерних пристроїв
  • USB Type-C – сучасний тип конектора, яким обладнують новітні гаджети для швидкої зарядки та передання даних;
  • розетки змінного струму 220 V;
  • розетки постійного струму 12 V;
  • порт DC для підключення роутера.

Конкретні приклади

Якщо необхідно живити лише декілька гаджетів та ноутбук, то підійдуть зарядні станції з потужністю від 300 Вт і енергоємністю від 200-300 Вт·год.

Для цього можна обрати, наприклад, станцію EcoFlow RIVER 2 вартістю майже 11 тис. грн або Bluetti EB3A вартістю 15 тис. грн.

Для живлення гаджетів, ноутбука, газового котла та якогось побутового приладу (наприклад, фена) потрібно обрати зарядні станції з номінальною потужністю від 500-600 Вт і енергоємністю від 400-500 Вт·год.

Для цього можна обрати, для прикладу, станцію Flashfish P60 вартістю близько 16 тис. грн або Anker 535 вартістю 23 тис. грн.

Якщо є потреба під’єднати комп’ютер, котел, холодильник, телевізор, то варто обрати станції з номінальною потужністю від 1000 Вт і енергоємністю від 1000 Вт·год.

Для цього можна обрати, наприклад, станцію Bluetti AC70P вартістю близько 38 тис. грн або 3E P15 1500W вартістю 35 тис. грн.

Правила експлуатації зарядної станції

Зарядну станцію не можна під’єднувати напряму в розетку кабелем із двома вилками. Від цього у квартирі може моментально перегоріти проводка, вибухнути зарядна станція, розпочатися пожежа тощо.

Також не рекомендовано заряджати станції, особливо потужні, за допомогою подовжувача. І не варто тримати станцію постійно ввімкненою у розетку (за винятком наявності функції безперебійного живлення).

Не можна лишати зарядну станцію на морозі (наприклад, тримати її на балконі). Необхідна температура навколишнього середовища для станцій становить близько 20 °C тепла, мінімальна близько – 10 °C морозу.

Також не варто зберігати зарядні станції в сумці чи інших закритих просторах, оскільки під час роботи вони виділяють багато тепла. Як наслідок – може статись вибух.

Не можна під’єднувати прилади більшої потужності, ніж допустима для зарядної станції, навіть якщо вони працюють. Це просто зіпсує зарядну станцію.

Зауважимо, що у разі відключення електроенергії можна зберегти інтернет, зокрема кабельний. Без додатково центрального живлення, до 3 діб працюватиме лише технологія PON (оптоволокно).

Оптичний термінал та роутер можна приєднати до зарядної станції або до павербанка. Рекомендуємо обрати якісний павербанк, який не пошкодить акумулятор. Зокрема, під час вибору найбільше варто враховувати його місткість та вихідний струм.

Також пропонуємо лайфгаки для зменшення витрат електроенергії, оскільки ситуація з енергетичною системою через російські обстріли є вкрай складною. Руйнування ТЕС навіть в окремих містах може призвести до блекаутів по всій Україні.

Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино


Читайте також:

Поділитися новиною: