Під час відключень світла користувачі мобільного зв’язку та інтернету часто стикаються з проблемами в роботі мереж. Чому так стається? Раніше оператори публічно заявили, що багато абонентів під час відключень користуються мобільним інтернетом, через що звʼязок псується. У соцмережах дивувалися такій відповіді: невже це стається одномоментно після відключення світла?
Відтак ми звернулися до основних українських операторів – Vodafone, Lifecell та Київстар – для детальних пояснень причин погіршення якості зв’язку під час відключень електроенергії.
Чому мережа зникає разом зі світлом?
Компанії-оператори пояснюють, що ключова проблема з мобільним інтернетом та зв’язком полягає у миттєвому зростанні навантаження на мережу. Це відбувається через автоматичне перемикання смартфонів з Wi-Fi на мобільний інтернет у момент знеструмлення. Як наслідок, найближчі базові станції зазнають значного перевантаження.
Крім цього, навантаження на базові станції, що працюють, в рази збільшується через роботу національного роумінгу. Завдяки йому користувачі можуть під’єднуватися до мереж будь-якого оператора. Тож, якщо одна станція вимкнена, а сусідня працює, навантаження на останню може зрости вдвічі або втричі. У Vodafone зазначають: “Досвідом перевірено – навіть якщо 80% базових станцій в ефірі, під час відключення електроенергії базові станції вже стають перевантаженими. І абоненти відчувають це як погіршення звичної якості зв’язку, адже продовжувати, приміром, дивитись відео – так, як усі звикли – не виходить”.
Усі оператори розповіли, що оновлюють акумуляторні батареї на станції звʼязку та доєднують вишки до генераторів. Однак навіть це не може забезпечити безперебійної мобільної мережі під час вимкнень світла.
Представники Lifecell звертають увагу, що акумулятори, які забезпечують роботу базових станцій під час відключень електроенергії, швидше розряджаються зі зростанням навантаження. Час тримання зарядки батареї залежить від таких чинників:
- тривалості відключення електроенергії,
- локації абонента,
- кількості активних абонентів,
- інтенсивності їхнього навантаження на мережу.
За екстрених відключень акумулятори можуть не встигнути зарядитися після попередніх знеструмлень. Наприклад, у Vodafone та Київстар зазначають, що на повну зарядку акумуляторів на їхніх станціях потрібно до 6 годин, а джерелам безперебійного живлення для домашнього інтернету — 8 годин.
Оператори вмикають генератори після виснаження батареї, що суттєво збільшує їхні операційні витрати. Наприклад, для підживлення лише однієї базової станції оператору Lifecell необхідно до 50 літрів дизпалива на добу та щонайменше одна людина, яка регулярно дозаправлятиме генератор. Київстар зазначив, що з початку проблеми в енергосистемах для забезпечення роботи його станцій було використано понад 2 мільйони літрів пального.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Що роблять компанії, щоб покращити ситуацію зі світлом?
Встановлення акумуляторів та генераторів на базових станціях – не панацея. Забезпечити роботу обладнання на такому ж рівні, як у звичайних умовах, під час довготривалих знеструмлень практично неможливо. Попри це, усі компанії заявили, що готуються до зими, вкладають кошти в покращення якості батарей та іншого обладнання.
У Lifecell замінюють старі акумулятори на нові – літієві. Станом на травень 2024 року компанія:
- Замінила акумулятори на близько 5000 базових станціях (майже половина від загальної кількості) на нові літієві, які швидше заряджаються та працюють до 4-5 годин;
- Забезпечила альтернативним живленням понад 1600 об’єктів;
- Планує приєднати до генераторів ще близько 200 базових станцій до кінця року.
Представники Vodafone зазначають, що компанія замінює старі акумулятори на сучасні батареї – літій-ферумного типу (LiFePO4). Крім того:
- Усі базові станції обладнані акумуляторами, але для повної зарядки потрібно близько 6 годин, що часто неможливо під час екстрених відключень;
- Придбано 13,5 тисяч нових акумуляторів, до кінця року планується закупити ще понад 4 тисячі.
Пресслужба компанії “Київстар” не уточнила, скільки відсотків базових станцій забезпечені акумуляторами. Проте, за даними оператора, станом на червень 2024 року:
- Встановлено 113 тисяч нових акумуляторів на базових станціях (забезпечують роботу до 4 годин без зовнішнього живлення);
- Збільшується кількість генераторів: наразі більш як 2 тисячі базових станцій мобільного зв’язку мають резервне живлення.
Як залишатися на звʼязку під час відключень світла?
Оскільки мережі операторів звʼязку будувалися із розрахунком на стаціонарне живлення, в компаніях просять із розумінням ставитися до проблем зі звʼязком.
Наприклад, для покращення стабільності мобільної мережі можна перейти з 4G на 3G або 2G-інтернет у разі ускладнень. Для забезпечення доступу до мережі вдома без електрики фахівці радять скористатися технологією PON (оптоволокно), що дозволяє мати мережу до 3 діб без електрики. Перелік провайдерів, які підтримують таку послугу, доступний за цим лінком.
Щоб покращити якість звʼязку та полегшити користування інтернетом під час відключень електроенергії, абоненти можуть скористатися такими порадами від операторів:
- Варто вимикати автозавантаження медіа в месенджерах, не використовувати під час вимкнень відеохостинги, такі як YouTube чи Netflix;
- Підписка YouTube дозволяє завантажити потрібне відео заздалегідь і переглядати його пізніше в офлайн режимі;
- Варто утриматися від користування сервісами з важким контентом, які генерують збільшений трафік, як-от ТіkTok. Якщо перегляд онлайн критично необхідний, варто встановити нижчу якість відео;
- Краще уникати відеодзвінків та спілкуватися за допомогою телефонних дзвінків, SMS і текстових повідомлень у месенджерах;
Для покращення звʼязку під час відключень компанії радять скористатися послугою “Національний роумінг”. Це можливість перемкнутися на мережу іншого оператора, коли базова станція вашого не працює, без додаткової плати й зміни номера. Для цього в налаштуваннях мобільного телефону необхідно обрати автоматичний вибір мережі. Якщо смартфон не реєструється в мережах інших операторів, то обрати вручну іншу доступну мобільну мережу.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: