fbpx
КОШТ

Чого очікувати від гнучкого курсу долара: оцінка профільного аналітика

Після запровадження керованого гнучкого курсу гривні до кінця року курс на міжбанку залишиться без змін. Таку думку висловив Керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії “Concorde Capital” Олександр Паращій на своїй сторінці в “Facebook”.

На його думку, з сьогоднішнього дня нічого не змінюється. Усі інші валютні обмеження залишаються, тож попит на долар на міжбанку не зросте. Може дещо впасти пропозиція валюти, бо деякі експортери можуть на певний час затримати її продаж через очікування, що завтра воно буде дорожче. Але то явище тимчасове.

“Курс як залежав від спроможності НБУ покривати дефіцит валюти на міжбанку своїми доларовими вливаннями, так він і буде залежати далі. Спроможність Нацбанку залишається високою. Так, щодня він вимушений продавати долари для компенсації дефіциту валюти на міжбанку в розмірі від 80 млн доларів (весна-літо) до 120 млн доларів (осінь-зима). Та ресурси для цього він має: за останні 12 місяців приплив валюти від наших західних партнерів складав у середньому 170 млн доларів на (робочий) день”, – конкретизував Паращій.

Як уточнює Паращій, в усіх комунікаціях останніх місяців Нацбанк запевняв, що курсова стійкість є його пріоритетом. Тож для Нацбанку буде зараз надважливим довести, що зміна політики фіксованого курсу долара нічого на міжбанку не змінить. Водночас ринок тимчасово може трохи лихоманити, як це вже було в липні 2022 року після одномоментного збільшення курсу долара на 25% до 36,57 грн$).

Паращій зауважив, що Нацбанк після оголошення змін дав зрозуміти на прес-брифінгу для журналістів, що запровадження керованої гнучкості курсу долара складатиметься із кількох етапів, і на першому він триматиме курс міжбанку стабільним.

“Тож головне питання – як довго триватиме цей перший етап. Хтось вважає, що місяць-два, я бачу цей етап довшим – до кінця зими. Наступного року – імовірно, долар подорожчає”, – Парщій.

Аналітик уточнив, що жодна модель не дасть точної цифри, оскільки все залежить виключно від волі Нацбанку. Та очевидно, що якщо девальвація і буде – то не стрибкоподібною, а плавною, оскільки Нацбанк має історично рекордні золотовалютні резерви для цього.

Втім, можливі сценарії збереження нинішнього курсового рівня і наступного року за сприятливих геополітичних факторів. Перш за все, за умови налагодження морських каналів експорту, від яких Україну отримує валюту в країну.

На початку вересня компанія “Dragon Capital” в своєму макропрогнозі зазначала про наявність передумов для подальшого пом’якшення валютних обмежень та повернення до помірної гнучкості курсу гривні до долара США вже у цьому році. Причиною цього є високий рівень міжнародних резервів, підтримка міжнародних партнерів, відмова від фінансування дефіциту бюджету Нацбанком та стабілізація курсових очікувань.

Загалом “Dragon Capital” очікувала офіційний обмінний курс гривні на кінець 2023 року на рівні 36,6-37,5 грн/$ та помірне послаблення до 41 грн/$  до кінця 2024 року. 


Також за темою:

Поділитися новиною: