fbpx
КОШТ

Блог: як розраховується дохідність трежеріс США і що пропонує  “Універ” в Україні

Державні облігації США з погашенням у 2049 році можна придбати через інвестгрупу “Універ” з дохідністю понад 6%. Водночас в соціальних мережах публікують скріни з міжнародних систем, які показують дохідність цих же облігацій на рівні лише 4,6%. Чому так відбувається і в чому різниця – пояснюю на практиці. 

Дохідність довгострокових облігацій США (вони ж Treasury bonds, бонди чи трежеріс) на міжнародних майданчиках автоматично розраховується за методом ефективної дохідності – yield to maturity. Математична формула цього методу враховує ряд купонних проміжних виплат. 

На противагу цьому, існують дисконтні облігації без проміжних купонних виплат. Зазвичай такі дисконтні облігації випускаються терміном до року і для них дохідність розраховують за методом простої дохідності – Simple yield – тобто можна одразу розрахувати фактичну дохідність. 

Водночас запропонована “Універом” облігація (US912803FJ74)  відноситься до досить екзотичних цінних паперів STRIPS, оскільки вона дисконтна і без купонних платежів з однієї сторони, а з іншої – довгострокова. Тому для розуміння реальної дохідності за цими облігаціями правильно використовувати метод Simple yield.

Формально математично дохідність облігацій розраховується за simple yield чи yield to maturity. Фактично ж весь світ торгує бондами за ціною і ніхто з реального трейдингу на цю дохідність не дивиться. 

Так, існує дуже багато формул дохідності і одним трейдерам  підходять одні формули, іншим трейдерам вже другі (різний розрахунковий період в Європі і США, тощо). Тобто купується облігація за ціною, а далі вже кожен трейдер самостійно  розраховує дохідність на яку хоче орієнтуватися – просту, середньозважену, декілька варіантів ефективної дохідності. 

Що пропонує Універ

Йдеться про облігації US912803FJ74 з дохідністю 6,35% за нинішніх умов і погашенням у 2049 році. Купівля в гривні, а погашення в доларах. 

Ціна однієї облігації з огляду на нинішній курс – близько 1600 гривень. При купівлі одного лоту трежері за 1600 гривень  інвестиція буде еквівалентною 38,5 доларів. При погашенні інвестор отримає 100 доларів, або прибуток 61,5 доларів на вкладені 38,5. Тобто загалом прибуток ~159%, або ж ~6,35% річних (159%/25 років).

Водночас ціни на іноземні цінні папери в Україні відрізняються від котирувань на міжнародних ринках через деякі обмеження та адміністративні чинники. 

Для прикладу, якщо перерахувати відображену в міжнародних інформерах дохідність US912803FJ74 за правильним методом simple yield, то дохідність на міжнародному ринку буде становити 8,72% при середній нинішній ціні 31,84$. 

Щобільше, можна і зворотнім методом порахувати дохідність запропонованих в “Універі”  облігацій за традиційним і поширеним методом yield to maturity. Дохідність складе 3,97%. Втім, це не має сенсу, оскільки математично розрахунок є, але він сумнівний і не відображає реальну дохідність. 

Вищевказані ціни орієнтовні і спрощені. За посиланням розрахунок дохідності облігацій  US912803FJ74 за обома методами для ціни облігацій в $38,5 від “Універ” і  31,84$ на міжнародних майданчиках без врахування комісій, лотності, курсових коливань, тощо. 

Віктор Сізоненко
Засновник хедж-фонду “Рейзен”, член наглядової ради групи компаній “Універ”


Також за темою:

Поділитися новиною: