fbpx
КОШТ

Здоров’я без зайвих витрат: які аналізи можна зробити безкоштовно у 2024 році

Програма медичних гарантій (ПМГ) забезпечує всім українцям право на широкий спектр безоплатних медичних послуг. Для отримання цих послуг достатньо укласти декларацію із сімейним лікарем у будь-якому медичному закладі, незалежно від його форми власності.

Зокрема, завдяки ПМГ, пацієнти можуть безплатно здавати важливі аналізи, що сприяє ранньому виявленню та ефективній профілактиці захворювань. 

У цьому матеріалі ми зосередимося на тому, як отримати е-направлення на аналізи у приватну клініку, на що звернути увагу під час вибору закладу та які приватні лабораторії надають безплатні послуги за програмою.

Якщо вас цікавить отримання інших безплатних медичних послуг, радимо ознайомитися з нашим матеріалом:


Безкоштовні медичні послуги в закладах охорони здоров’я


Які безплатні аналізи можна здати у 2024 році

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) укладає договори з державними або приватними медичними закладами на безоплатне надання певних послуг. Безплатні аналізи можливі завдяки одному з пакетів такого договору – пакет №9 “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах”. 

Пакет №9 охоплює безплатні аналізи, які допомагають виявити ризики та контролювати стан здоров’я. Ось деякі з них:

  • загальноклінічні та біохімічні лабораторні дослідження: розгорнутий клінічний аналіз крові; біохімічний аналіз крові (загальний білок, білірубін і його фракції, електроліти; залізо, феритин; гомоцистеїн; ліпідний профіль; вітамін Д; вітамін А; вітамін Е; вітамін В6; вітамін В9; вітамін В12; глюкоза в цільній крові або сироватці крові; глікозильований гемоглобін, загальний аналіз сечі; копрологічне дослідження; дослідження на онкологічні маркери; вимірювання триптази крові, як діагностичний критерій анафілактичної реакції у пацієнта/пацієнтки; тест на токсоплазмоз та інші.
  • молекулярно-генетичні дослідження для діагностики: вірусного гепатиту B (ДНК), вірусного гепатиту C (РНК); туберкульозу; SARS-CoV-2; новоутворень; целіакії; орфанних захворювань (нервово-м’язових та інших).
  • імунологічні дослідження для діагностики інфекційних захворювань та контролю за ними: HBsAg; антитіла до HCV; сифіліс РМП; антитіла до ВІЛ; коронавірусної хвороби COVID-19; інфекцій, що передаються статевим шляхом; туберкульозу; імунологічних досліджень для виявлення та контролю за неінфекційними захворюваннями (імуноглобулін А, імуноглобулін Е, імуноглобулін M, імуноглобулін G, імунограма; алергокомпонентна діагностика та інші).
  • гормональні дослідження: тероїдна панель, інсулін, кортизол (гідрокортизон), соматотропний гормон (соматотропін, СТГ); пролактин; норадреналін; тестостерон; естрадіол; інсуліноподібний фактор росту -1 (ІФР-1); інших лабораторних досліджень відповідно до потреб пацієнта/пацієнтки.

Важливо: Хоча сімейний лікар відповідає за первинну діагностику та лікування, він не може призначити всі можливі аналізи. Однак, у разі необхідності, сімейний лікар надасть направлення до профільного спеціаліста, наприклад, онколога чи травматолога, який своєю чергою має право призначити спеціалізовані обстеження.

Зауважте, призначення аналізів – це рішення, засноване на медичних показаннях, а не на бажаннях пацієнта. Лікар має право відмовити у проведенні аналізів, якщо для них немає об’єктивних підстав. Тому, на жаль, провести повний чекап організму для профілактики не вийде.

Детальніше про ПМГ та перелік послуг, які входять до кожного пакету, можна дізнатися за лінком.  

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися

Які приватні лабораторії надають безплатні аналізи

У 2024 році Національна служба здоров’я України (НСЗУ) уклала договори з чотирма великими приватними медичними лабораторіями: “Ескулаб,” “CSD,” “Смартлаб” та “Сінево”. 

За цим лінком можете знайти дашборд, який містить загальний перелік закладів охорони здоров’я, що мають укладені договори з НСЗУ. Крім державних медзакладів, там також представлені й приватні клініки.

Для коректного пошуку приватних лабораторій для аналізів на ній потрібно вибрати фільтр за пакетом №9 “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах” (права бічна панель) та фільтр “Форма власності” – “Приватна” + “ФОП” (ліва бічна панель). 

безплатні аналізи нсзу
Дашборд НСЗУ

Як безоплатно здати аналізи у приватних лабораторіях

Для прикладу реєстрації на безплатні аналізи ми наведемо всеукраїнську мережу медичних лабораторій “Сінево”. Це не єдина клініка, яка може надавати такі послуги, однак вона найбільша і має свої відділення у багатьох великих та середніх містах України.

Для успішної здачі  безплатних аналізів спершу потрібно отримати електронне направлення. Його надають на медичну послугу, а не на конкретний заклад. Це дає можливість самостійно обрати медичну установу для обстеження чи лікування. Послуга (у нашому випадку аналіз) за направленням від лікаря буде безплатною у будь-якому приватному закладі, що має договір із НСЗУ на надання відповідної допомоги.

Для отримання е-направлення пацієнт має звернутися до свого сімейного або профільного лікаря, який видасть е-направлення з 16-значним кодом (загалом це просто смс із 16 цифрами, яке надійде на телефон). Цей код дозволить зареєструвати аналізи в системі. 

Після цього необхідно зареєструватися на сайті обраної клініки та ввести цифри з е-направлення який треба ввести у відповідне поле розділу про НСЗУ. Після реєстрації на телефон надійде код з інформацією про дату, час та відділення, у якому можна здати аналіз. 

Можна також відразу прийти в одне з відділень, проте і за таких умов необхідно буде реєструватися, що не означає здачу аналізів у той же день, адже клініка самостійно встановить для пацієнта дату та час на проведення послуги. Під час реєстрації потрібно назвати номер замовлення, та пред’явити направлення від лікаря разом із документом що посвідчує особу.

Варто пам’ятати, що кожна лабораторія має свої вимоги щодо реєстрації аналізів, тому найкраще відвідати офіційний сайт або звернутися до потрібної клініки та уточнити всі деталі безпосередньо у працівників. 

Крім цього, у разі будь-яких труднощів під час оформлення безплатної послуги, можна зателефонувати на гарячої лінії НСЗУ: 1677.

Що робити, якщо у приватній клініці відмовили в аналізах

Деякі пацієнти можуть стикнутися з відмовою у проведенні безплатних аналізів у приватних клініках. Це пов’язано з тим, що більшість приватних медустанов не підписують договори з НСЗУ через складний бюрократичний процес. Як наслідок, на невелику кількість клінік, які все ж надають такі послуги, припадає значне навантаження.

Ба більше, кількість безплатних аналізів на місяць для кожного закладу є обмеженою, тому не всі пацієнти зможуть їх отримати вчасно. 

Якщо не вийшло потрапити у приватну клініку на безплатні аналізи, можна спробувати один із наступних варіантів: 

  1. Здати необхідні аналізи у клініці за гроші (для цього навіть не потрібно брати е-направлення від лікаря). 
  2. Звернутися до найближчого державного закладу охорони здоров’я (майже всі медзаклади мають розширені пакети від НСЗУ).
  3. Відтермінувати здачу аналізів, дочекавшись своєї черги у приватній клініці (проте варто враховувати, що очікування може розтягнутися на місяці). 
  4. Звернутися до іншої приватної клініки, яка має пакет послуг (це можна зробити у будь-якому місті, не залежно від місця проживання).

Крім того, можна додатково проконсультуватися із сімейним лікарем. Він обов’язково порадить найкращий альтернативний варіант.

Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино

Для довідки:

Програма медичних гарантій (ПМГ) – це державна програма безплатного медичного обслуговування громадян України. Вона охоплює широкий спектр послуг, зокрема профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію, які оплачуються з державного бюджету.

Більшість медзакладів України співпрацюють з НСЗУ, надаючи безоплатні послуги задекларованим пацієнтам. Для отримання такої допомоги від вузьких спеціалістів необхідно звернутися до сімейного лікаря, який надасть направлення та інформацію про доступні медзаклади.

Наразі єдиного списку медзакладів та їхніх безкоштовних послуг не існує, тому найкраще звертатися за інформацією до сімейного лікаря або безпосередньо до медичного закладу.


Читайте також:

Поділитися новиною: